Sokkal több beteget kellett hazaküldeni a kórházakból, mint ahogy Kásler mondja

  • narancs.hu
  • 2020. április 24.

Belpol

A Népszava számításai szerint több mint 20 ezer beteget kellett hazaküldeni a kórházakból.

A Nemzeti Egészségbiztosítási Alapkezelő adatai szerint sokkal több beteget küldtek haza a kórházakból, mint ahogy azt Kásler Miklós állítja - írja a Népszava.

A Nemzeti Egészségbiztosítási Alapkezelő nyilvántartása szerint idén februárban 77,1 százalékos volt az összes, 67,5 ezer kórházi ágy kihasználtsága. Az aktív ágyak 71,7 százalékán feküdt beteg, a krónikus osztályok pedig 85,5 százalékos kihasználtsággal működtek.

A lap rámutat, az Emberi Erőforrások Minisztériuma (Emmi) a szerda esti közleményében nem a legfrissebb, februári, 77,1 százalékos ágykihasználtsági adatsort idézte, hanem a tavalyi állapotot, a közleményben ugyanis azzal érveltek, hogy "a magyar kórházi ágyak kihasználtsága tavaly 66 százalékos volt, ami azt jelenti, hogy a kórházi ágyak 34 százaléka eleve üresen állt".

Az Emmi ezután végül eljutott oda is, hogy csak 2 százaléknyi ágyat kellett felszabadítani, mert több műtétet elhalasztottak, és a betegek jelentős része önként lemondott a halasztható beavatkozásokról, "így amikor a miniszter utasításba adta a kórházaknak, hogy szabadítsák fel az ágykapacitásuk 60 százalékát, akkor már az ágyak 58 százaléka országos szinten szabad volt. Tehát mindössze további 2 százaléknyi szabad ágy biztosítása volt a feladat" - érvelt a tárca.

A Népszava azt írja, a hivatalos februári 67.543-as ágyszámot alapul véve a 60 százalékos ágyfelszabadítás 40.526 ágy "kiürítését" igényelte, ebből a Nemzeti Egészségbiztosítási Alapkezelő nyilvántartása szerint csak 15.457 volt eleve üres, vagyis

25.069, egyébként betegek által elfoglalt ágyat kellett kiüríteni.

A lap hozzáteszi, ha a betegek "távoltartása" az egészségügytől tényleg "24 százalékos szabadágyszám növekedéssel járt", még akkor is volt 21.359 olyan ágy, amit a kórházaknak a betegek hazaküldésével kellett üressé tenniük. Ez a teljes haza ágykapacitás 31,62 százaléka, s nem pedig 2 százalék, amiről a minisztériumi közlemény beszél.

A Népszava idézi azt is, hogy a krónikus, a rehabilitációs és az ápolási osztályokon - ahol nincs halasztható műtét, az ellátásnak folyamatosnak kell lennie - a kihasználtsága idén februárban csaknem 88 százalékos volt. Ezen belül a mozgásrehabilitációs ágyak 95 százaléka, a súlyos agykárosodásosoké 96,4 százalékos, míg a gerincsérültekkel foglalkozók ágyainak 86 százalékán feküdt beteg.

Az Országos Orvosi Rehabilitációs Intézet (OORI) - amelynek főigazgatóját, Cserháti Pétert azért menesztették végül, mert nem ürítette ki elég gyorsan az intézményét - ágykihasználtsága az egyik legmagasabb, 88,1 százalékos volt.

Ne egyenek cukrot! Vegyenek Magyar Narancsot!

Mi minden van a friss számban? Zavar a kommunikációban, zavar a döntéshozatalban. Biztonságos-e megtartani május 4-ével kezdődően az érettségi vizsgákat?Kinek a felelőssége a diákok, a családtagjaik és a pedagógusok egészségének kockáztatása a járványhelyzetben?Teczár Szilárd okos cikkében megszólal Horn György, az AKG igazgatója és Szabó Zsuzsa, a Pedagógusok Szakszervezetének elnöke is.

Figyelmébe ajánljuk