Megtalálták a három éve eltűnt gyulai kislány holttestét: A város keres egy gyilkost

Belpol

az előkerült pulóvert, pólót, zoknit viselte 1998. január 14-én. A lezárt műanyag zsákban - amely a teljesen ép csontvázat rejtette - ugyanakkor nem volt benne Niki lila kabátja, nadrágja, bugyija, cipője és iskolatáskája.
az előkerült pulóvert, pólót, zoknit viselte 1998. január 14-én. A lezárt műanyag zsákban - amely a teljesen ép csontvázat rejtette - ugyanakkor nem volt benne Niki lila kabátja, nadrágja, bugyija, cipője és iskolatáskája.Aholttest megtalálása utáni napon tartott sajtótájékoztatón Hajdú Antal, a Békés Megyei Rendőr-főkapitányság bűnügyi igazgatója azt mondta: egy az egymillióhoz az esélye, hogy nem Nikolettet találták meg. Az orvosszakértői vizsgálatokat követően e kijelentés úgy módosult: a tévedés lehetősége kizárva. Niki édesanyja mégis reménykedik. Teljes bizonyosságot akar, ezért az antropológiai vizsgálat és a DNS-teszt eredményére vár.

Az eltűnés után - bűncselekmény gyanúja hiányában - államigazgatási eljárás keretében kereste a rendőrség a kislányt. A múlt héten fordult a kocka: emberölés alapos gyanúja miatt a nyomozók már a gyilkost akarják megtalálni; aki minden jel szerint helybéli vagy gyulai kapcsolatokkal rendelkező férfi lehet.

Tíz perc

Nikolett 1998. január 14-én délután a városközpontban lévő művelődési házban néptáncórán volt. A foglalkozás a szokásosnál tíz perccel hamarabb véget ért, így a bevett gyakorlattól eltérően a hétéves kislány egyedül indult haza. A gyulai Erkel Múzeumban takarítónőként dolgozó anyjával ilyen esetekben mindig pontosan előre megbeszélte, melyik útvonalon menjen a törökzugi lakótelepi otthonukba, keresztülhaladva a harmincnégyezres település belvárosán. Délután fél négy és négy óra között járt az idő.

Annyit tudni, hogy útközben egy darabig a kislány együtt jött a gyermekorvosával, akitől a lakótelepi ABC-nél elvált; innen egyedül haladt tovább. Édesanyja néhány perccel négy óra után ért haza; bár Nikolettnek már otthon kellett volna lennie, nem gondolt semmi rosszra. Korábban is előfordult, hogy iskola után a könnyen barátkozó kislány felment játszani valamelyik osztálytársához. Idővel azonban egyre idegesebb lett: telefonálni kezdett, majd a családtagokkal együtt este kilenc óráig a lakótelepen kereste lányát. A hiábavaló kutatás után jelentették a történteket a rendőrségen.

"riási erővel fogtak a kereséshez: összevonták a megye rendőri erőit, Budapestről is egységeket irányítottak Gyulára, amelyek több ezer lakásba és házba csöngettek be a kislány után érdeklődve. Helikopterrel átfésülték a város külső részeit, speciálisan kiképzett mentőkutyás csapatok is többször megfordultak a városban. A térségi vízügyi igazgatóság segítségképpen leeresztette a Gyulán átfolyó Élővíz-csatornát. (A múlt héten nem itt, hanem egy belvízelvezető csatorna partján találták meg a holttestet.) Néhány nappal később kiadták a nemzetközi körözést, majd Nikolett felkerült arra a listára, amelyen az Interpol a világ tizenkét legkeresettebb gyermekét tartja nyilván. A kislány eltűnésének híre eljutott Genfbe, az Eltűnt és Szexuálisan Kihasznált Gyermekek Nemzetközi Központjába is; kamionok százaira és üdítőitalok flakonjainak százezreire került fel Niki fényképe a felhívással: "Várunk haza!" Ám a kutatás eredménytelen volt. A rendőrségnek végig az jelentette a legnagyobb gondot, hogy nem volt egyetlen szemtanú sem, és nem került elő olyan tárgyi bizonyíték, ami előrébb vitte volna a nyomozást.

Az elmúlt három évben több mint száz látnok, kártyavető és ingás kereste meg Szathmáry Sándornét. Közülük csupán ketten mondták azt, hogy Nikolett már nem él.

Álláspontok

Nagy a valószínűsége annak, hogy hazafelé menet valaki a gépkocsijába csalta Nikit: nyomtalan eltűnésére, a szemtanúk hiányára ez a legkézenfekvőbb magyarázat. Ha valaki kézen fogja a kislányt és hosszan elvezeti valahova, arra többen emlékeznének.

A kutyás csapatok nem értenek egyet abban, hogy jártak-e azon a területen, ahol a múlt héten megtalálták a kislány tetemét (Gyula bel- és külterületén rengeteg tó, csatorna, láp és nádas van). Alt Sándor, a helyi kutyakiképző iskola vezetője annak a meggyőződésének adott hangot, hogy a holttestet később tehették oda. A rendőrség arról számolt be, hogy a gyilkosság és a feltalálás helyszíne más.

