Merkely: Már 8 éves kortól javasolható a maszk használata

  • narancs.hu
  • 2020. augusztus 19.

Belpol

A Semmelweis Egyetem rektora szerint hamarabb itt lesz a koronavírus második hulláma, mint az influenzaszezon.

"Kezdetnek jó és hasznos" - így jellemezte Merkely Béla, a Semmelweis Egyetem rektora, a kormány egyik fontos járványügyi tanácsadója azt az intézkedési tervet, amelyet hétfő este küldött ki az Emmi az iskoláknak.

Merkely az ATV Egyenes Beszéd című műsorában azt mondta, megfontolandó, hogy bizonyos helyeken a gyerekek is hordjanak maszkot. Egy osztályközösségen belül, a tanítási órákon ezt nem tartja szükségesnek, kicsöngetés után, a közösségi terekben azonban "a maszk használata már 8 éves kortól javasolható."

A rektor szerint elsősorban a szülőknek kell jó példát mutatni, az ő legkisebb fia például 8 és fél éves, de az üzletekben felveszi a maszkot, ha kézfertőtlenítőt lát, aláteszi a kezét.

Merkely az iskolai szünetekben a kontaktszám csökkentésére azt is javasolja, hogy a különböző osztályokban ne egyszerre, hanem elcsúsztatva csöngessenek ki, és az ebédeltetést is külön időpontokban szervezzék. Emellett szükség lehet a tanárok tesztelésére is.

Merkely Béla úgy látja, a koronavírus második hulláma hamarabb elérheti Magyarországot, mint a szezonális influenzajárvány. Második hullámról akkor beszélhetünk, amikor a vírus reprodukciós rátája - a szám, ami megmutatja, hogy egy fertőzött átlagosan hány másik embert fertőz meg - tartósan 1 fölé megy.

Az R-szám most 1 körül ingadozik Merkely szerint, az utóbbi napokban kicsit lefelé mutató tendenciával. A rektor bízik benne, hogy ezt szeptember elejéig tartani is tudjuk, mert sokkal jobb 40 körüli napi esetszámokkal iskolát kezdeni, mint 100 körüliekkel.

Merkely Béla a televíziós interjúban beszélt a vakcinagyártásról is. Arra számít, hogy az USA-ban még novemberben piacra dobhatják a koronavírus ellen védő oltóanyagot, azt viszont nehezebb megjósolni, Magyarországra mikor érkezhet meg. Merkely mindenesetre azt tartaná jónak, ha az oltás mindenkinek ingyenesen járna.

Figyelmébe ajánljuk

Hurrá, itt a gyár!

Hollywood nincs jó bőrben. A Covid-járvány alatt a streamingszolgáltatók behozhatatlan előnyre tettek szert, egy rakás mozi zárt be, s az azóta is döglődő mozizási kedvet még lejjebb verte a jegyek és a popcorn egekbe szálló ára.

Profán papnők

Liane (Malou Khebizi), a fiatal influenszer vár. Kicsit úgy, mint Vladimir és Estragon: valamire, ami talán sosem jön el. A dél-franciaországi Fréjus-ben él munka nélküli anyjával és kiskamasz húgával, de másutt szeretne lenni és más szeretne lenni. A kiút talán egy reality show-ban rejlik: beküldött casting videója felkelti a producerek érdeklődését. Fiatal, éhes és ambiciózus, pont olyasvalaki, akit ez a médiagépezet keres. De a kezdeti biztatás után az ügy­nökség hallgat: Liane pedig úgy érzi, örökre Fréjus-ben ragad.

Viszonyítási pontok

Ez a színház ebben a formában a jövő évadtól nem létezik. Vidovszky György utolsó rendezése még betekintést enged színházigazgatói pályázatának azon fejezetébe, amelyben arról ír, hogyan és milyen módszerrel képzelte el ő és az alkotógárdája azt, hogy egy ifjúsági színház közösségi fórumként (is) működhet.

Kliséből játék

A produkció alkotói minimum két olyan elemmel is élnek, amelyek bármelyikére nagy valószínűséggel mondaná egy tapasztalt rendező, hogy „csak azt ne”. Az egyik ilyen a „színház a színházban”, ami könnyen a belterjesség érzetét kelti (ráadásul, túl sokszor láttuk már ezt a veszélyesen kézenfekvő megoldást), a másik pedig az úgynevezett „meztelenül rohangálás”, amit gyakran társítunk az amatőr előadásokhoz.