Miért félnek Rogán Antaltól a belvárosi romkocsmák?

  • Kovács Bálint
  • 2013. július 10.

Belpol

Az önkormányzattól és személy szerint Rogán Antaltól való félelemre hivatkozva mégsem vállalta egy hetedik kerületi romkocsma, hogy helyszíne legyen a közérdekű adatok nyilvánosságra hozásában utazó Átlátszó.hu születésnapi bulijának – írta a portál. Utánajártunk, mi áll a félelem hátterében.

„Nincs semmi bajom a politikával is összefüggő eseményekkel, de azt gondolom, ebben az időszakban nem reális, hogy ilyet rendezzünk. Családos emberek vagyunk, nem akarunk összetűzésbe keveredni senkivel, mert szeretnénk még pár évig üzemelni. Szeretnék úgy élni, hogy bármikor bármilyen rendezvényt megtarthassunk – de gondolj csak a Sirály vagy a Tűzraktér esetére” – mondja a Narancsnak annak a hetedik kerületi romkocsmának a munkatársa, amelyik nem vállalta az Átlátszó.hu második születésnapi bulijának megtartását. Az Átlátszó ugyanakkor nem sértődött meg, nem akar botrányt, mivel – mint azt kérdésünkre Bodoky Tamás főszerkesztő elmondta – megértik a romkocsmák félelmeit; ezért is kérték, hogy az érintett szórakozóhely nevét ne írjuk le: nem áll szándékukban lejáratni a helyet.

Rogán Antal

Rogán Antal

Fotó: MTI - Koszticsák Szilárd

A belvárosi romkocsmák helyzete ugyanis tavaly év vége óta tisztázatlan. Rogán Antal, az ötödik kerület polgármestere szeptemberben indítványozott egy jogszabályt a vendéglátó-ipari egységek éjfél és reggel hat közötti nyitva tartásáról, eredetileg azért, mert „a világörökség területén üzemeltetett, a szórakoztatást az illegális erotikus szolgáltatással összekötő intézmények (bárok, night clubok) veszélyt jelenthetnek mind a közbiztonságra, mind pedig a kialakult városképre”. Ám a jogszabályt senki sem eredeti céljára – a problémás, „lehúzós” helyek megregulázására – használta: az éjjeli nyitva tartásról dönteni jogosult kerületi jegyzők arra alkalmazták, hogy a kerületi lakók által szinte napi szinten tett feljelentéseket megelőzve elhallgattassák a kocsmákat, és hazazavarják a fura, zajos fiatalokat. Így az év végére – Zsendovits Ábel, Az Élhető Erzsébetvárosért (AZÉRT7) Egyesület elnökének elmondása szerint – huszonhét ötödik, hatodik és hetedik kerületi kocsma kapott kézhez egy-egy határozatot arról, hogy onnantól fogva este tízkor vagy éjfélkor kell zárnia.

A döntést január közepéig mindenki megfellebbezte, ám – noha az elbírálás határideje már többször is letelt – Zsendovits tudomása szerint mind ez idáig csak három-négy hely kapott (a fellebbezést helybenhagyó) választ, a többiek azóta is várnak. Forrásaink szerint a lassúság és az ideiglenes állapot szándékos fenntartása a tavalyi jogszabály sikertelenségének kormányzati belátásával függ össze. A Hvg.hu beszámolója szerint Rogán már január elején azt mondta: felismerték, hogy a tavalyi törvénymódosítást pontatlanul fogalmazták meg, mert az a szabályosan működő vendéglátóhelyeket korlátozza, ezért úgy döntöttek, hogy új jogszabályt dolgoznak ki. Forrásaink szerint a fellebbezések elbírálásával is az új jogszabályt akarták megvárni, mondván: az majd leveszi a vállukról a döntés terhét.

Csakhogy kocsmai forrásaink ezt a fél éve tartó ideiglenes állapotot folyamatos fenyegetettségként élik meg. „Bármikor kitalálhatnak ellenünk bármit; Damoklesz kardja alatt élünk” – fogalmaz egyikük. A fellebbezések elbírálatlansága akarva-akaratlan megfélemlítő erőként is működik: az Átlátszó.hu bulijának megtartását visszautasító romkocsma kérdésünkre megerősítette, részben az volt az elutasítás indoka, hogy féltek, a születésnapon rendezendő kerekasztal az információszabadságot korlátozó törvényről, vagy pusztán a több gyanús közvagyon-felhasználási ügyet leleplező portál neve befolyásolhatja az önkormányzat hozzáállását a helyhez. (Másrészt pedig féltek a bulival járó hangos zenétől is: mint elmondták, megszokott rutin, hogy a szomszédok túl nagy zajszintről szóló feljelentése miatt fél tizenegy tájban kiszállnak a rendőrök, majd hallva, hogy nincs szó túl hangos zenéről, elnézést kérnek és távoznak.)

Zsendovits Ábel – akit a Szimpla vezetőjeként szintén érint a zárásról szóló határozatok rendezetlen ügye – úgy fogalmaz: „szeretném nem elhinni, hogy egy ilyen program megrendezése befolyásolhatná egy-egy romkocsma sorsát. De ha valakiben egyáltalán felmerülhet az ettől való félelem, már az is borzasztó.” Hozzáteszi: már az is abszurd, hogy a teljes „romkocsma-szektort” baloldali tömbként próbálják láttatni, noha az épp olyan sokszínű, mint a parlamenti patkó.

A romkocsmák ügye – hiába ígérte Rogán Antal februárra az új jogszabály kidolgozását – mindmáig tisztázatlan. Igaz, az új jogszabály elkészült: eszerint a világörökségi területen lévő, éjfél után is nyitva tartó vendéglátóhelyek úgynevezett felügyeleti díjat fizetnek majd az önkormányzatnak, amelyet köztisztasági és közbiztonsági feladatok finanszírozására kell fordítani. A felügyeleti díj naponta és vendégenként húsz forint lesz; a díjat negyedévente kell majd befizetni az önkormányzat erre a célra létrehozott számlájára. Kocsmai forrásaink a módosítást jobbnak tartják elődjénél, részben, mert nem befolyásolja a nyitva tartást, részben pedig, mert „cserébe” a több járőr és reggeli takarítás miatt elvileg ritkulhatnak a lakossági panaszok. Csakhogy a jogszabályt még nem fogadták el: a Narancs információi szerint erre a parlament tavaszi ülésszakának utolsó napján akartak sort keríteni, de „technikai” hiba folytán ez végül nem történt meg. A romkocsmák helyzete így az őszi ülésszak kezdetéig már biztosan nem tisztázódik. Addig marad a félelem – az Átlátszó.hu pedig megtartja a születésnapját a Blaha Lujza téri Müsziben.

Figyelmébe ajánljuk