Mészárosék lecsapnának a szabadpartra Balatonaligánál

  • narancs.hu
  • 2019. november 20.

Belpol

Kiszorítanák az embereket a Club Aliga területéről.

Módszeresen szórítanák ki a Club Aliga területéről az embereket – ez látszik az új partvonaltervekből is, amit valamiért pont az októberi önkormányzati választások utánra időzítettek – írja az Index.

„Nyilvánvalóan arra játszottak, hogy az épp hogy megalakuló testületeknek ne legyen idejük átvizsgálni az új tervezetet, hanem igent mondjanak rá” – mondta a portálnak Bukovszki András, az Aligai Fürdőegyesület elnökhelyettese.

A minisztérium először november 8-ig várta, hogy véleményezzék a tervezetet, ezért Balatonvilágoson november 4-én rendkívüli ülést tartottak: „A tervezet a település érdekeivel totálisan ellentétes, ebben a formájában pedig tárgyalásra is alkalmatlan” – mondta Bukovszki az Indexnek.

A tervek nem minden esetben tükröznek valóságos álláspontot szerinte, hanem világosan megmutatják, mely területeket akarják a jövőben kisajátítani: a pártüdülő területén lévő, önkormányzati tulajdonban lévő telek elől egy 95 méteres, a Club Aliga közvetlen szomszédságában álló volt Volán szálló elől pedig egy 105 méteres parti sétányt vennének el.

Tehát megszünne 200 méter szabadparti sétány úgy, hogy annak a pótlását nem tartalmazza a tervezet. De az új tervben a mólóra vezető út sem látható, sőt már a mólót is úgynevezett belterületbe sorolták, Bukovszki András szerint azért, mert így könyebb lesz magántulajdonná tenni.

Az egykori pártüdülőt 2007-ben privatizálták, ekkor az izraeli érdekeltségű Pro-Mot tulajdonába került. 2018 júliusában jegyzett Appeninn Nyrt, vagyis Mészáros Lőrinc kormányközeli vállalkozó ingatlanportfóliót kezelő cége bejelentette, hogy megszerezte a Club Aliga többségét – idén januárban pedig az Appeninn leányvállalata lett, egészen pontosan a Pro-Mot 74,99 százalékos üzletrészét szerezte meg a Mészáros-cég. A társaságé volt a 37 hektáros pártüdülő, egy 167 férőhelyes kikötő, és egy 10 hektáros ingatlanrész vagyonkezelési joga. Mindezért Mészáros 14.1 millió eurót, tehát több mint 4,4 milliárd forintot fizetett.

Club Rezsim - Mészáros Lőrincék átszabják Balatonaligát

Amióta a NER nagykutyái megvették a Club Aligát, a helyiekben csak nő az indulat. Balhé is volt már a parton, miközben az új szerzeménybe öntik a közpénzt. Az állam családokat küld Mészárosék birtokára nyaralni, ahol a körülmények feltűnően rosszak. Balatonaligán az elmúlt hetek feszültségei a Mészáros-Tiborcz-duó újabb térhódításából fakadnak, noha az alapprobléma az 50-es évekre vezethető vissza.

Figyelmébe ajánljuk

Céltalan poroszkálás

A két fivér, Lee (Will Poulter) és Julius (Jacob Elordi) ígéretet tesznek egymásnak: miután leszereltek a koreai háborús szolgálatból, a veteránnyugdíjukból házat vesznek maguknak Kalifornia dinamikusan növekvő elővárosainak egyikében.

Autósmozi

  • - turcsányi -

Vannak a modern amerikai mitológiának Európából nézvést érthető és kevésbé érthető aktorai és momentumai. Mindet egyben testesíti meg a Magyarországon valamikor a nyolcvanas években futó Hazárd megye lordjai című, s az Egyesült Államokan 1979 és 1985 között 146 részt megérő televíziós „kalandsorozat”, amely ráadásul még legalább három mozifilmet is fialt a tengerentúli közönség legnagyobb örömére, s Európa kisebb furcsálkodására.

Húsban, szőrben

Mi maradt élő a Pécs 2010 Európa Kulturális Fővárosa programból? Nem túl hosszú a sor. A Tudásközpont és a Zsolnay Örökségkezelő Nkft. kulturális intézményei: a Zsolnay Negyed és a Kodály Központ, és a Zsolnay Negyedben az eleve kiállítótérnek épült m21 Galéria, amelynek mérete tekintélyes, minősége pedig európai színvonalú.

Rémek és rémültek

Konkrét évszám nem hangzik el az előadásban, annyi azonban igen, hogy negyven évvel vagyunk a háború után. A rendszerbontás, rendszerváltás szavak is a nyolcvanas éveket idézik. (Meg egyre inkább a jelent.)

Az igazságnak kín ez a kor

A családregény szó hallatán rendre vaskos kötetekre gondolunk, táblázatokra a nemzedékek fejben tartásához, eszünkbe juthat a Száz év magány utolsó utáni oldalán a kismillió Buendía szisztematikus elrendezése is.

Kultúrnemzet

„A nemzetgazdasági miniszter úr, Varga Mihály 900 millió forintot biztosított ennek az épületnek a felújítására – nyilván jó összeköttetésének köszönhetően. Lám, egy nemzeti kormányban még a pénzügyminiszter is úgy gondolja, hogy a kultúra nemcsak egy sor a magyar költségvetésben, hanem erőforrás, amelynek az ország sikereit köszönhetjük.”