Eutanázia a gyakorlatban: Vegyes halál

  • Molnár Bella
  • 2001. március 1.

Belpol

Bár az egészségügyi törvény lehetővé teszi a passzív eutanázia alkalmazását, a törvény e részének gyakorlati alkalmazásáról még az orvostársadalomnak is kevés elképzelése van. Keskeny mezsgye választja el az emberölést a kegyes haláltól: ezért aztán nem csoda, hogy e kérdéskört mély hallgatás övezi az orvosok között; elvben az sem lehet biztonságban, aki ha nem csinálja is, de tud róla és nem tesz feljelentést. A Narancs e tárgykörben csak névtelenül nyilatkozó orvosokat és ápolónőket tudott megszólaltatni: az általuk elmondottakat ellenőrizni nem állt módunkban, ám más lehetőség e szürkezóna kitapogatására nincs.
Bár az egészségügyi törvény lehetővé teszi a passzív eutanázia alkalmazását, a törvény e részének gyakorlati alkalmazásáról még az orvostársadalomnak is kevés elképzelése van. Keskeny mezsgye választja el az emberölést a kegyes haláltól: ezért aztán nem csoda, hogy e kérdéskört mély hallgatás övezi az orvosok között; elvben az sem lehet biztonságban, aki ha nem csinálja is, de tud róla és nem tesz feljelentést. A Narancs e tárgykörben csak névtelenül nyilatkozó orvosokat és ápolónőket tudott megszólaltatni: az általuk elmondottakat ellenőrizni nem állt módunkban, ám más lehetőség e szürkezóna kitapogatására nincs.

Enyhítés

Az ország egyik, súlyos rákbetegeket kezelő kórházában orvosok számoltak be a lapunknak arról, hogy, ha tetszik, ha nem, az az elfogadott kezelési mód, amellyel betegeik utolsó hónapjainak, heteinek vagy napjainak szenvedését enyhítik, végül maga is lehet a halál kiváltó oka.

A tumoros betegeknek, főleg, ha a csontozatban is kialakul a rák áttétje, iszonyú szenvedéseket kell kiállniuk. A tüdőrákosokat emellett nehezített fulladásos rohamok is kínozzák. A végső stádiumban az ilyen betegek morfinszármazékot kapnak. Ez enyhíti a fájdalmat, és légzéskönnyítő hatása is van.

A morfin kábítószer: hozzá lehet szokni, ezért a fájdalomcsillapító hatás elérése érdekében fokozatosan emelni kell a dózist. Csakhogy egy bizonyos adagnál - ennek mértéke mindegyik betegnél más - megáll a légzés, és a fájdalomcsillapítás mellékhatásaként meghal a beteg. Aki amúgy is meghalt volna, csak elviselhetetlen kínok között, egy-két nap, hét vagy akár hónap múlva.

Kérdés, ilyenkor ki vagy mi okozta a halált: a morfint beadó orvos vagy az alapbetegség, a gyógyíthatatlan rák? Orvosok elmesélték: volt egy páciensük, akinek a hozzátartozói nem engedték a morfinos fájdalomcsillapítást. A magatehetetlen, lebénult, borzasztó fájdalmakkal küzdő beteg nem tudott tiltakozni rokonai döntése ellen. Szörnyű volt végignézni szenvedését; végül a családtagjai belátták, szükség van a kábítószeres fájdalomcsillapításra.

Passzív eutanáziának tekinthető-e, ha egy végső állapotban lévő páciensnek nem adnak antbiotikumot a fekvőbetegeknél oly gyakori tüdőgyulladás kialakulásának elkerülésére? Orvosi forrásaink egybehangzóan leszögezték: megelőző antibiotikumos kezelést nem alkalmaznak kórházainkban, főleg nem tumoros betegeknél.

