Mesterházy Attila: az MSZP-ben most az a helyzet, hogy Tóth Bertalan versenyez Tóth Bertalannal

  • narancs.hu
  • 2020. szeptember 14.

Belpol

A politikus szerint a tisztújítás kaotikussá vált, ezért döntött úgy, hogy végül nem indul a párt elnöki posztjáért.

Az MSZP-ben most az a helyzet, hogy Tóth Bertalan versenyez Tóth Bertalannal – jellemezte a párt helyzetét Mesterházy Attila az ATV Egyenes beszéd műsorában. A politikus szerint a tisztújítás kaotikussá vált, ezért döntött úgy, hogy végül nem indul a párt elnöki posztjáért.

A jelölés folyamata hétfőn zárult le az MSZP-ben, eszerint Kunhalmi Ágnes választmányi elnök és Tóth Bertalan pártelnök a két társelnökjelölt.

A Szekeres Imre a jelölőbizottság elnöke elmondta, csütörtökön közölték a jelöltekkel, hogy zárt listás lesz a voksolás, amit ők el is fogadtak. Mindez azt jelenti, meg kellett nevezni az elnökhelyettest, az alelnököket és az elnökségi tagokat, nem lehetett lehúzni róla senkit, amire Mesterházy szerint soha nem volt még példa a párt történetében. A tisztújítás kampányában szó sem volt a kampány alatt zárt listáról, ő mindenkivel együtt tud és akar működni – hangsúlyozta, hozzátéve: nem tartja demokratikusnak és tisztességesnek a folyamatot, amely szerinte még legitimációs problémákat is felvet. Azt is elmondta: nem vonja vissza a pályázatát, de nem állít listát, hogy ezzel hívja fel a kongresszusi küldöttek figyelmét a történtekre.

A hétfői határidőig két lista érkezett, az egyik Kunhalmi Ágnestől és Tóth Bertalantól, a másik Havas Szófia egészségpolitikustól. Az első megfelelt a szabályoknak, a második azonban nem, mert a jelöltek közül sokan nem vállalták a jelölést – közölte Szekeres.

Mesterházy úgy nyilatkozott, nem hiszi, hogy a történtek miatt jogorvoslatot keresne, szerinte a dolgok nem jó irányba haladnak. Szekeres Imre szavaira reagálva az egykori hírhedt Veszprém megyei párttitkárt, az 56-os forradalom után Brusznyai Árpád kivégzését sürgető Pap Jánost idézte, aki az 1985-ös, többes jelölésű országgyűlési választás előtt az anekdota szerint azt mondta: ez nem választás, csak szavazás lesz. Ezzel állította párhuzamba a közelgő MSZP-tisztújításon várható eseményeket Mesterházy Attila.

Figyelmébe ajánljuk

Szól a jazz

Az ún. közrádió, amelyet egy ideje inkább állami rádiónak esik jól nevezni, új csatornát indított. Óvatos szerszámsuhintgatás ez, egyelőre kísérleti adást sugároznak csupán, és a hamarosan induló „rendes” műsorfolyam is online lesz elérhető, a hagyományos éterbe egyelőre nem küldik a projektet.

Fülsiketítő hallgatás

„Csalódott volt, amikor a parlamentben a képviselők szó nélkül mentek el ön mellett?” – kérdezte az RTL riportere múlt heti interjújában Karsai Dánieltől. A gyógyíthatatlan ALS-betegséggel küzdő alkotmányjogász azokban a napokban tért haza a kórházból, ahová tüdőgyulladással szállították, épp a születésnapján.

A szabadságharc ára

Semmi meglepő nincs abban, hogy az első háromhavi hiánnyal lényegében megvan az egész éves terv – a központi költségvetés éves hiánycéljának 86,6 százaléka, a teljes alrendszer 92,3 százaléka teljesült márciusban.

Puskák és virágok

Egyetlen nap elég volt ahhoz, hogy a fegyveres erők lázadása és a népi elégedetlenség elsöpörje Portugáliában az évtizedek óta fennálló jobboldali diktatúrát. Azért a demokráciába való átmenet sem volt könnyű.

New York árnyai

Közelednek az önkormányzati választások, és ismét egyre többet hallunk nagyszabású városfejlesztési tervekről. Bődületes deficit ide vagy oda, választási kampányban ez a nóta járja. A jelenlegi főpolgármester első számú kihívója már be is jelentette, mi mindent készül építeni nekünk Budapesten, és országszerte is egyre több szemkápráztató javaslat hangzik el.

Egymás között

Ahogyan a Lázár János szívéhez közel álló geszti Tisza-kastély felújításának határideje csúszik, úgy nőnek a költségek. A már 11 milliárd forintos összegnél járó projekt új, meghívásos közbeszerzései kér­dések sorát vetik fel.

Mit csinál a jobb kéz

Több tízmillió forintot utalt át Ambrózfalva önkormányzatától Csanádalbertire a két falu közös pénzügyese, ám az összeg eltűnt. A hiány a két falu mellett másik kettőt is nehéz helyzetbe hoz, mert közös hivatalt tartanak fönn. A bajban megszólalt a helyi lap is.

Árad a Tisza

Két hónapja lépett elő, mára felforgatta a politikai színteret. Bár sokan vádolják azzal, hogy nincs világos programja, több mindenben markánsan mást állít, mint az ellenzék. Ami biztos: Magyar Péter bennszülöttnek számít abban a kommunikációs térben, amelyben Orbán Viktor is csak jövevény.

„Ez az életem”

A kétszeres Oscar-díjas filmest az újabb művei mellett az olyan korábbi sikereiről is kérdeztük, mint a Veszedelmes viszonyok. Hogyan csapott össze Miloš Formannal, s miért nem lett Alan Rickmanből Valmont? Beszélgettünk Florian Zellerről és arról is, hogy melyik magyar regényből írt volna szívesen forgatókönyvet.