A belvízelvezető árkot nemrégiben kotorták, így a víz visszavonult a kimélyített mederbe. Niki eltűnése óta háromszor vágták itt le a nádat; a múlt kedden szemétgyűjtéssel megbízott közmunkások fedezték fel a zsákot.

A holttest hosszabb ideig víz alatt lehetett - állapították meg igazságügyi orvos szakértők. A rendőrség szerint a hullakeresésre is kiképzett kutyák ezért "nem jeleztek be", amikor a területet átfésülték. Ehhez Hajdú Antal rendőr ezredes kérdésünkre hozzáfűzte: "az sem elképzelhetetlen, hogy a holttest csak az intenzív kutyás keresés után került ide." Lágy rész nem maradt a holttesten, így csak akkor lehet megállapítani a gyilkosság elkövetésének módját, ha az ütés- vagy a szúrásnyomok elérték a csontokat (a koponya- és arccsont épen került elő).

Hangulat

A rendőrség nem cáfolja: a holttest megtalálásával megdőlt az a teória, hogy Niki eltűnése a nemzetközi ember- vagy szervkereskedelemmel lehet összefüggésben. Hangsúlyozzák: gyanúsított egyelőre nincs, de látókörükbe került több lehetséges helybeli elkövető. Ez legalább két dolgot jelent: a rendőrség tud valamit, vagy a nyomozási stratégia részeként blöffölnek, hibázásra késztetve - az utóbbi napok történései miatt - feltehetően egyre feszültebb idegállapotú gyilkost.

Szathmáry Sándorné érdeklődésünkre elmondta: nem gyanúsít senkit, de azt kívánja, ne legyen egyetlen nyugodt perce a tettesnek, aki ha jót akar, reménykedjen, hogy a rendőrség fogja el. Ez is jelzi azt, aminek a megállapításához nem kell jóstehetség: ha tényleg helybéli a gyilkos, és el is fogják, akkor aligha képzelhető el egy normális mederben zajló büntetőper.

Bod Tamás

Figyelmébe ajánljuk

Gombaszezon

Michelle a magányos vidéki nénik eseménytelen, szomorú életét éli. Egyetlen barátnőjével jár gombászni, vagy viszi őt a börtönbe, meglátogatni annak fiát, Vincent-t.

Világító árnyak

A klasszikus balett alapdarabját annak leghíresebb koreográfiájában, az 1877-es Marius Petipa-féle változatában vitte színre Albert Mirzojan, Ludwig Minkus zenéjére.

Huszein imám mártíromsága

Az Izrael és Irán között lezajlott tizenkét napos háború újra rádöbbentette a régió népeit: új közel-keleti hatalmi rend van kialakulóban. Az egyre élesebben körvonalazódó kép azonban egyre többeket tölt el félelemmel.

„A lehetőségek léteznek”

Úgy tűnik, hogy az emberi történelem és politika soha nem fog megváltozni. Kőbalta, máglyán égő „eretnekek”, százéves háborúk, gulágok… Vagy­is mi sohasem fogunk megváltozni. Reménytelen.

Taxival Auschwitzba

Idén áprilistól a francia közszolgálati televízió közel kilenc­órányi dokumentumfilm-folyamban mutatta be azt a három történelmi pert, amelyek során 1987 és 1998 között a náci kollaboráns Vichy-rezsim egykori kiszolgálóinak kellett számot adniuk bűneikről. A három film mindegyike más-más oldalról mutatja be a megszállás időszakát. A YouTube-on is hozzáférhető harmadiknak van talán a leginkább megszívlelendő tanulsága.

Lábujjhegyen

A hízelgéseknek, a geopolitikai realitásoknak és a szerencsének köszönhetően jól zárult a hágai NATO-csúcs. Azonban az, hogy a tagállamok vezetői jól tudják kezelni az Egyesült Államok elnökének egóját, nem a transzatlanti kapcsolatok legszilárdabb alapja.

Egyenlőbbek

Nyilvánosan megrótta Szeged polgármestere azokat a képviselőket – köztük saját szövetségének tagjait –, akik nem szavazták meg, hogy a júliustól érvényes fizetésemelésük inkább a szociális alapba kerüljön. E képviselők viszont azt szerették volna, hogy a polgármester és az alpolgármesterek bérnövekménye is közcélra menjen.

„Még a nevén sem lehetett nevezni”

Az 50-es évek Amerikája elevenedik meg a Vágtázó lovakról című új amerikai film kockáin: Muriel és a koreai háborúból hazatérő férje, Lee Kaliforniába költözve szeretnének új életet kezdeni, ám betoppan hozzájuk Lee testvére, Julius, és felkavarja a viszonyokat. Kaszinó, lóverseny és tiltott szerelmek – Daniel Minahan mozija meglepő helyekre viszi hőseit. A rendezővel a korszakról, Douglas Sirkről és arról is beszélgettünk, milyen érzés játékfilmen dolgozni olyan sorozatok után, mint a Trónok harca vagy a Homeland.