Miért nincs klíma a magyar kórházakban: a betegek szenvednek a melegtől

Belpol

Pár éve még próbálkozott a kórház, vett asztali ventilátorokat, de azok is tönkrementek.

"Nálunk elvileg van központi klíma, de még a télen elromlott, és azóta sem sikerült megszerelni senkinek. Így most a hőségriadó idején gyakorlatilag fövünk a saját levünkben. Egyszer megmértük a hőmérsékletet a sokktalanító helyiségben: 42 fok volt. A fekvő osztályo­kon van ventilátor, de az meg csak a meleg levegőt keringeti. Elég élhetetlen a helyzetünk, de vannak ígéretek” – mondta el lapunknak egy egészségügyi szakdolgozó, az egyik legjobban fölszerelt fővárosi kórház munkatársa.

A kórházi klímahelyzetről több fővárosi és vidéki kórház dolgozóját faggattuk: van-e náluk légkondicionáló az osztályon, a kórtermekben, a műtőkben. A kórházak fenntartója, az Állami Egészségügyi Ellátó Központ szerint dübörögnek a fejlesztések, az ellátás színvonala legalább olyan ütemben nő, mint amennyire az egészségügyi dolgozók munkakörülményei javulnak, az EU-s forrásokból pedig igyekeznek minél több helyen megoldani az épületek hűtését is. Egy-két – szó szerint – üdítő példát leszámítva ez úgy tűnik, egyelőre nem sikerül.

A betegek szenvednek a melegtől, ha akad is ventilátor, az csak a meleg levegőt keringeti, plusz folyadék még akad, de redőny már nem mindenhol, a dolgozókról is folyik a víz. „Én soha nem dolgoztam olyan kórházban, ahol lett volna klíma. Most egy krónikus osztályon vagyok, itt sincs, pár éve még próbálkozott azzal a kórház, hogy vett asztali ventilátorokat, de azok is tönkrementek, a pótlásra nincs pénz, így ott rohadunk meg a melegben."

A nem létező légkondicionálásról további részleteket a csütörtökön megjelent Magyar Narancsban olvashatnak.

Figyelmébe ajánljuk

Hieronymus Bosch világa

  • - turcsányi -

Michael Connelly nem egy író, inkább egy regénygyár, rosszabb esetben áruvédjegy – az efféle státus persze nem oly ritka zsiráf manapság.

„Rodrigo”

A világ legnagyobb és legrangosabb színházi fesztiválja az avignoni. Jelentős társulatok seregszemléje, illetve már maga a fesztiválmeghívás jelentőssé tesz társulatokat. Aki a hivatalos programban van, az számít valakinek.

Félúton

Egykori nagymenő, aki a csúcsról lepottyanva már csak árnyéka önmagának; féktelen csodagyerek, akinek csak kemény munkára és iránymutatásra van szüksége, hogy azzá a sztárrá váljon, akit a végzete elrendelt neki – a sportfilmek talán legnagyobb kliséi ezek, a Stick pedig épp erre a kettőre épül.

Dinók a budoárban

Ötévesen, egy tollseprűtánccal indult Karácsonyi László (1976) művészi karrierje, diplomáját 2003-ban pedig egy lovagi páncélzatban védte meg. (A páncél maga volt a diplomamunkája.)

Léda a Titanicon

  • Molnár T. Eszter

Ki ne szeretné a Balatont? Főleg, ha csak a szépre emlékszik? Arra, hogy a vonat vidáman, sőt pontosan fut be a hűs állomásra, a papucs nem töri a lábat, a naptej megvéd a leégéstől, és van hely az árnyékban a kempingszéknek és a gumimatracnak.

Angyalszárnycsikorgás

Nagy luxus olyan kis kultúrának, mint a magyar, nem megbecsülni a legjobbjait. Márpedig Halasi Zoltán a kortárs magyar költészet szűk élmezőnyébe tartozik, ám a szakma mintha nem tartaná számon érdemeinek megfelelően, a nagyközönség számára pedig minden bizonnyal ismeretlen.

Miért hallgat Erdő Péter?

2025 júliusának egyik forró szerda éjjelén Konrád-Lampedúza Bence betanított kémia­tanár hazafelé ballagott Ráczboldogkőn, a Kistücsök névre hallgató alma materéből. Nem volt ittas egy cseppet sem, de megviselte a nehéz levegő, amikor szembejött vele egy kormányzati óriásplakát.