A Nemzeti Pedagógus Kar és a Magyar Rektori Konferencia dolgozza ki annak az eskünek a szövegét, amelyet jövő év május 31-étől minden frissen végzett pedagógusnak le kell majd tennie az egyetemeken – írja a Népszava. Ez a Belügyminisztérium köznevelési államtitkársága és pedagógus érdekképviseletek közötti pénteki egyeztetésen derült ki.
Az esküre a Pintér Sándor vezette Belügyminisztérium szerint azért van szükség, mert
számos más hivatáshoz hasonlóan az eskütétel erősítheti a pedagógus elkötelezettségét.
Gosztonyi Gábor, a Pedagógusok Szakszervezetének alelnöke a lapnak beszámolt róla, hogy az eskütételt hagyják meg felsőoktatásbeli gyakorlatnak, azt még a diploma átadásához kössék, ne a munkába álláshoz. Erre nem kaptak egyértelmű választ, ahogy a pedagógusbérek meghatározásával kapcsolatos kérdéseikre sem.
A szakszervezetek azt kifogásolták, hogy a rendelet-tervezet nem részletezi a bérmegállapítás mikéntjét és a bérsávokat.
Nagy Erzsébet, a Pedagógusok Demokratikus Szakszervezetének ügyvivője kilátásba helyezte, hogy az Alkotmánybírósághoz fordulnak, ha a kormány nem vesz figyelembe minden mérhető szempontot a bérmegállapításnál (ki mennyi ideje tanít, mennyi szakmai gyakorlata van, hány diplomával rendelkezik, milyen elismerései vannak, hány órát tanít egy héten, stb.).
Nagy szerint az, hogy a státusztörvény értelmében a pedagógus ellen fegyelmi eljárás indítható, az eljárás közben pedig újabb vétségekkel lehet kiegészíteni a vádakat, a koncepciós eljárásoknak nyit utat.