Megszerezte az ATV többségét Németh Sándor

  • narancs.hu
  • 2020. május 22.

Belpol

A manőverezés során egy liechtensteini offshore céget is bevontak.

“Szegény hívek gazdag papja: Németh Sándor tényleg hazavitte az ATV többségi tulajdonrészét” címmel közölt hosszú oknyomozó cikket az Átlátszó pénteken. A cikk a Magyar Hang hetilappal együttműködésben készült.

A két orgánum egy volt gyülekezeti tag, Bartus László nemsokára megjelenő könyvéből indult ki, amelyben az szerepel, hogy a Hit Gyülekezete vezető lelkésze közvetett érdekeltségei révén és közvetlenül a magát ellenzékinek tartó tévétársaság, az ATV többségi tulajdonosa lett. Az újságírók utánamentek a történetnek, és kiderítették, hogy egy rendkívül bonyolult, szövevényes céghálót megmozgató, egy liechtensteini offshore céget is bevonó manőverezés zajlott éveken keresztül. Majd amikor az utóbbi többségbe került, 2019-ben átadta a tulajdonrészét Németh Sándornak. A háttérben felsejlik Dávid Gyula, Puch László akkori szocialista pártpénztárnok ügyvédje is.

Németh Sándor vezető lelkész beszél a Hit Gyülekezete vasárnapi istentiszteletén a Hit Parkban

Németh Sándor vezető lelkész beszél a Hit Gyülekezete vasárnapi istentiszteletén a Hit Parkban

Fotó: MTI/Kovács Tamás

“Az is jogos kérdés, az ATV tulajdonosa miért engedte, hogy egy külföldi offshore vállalkozás összesen alig 270 milliós tőkeemeléssel döntő befolyást szerezzen egy több milliárd értékű vagyon felett?” - teszi fel a kérdést a két orgánum. Az újságírók megjegyzik, erre magyarázatot adhat, hogy minden vállalkozásban családtag ül: az egyház vagyonkezelő cégét a lelkész lánya vezeti, a televíziót a fia és a másik lánya. Immár az ő többségi tulajdona az ATV épülete, megszerezte a befolyást a televízió felett, és a tévé épülete mellett lévő négy szintes egyházi kollégium is többségében az övé.

Az ATV székháza

Az ATV székháza

Fotó: Németh Dániel

Szerették volna megtudni, hogy minderre a lelkésznek honnan volt pénze. Ám az egyház három vezetőségi tagja által szignál válaszlevélben magyarázat helyett vádaskodni kedzett a szervezet. “A magánszférába és az egyházi autonómiába való durva beavatkozási kísérletük viszont a kommunista pártállami idők egyházellenes hangulatkeltésének emlékét idézi fel” - írták.

A két lap megjegyzi, a Hit Gyülekezete - a 2010 előtti rossz viszonyt átértékelve - Orbán Viktor hatalomra kerülése után jóban lett a Fidesszel, jelentős állami támogatást kapnak, a televízióban is sok kormányzati reklám fut.

A Németh-család villája

A Németh-család villája a Nyereg úton

Fotó: Németh Dániel

Egyébként a lelkész tulajdonszerzése vélhetően az egyházban is zavart okozott, mert május 13-án kikerült a Hit Gyülekezete közösségi médiás oldalára egy videó, amelyben Németh magyarázkodik. Az állította, a gyülekezetet nem érte kár, de azt elismerte, hogy a televízióba az egyház pénzéből befektettek „néhány százmilliót”.

Figyelmébe ajánljuk

Móricka evangéliuma

Semmi nem áll távolabb a keresztény szellemiségtől, mint a magas áhítatossági kvóciensű elmélkedések magáról a Történetről, de talán egyetlen kifejezésforma sem produkált annyi fércművet, mint a film.

Rap-szódia

Misztikus hangulat, a forgószínpadon egy kettéhasított vár, eleve ferde elemekkel, amelyek épp eldőlni készülnek. A látvány (díszlet: Horesnyi Balázs) rögtön megteremti az alapérzetet: minden szétesni látszik Veronában a két család viszálya miatt. Egy cseppnyi költőiség még így is kerül mindennek a tetejébe: égi jelenségként érkezik Júlia ágya, ahol újdonsült férjével, Rómeóval elhálhatják a nászéjszakát.

Szegvár, retúr

Még előző kötetében, a Lányos apában írta Grecsó Krisztián, hogy két évtizede az édes­apjáról szeretne írni. „Gyakoroltam, készültem, megbocsátottam, fejlődtem, aztán felejtettem, kidobtam mindent, gyűlöltem, visszaestem.”

Vissza a kenguruhoz

„Mi az a gondolati, szemléleti újdonság, amely a csalogató, modern kísérőzenén, a színes képeken, a megvalósult filmben átsugárzik? Sajnos nem több, mint hogy a Levi’s vagy a Lee Cooper márkájú farmerdzseki alatt is doboghat becsületes munkásszív” – írták találóan A kenguru című filmről 1976-os bemutatója után a Filmvilágban.

Tájékozódunk

Egy héttel azután, hogy az Egyesült Államok pénzügyminisztériumának illetékes szerve szankciós listára tette Rogán Antalt a magyarországi rendszerszintű korrupcióban betöltött szerepe miatt, összeült az Országgyűlés nemzetbiztonsági bizottsága.

A harmadik köztársaság kapujában

Száz napot kellett várnia a kormányalakítási felkérésre a pártvezető Herbert Kicklnek, noha az Osztrák Szabadságpárt az élen végzett a tavaly szeptemberi választáson. Az államelnök Alexander Van der Bellen mindent megtett, mégsem tudta elkerülni a szélsőjobboldal kormányba hívását.

Elveszett eszmények

  • Bretter Zoltán

Tudtuk, nem tudtuk, az elmúlt több mint kétszáz évben a következő gondolat szabta meg életünket: „A felvilágosodás az ember kilábalása maga okozta kiskorúságából. Kiskorúság az arra való képtelenség, hogy valaki mások vezetése nélkül gondolkodjék. Magunk okozta ez a kiskorúság, ha oka nem értelmünk fogyatékosságában, hanem az abbeli elhatározás és bátorság hiányában van, hogy mások vezetése nélkül éljünk vele. Sapere aude! Merj a magad értelmére támaszkodni! – ez tehát a felvilágosodás jelmondata.” (Immanuel Kant: Válasz a kérdésre: mi a felvilá­gosodás?)

Nem lehetetlen lekerülni az amerikai szankciós listáról, de bajos lesz a Rogán elleni szankció visszavonatása

Egy nappal azután, hogy az Egyesült Államok szank­ciós listára helyezte Rogán Antalt, a Miniszterelnöki Kabinetiroda miniszterét, a magyar kormány sajtója „David Pressman kicsinyes bosszújaként” igyekezett beállítani a történteket. Lázár János miniszter egye­nesen megfenyegette a nagykövetet: a későbbiekben „kerülje el ezt az országot”.

Hatvan, hetven, nyolcvan, száz puszta

Az autoriter rendszerek kiépülésének egyik legbiztosabb jele, hogy a vezető mellől lassan eltűnnek az egykori harcostársak. Ez általában az autoriter vezető hatalmának megszilárdulásával és korlátlanságának növekedésével egy időben történik. Helyüket a klán tagjai veszik át.