Ellenpéldaként egy esetet emeltek ki, egy 56 éves tüdőrákos betegét. Az ő életét egy hónappal hosszabbította meg az antibiotikumos kezelés; ez egymillió forintjába került a kórháznak, amit az egészségbiztosító nem finanszírozott. A homogén betegcsoportra épülő magyar egészségügy-finanszírozási rendszer nincs tekintettel az orvosok hippokratészi esküjére; a "mindent a betegért" elvet korlátok közé szorítja a szűkmarkú keretösszeg, amiből a kórházaknak gazdálkodniuk kell. Drága, minimum napi tízezer forintba is belekerülő antibiotikumos kezelést a daganatmentes, sima tüdőgyulladásos betegek kaphatnak, akiknél megvan a jó esély a gyógyulásra.

Nullterápia

A lapunknak - ugyancsak név nélkül - nyilatkozó három ápolónő egy életveszélyben lévő betegeket ellátó osztályon dolgozik. Szerintük a magyarországi kórházakban mindennapos gyakorlat a passzív eutanázia, még akkor is, ha ezt senki nem veri nagydobra. Az eljárás egyik változata "nullterápia" néven ismert; ha egy betegről az orvosok lemondanak, akkor ezzel a szóval utasítják a nővéreket, hogy nem kell tovább gyógykezeléssel és hasonlókkal foglalatoskodni, elég a fájdalomcsillapításra koncentrálni és várni. A passzív eutanázia másik gyakorlata a "klinikai halott" páciens újraélesztésének a mellőzése, amit az orvosok főleg idős betegeknél alkalmaznak. Van egy harmadik változat is, amikor a súlyos baleset miatt "agyhalott" állapotba került beteget nem tartják életben, azaz szívműködését nem biztosítják annak ellenére, hogy erre lenne lehetőség. Ekkor az orvosok főleg a páciens kivehető és máshol felhasználható belső szerveire koncentrálnak. A nővérek elmondása szerint a "nullterápiáról" szóban, nemegyszer csak egy lazán odavetett utasítás formájában rendelkeznek a kezelőorvosok.

Bizalmi kérdések

A halál, különösen a belgyógyászati osztályokon, mindennapos dolognak számít. Az "elfekvőként" is számon tartott osztályokon az idős betegeknél különösen gyakori a passzív eutanázia. Utólag sokan nem firtatják, hogy egészen pontosan mibe is halt bele a "nagymuter", és ezt az orvosok is jól tudják.

A Fekete Angyal történetét beszélgetőpartnereink sok ponton furcsállották. Hihetetlennek tartják például, hogy a végzetes félmondat, "jó, majd ezt is elteszem" elhangzása után a kolléga azonnal a főorvoshoz szaladt elmondani, mit hallott. Bár elismerik, a nővérek között is van némi rivalizálás, munkájuk azonban, főleg a mostoha körülmények miatt, az erős bizalomra épül. Ha ők hallottak volna egy ilyen félmondatot egy kolléganőtől, akkor először egymás yközött beszélték volna meg a dolgot.

Molnár Bella

Figyelmébe ajánljuk

Mint a moziban

Fene se gondolta volna néhány hete, hogy az egyik központi kérdésünk idén januárban az lesz, hogy melyik magyar filmet hány százezren látták a mozikban. Dúl a számháború, ki ide, ki oda sorol ilyen-olyan mozgóképeket, de hogy a magyar film nyer-e a végén, az erősen kérdéses továbbra is.

Talaj

Thomas érzékeny kisfiú, nem kamaszodik még, mint az első szőrszálak megjelenésére türelmetlenül várakozó bátyjai. Velük nem akar játszani, inkább az udvaron egy ki tudja, eredetileg milyen célt szolgáló ládában keres menedéket, s annak résein át figyeli a felnőtteket, szülei élénk társasági életét, vagy kedvenc képregényét lapozgatván a szintén még gyerek (bár történetesen lány) főszereplő helyébe képzeli magát, és sötét ügyekben mesterkedő bűnözőkkel küzd meg.

