Újra milliárdokat költ a kormány sportra és az egyházakra

  • narancs.hu
  • 2020. április 24.

Belpol

102 milliárdos pénzmozgatásról határozott a kormány.

A csütörtöki Magyar Közlönyben megjelent kormányhatározat szerint a kormány összesen 102 milliárd forintot mozgatott, csoportosított át az idei költségvetésben – írja az Mfor.hu. A forrást négy előirányzatról vonta el a kormány: a Központi Maradványelszámolási Alapból, a gazdaságvédelmi programtól, a Beruházás Előkészítési Alapból, valamint a helyi önkormányzatok általános feladatainak működési célú támogatásától.

Több táblázatban is taglalja a kormányhatározat, honnan hová vándorol a pénz.

A Központi Maradványelszámolási Alapból 36,5 milliárd forintot csoportosított át a kormány.

  • 768 millió forintot kaptak a Kiemelt Nemzetközi Sportesemény Stratégia és sportesemény pályázatai.
  • Újabb 1,05 milliárdot csoportosítottak át az egyházi épített örökség védelmére és egyéb beruházásokra.
  • A magyar honvédség dologi kiadásaira plusz 6,8 milliárd forint jut.
  • A Honvédelmi Minisztérium egyéb szervezetei 1,66 milliárdot kaptak.
  • 2,2 milliárd a Honvédkórháznak jut.
  • 3,5 milliárdot kap a Terrorelhárítási Központ.
  • 8,44 milliárd a Pénzügyminisztériumon belül a Közbeszerzési és Ellátási Főigazgatóság beruházások sorára került.
  • A Nemzeti Sportközpontok nevű intézmény plusz 1,1 milliárdot kap.
  • A gyógyító-megelőző ellátás intézetei 1,5 milliárdot kaptak.
  • A családpolitikai célú pályázatok nevű előirányzat mintegy 600 millió forinttal gyarapodik.
  • Aportlétesítmények fejlesztésére 4,07 milliárd forint plusz jut.

A gazdaságvédelmi programok előirányzatáról 63 milliárd forintot csoportosított át a kormány, ebből 50 milliárdot adtak a a koronavírus-járvány következtében szükséges versenyképesség-növelő támogatásokra, további 13 milliárdot pedig a közúthálózat fejlesztésére csoportosították át.

A Beruházás Előkészítési Alapból 400 millió forintot mozgattak át, az összeggel a kormány a kiemelt sportegyesületek sportlétesítmény-fejlesztését támogatja.

1,5 milliárd jut a fővárosi, megyei és járási kormányhivatalok személyi jellegű kiadásaira, 1 milliárd pedig vasútfejlesztésre megy.

Figyelmébe ajánljuk

Hurrá, itt a gyár!

Hollywood nincs jó bőrben. A Covid-járvány alatt a streamingszolgáltatók behozhatatlan előnyre tettek szert, egy rakás mozi zárt be, s az azóta is döglődő mozizási kedvet még lejjebb verte a jegyek és a popcorn egekbe szálló ára.

Profán papnők

Liane (Malou Khebizi), a fiatal influenszer vár. Kicsit úgy, mint Vladimir és Estragon: valamire, ami talán sosem jön el. A dél-franciaországi Fréjus-ben él munka nélküli anyjával és kiskamasz húgával, de másutt szeretne lenni és más szeretne lenni. A kiút talán egy reality show-ban rejlik: beküldött casting videója felkelti a producerek érdeklődését. Fiatal, éhes és ambiciózus, pont olyasvalaki, akit ez a médiagépezet keres. De a kezdeti biztatás után az ügy­nökség hallgat: Liane pedig úgy érzi, örökre Fréjus-ben ragad.

Viszonyítási pontok

Ez a színház ebben a formában a jövő évadtól nem létezik. Vidovszky György utolsó rendezése még betekintést enged színházigazgatói pályázatának azon fejezetébe, amelyben arról ír, hogyan és milyen módszerrel képzelte el ő és az alkotógárdája azt, hogy egy ifjúsági színház közösségi fórumként (is) működhet.

Kliséből játék

A produkció alkotói minimum két olyan elemmel is élnek, amelyek bármelyikére nagy valószínűséggel mondaná egy tapasztalt rendező, hogy „csak azt ne”. Az egyik ilyen a „színház a színházban”, ami könnyen a belterjesség érzetét kelti (ráadásul, túl sokszor láttuk már ezt a veszélyesen kézenfekvő megoldást), a másik pedig az úgynevezett „meztelenül rohangálás”, amit gyakran társítunk az amatőr előadásokhoz.