Felszentelt anyagpazarlás

Ha a művészet halhatatlan, halandó-e a művész? Tóth László (fiktív) magyar építész szerint láthatóan nem. Elüldözhetik itthonról a zsidósága miatt, és megmaradt szabadságát is elvehetik az új hazában, elszakíthatják a feleségétől, eltörhetik az orrát, ő akkor sem inog meg. Hiszen tudja, hogyha őt talán igen, az épületeit nincs olyan vihar, mely megtépázhatná.

Törvénytelen gyermekek

Otylia már várandós, amikor vőlegénye az esküvő előtt elhagyja, így lánya, Rozela házasságon kívül születik. Később Rozela is egyedül neveli majd saját gyermekeit. A három nővér, Gerta, Truda és Ilda egy észak-lengyelországi, kasubföldi faluban élnek anyjukkal, az asszony által épített házban.

Átverés, csalás, plágium

Az utazó kiállítást először 2020-ban Brüsszelben, az Európai Történelem Házában rendezték meg; a magyarországi az anyag harmadik, aktualizált állomása. Az eredetileg Fake or Real címen bemutatott kiállítás arra vállalkozik, hogy „féligazságok és puszta kitalációk útvesztőjében” megmutassa, feltárja a tényeket, az igazságot, amihez „követni kell a fonalat a labirintus közepéig”. A kiállítás installálása is követi a labirintuseffektust, de logikusan és érthetően.

Kire ütött ez a gyerek?

Az 1907-ben született dráma eredetiben a The Playboy of the Western World címet viseli. A magyar fordításokhoz több címváltozat is született: Ungvári Tamás A nyugati világ bajnokának, Nádasdy Ádám A Nyugat hősének fordította, a Miskolci Nemzeti Színházban pedig Hamvai Kornél átültetésében A Nyugat császáraként játsszák.

2 forint

„Újabb energiaválság felé robog Európa, ebből kellene Magyarországnak kimaradni, ami nem könnyű, hiszen ami most a magyar benzinkutakon történik, az már felháborító, sőt talán vérlázító is” – e szavakkal indította Orbán Viktor a beígért repülőrajtot indiai kiruccanása után. Hazatérve ugyanis a miniszterelnök szembesült egynémely adatsorral, meg leginkább azzal, hogy, a legendás Danajka néni szavaival élve, „drágulnak az árak”. Az üzemanyagé is.

Kiárusítás

Lassan másfél éve szivárgott ki, hogy az állam egy olyan arab befektetőnek, Mohamed Alabbarnak adná Budapest legértékesebb egybefüggő belterületét, a Rákosrendezőt, aki mindenféle felhőkarcolót képzel oda, egyebek mellett a Hősök tere látképébe belerondítót is.

24 óra

„Megállapodást kellene kötnie. Szerintem tönkreteszi Oroszországot azzal, ha nem köt megállapodást – mondotta Trump elnök a beiktatása utáni órákban Vlagyimir Putyinról, majd hozzátette azt is, hogy „szerintem Oroszország nagy bajba kerül”. Trump azt is elárulta, hogy telefonbeszélgetést tervez az orosz elnökkel, de még nem tudja, mikor. Nemrég azt is megjegyezte, hogy Oroszország egymillió embert veszített az Ukrajna ellen indított háborújában. (Ez a szám az orosz áldozatok felső becslése.)

A Menhir

Bár soha nem jutott a hatalom közelébe, mérgező jelenlétével így is át tudta hangolni a francia közgondolkodást. Több mint fél évszázadig volt elmaradhatatlan szereplője a politikai életnek. Újrafazonírozott pártját lánya, Marine Le Pen, eszmei hagyatékát az alt-right francia letéteményese, Éric Zemmour viszi tovább.

Nehogy elrabolják

Huszonéves nőként lett vizsgáló a magyar rendőrségen, és idővel kivívta férfi kollégái megbecsülését. Már vezetői beosztásban dolgozott, amikor az ORFK-hoz hívták; azt hitte, szakmai teljesítményére figyeltek fel – tévedett. Patócs Ilona A nyomozó című könyve nem regény, hanem egy karrier és egy csalódás dokumentuma.