Minden másképp van (Az oroszországi magyar évad megnyitása)

  • Bori Erzsébet
  • 2005. február 24.

Belpol

Szorongva és bûntudatosan indultam útnak. Féltem a maffiától és a terroristáktól, meg általában a nagy ismeretlentõl. De kiderült, hogy hazudnak az újabb mozifilmek és egyes divatos regények, amelyek arról szólnak, hogyan nyög az egész orosz társadalom a maffia igája alatt.

Ám a terroristafenyegetés annál jelenvalóbb. Az utcák tele vannak a legkülönfélébb egyenruhás és karszalagos személyekkel; szinte minden nyilvános helyre, legyen az múzeum, színház, templom vagy szálloda, csak detektoros kapun át, táskaátvilágítás, esetenként motozás után léphetsz be, és újra elhatalmasult a legendás orosz bumáskaõrület is. Az idegenre talán megnyugtató hatást tesz, de a helyiek szkeptikusak: a moszkvai (idegen nyelvû) sajtó maró gúnnyal kommentálja a hadsereg terroristák elleni bevethetõségérõl készülõ törvényt, felidézvén két közelmúltbéli esetet, amikor

tankot küldtek

egy házban elbarikádozott csoportra, illetve egy magányos pisztolyosra. A katonaság mindkét esetben úgy oldotta meg a helyzetet, hogy tankkal ráhajtva porig rombolta az ingatlant.

Ami a bûntudatot illeti, az az elszalasztott lehetõségeknek szólt. Az átkosban szinte fillérekért utazhattunk Moszkvába, Leningrádba, de még a Kaukázusba is, én meg úgy voltam vele, hogy ej, ráérünk arra még, és a Nyugatért veszkõdtem. Bûn volt kihagyni a Szovjetuniót, mondom ma. Az orosznyelv-tudást már nem is említem, a cirill betûket nyökögve legalább azt is megtapasztalhattam, milyen illiterátusnak lenni.

Moszkva lehet izgalmas, de szépnek még a szülõanyja se merné nevezni. Talán csak az Arbat közvetlen környékén találunk a mi fogalmaink szerint való utcákat. A belvárosban (a régi házak helyén) széles, nyolc-tíz sávos proszpektek nagy épületekkel és az épületek között nagy hiátusokkal. A sztálini stílust, amiben például a hét felhõkarcoló épült (a nyolcadik példányt Varsó kapta ajándékba) már-már megszépítette az idõ. Döbbenten értesültem arról, hogy ezekben a sugárút menti házakban volt lakása Brezsnyevnek vagy Andropovnak. Mintha Kádár János a Nagykörúton lakott volna. A Ljubjankát sajnos nem láttam, elsuhantunk viszont a magyar emigránsok emlékezéseiben sûrûn szóba hozott, vonzó külsejû Metropol szálló mellett. Kíváncsi lettem volna rá belülrõl, mert itt a jellegtelen vagy egyenesen ronda épületek is sokszor rejtenek elegáns, izgalmas belsõt. Így vagy úgy. Az új Tretyakov lovardának szánt sivár hodálya az orosz avantgárd fantasztikus gyûjteményét. A mi szállodánk meg - egykor a birodalmi úttörõvezetõk összetartásainak színhelye - tiszta Las Vegas volt. A 25 emeletes hotel utcafrontján van a hatalmas, többszintes kaszinó, játékgépek végtelen soraival, köztük éttermekkel, bárokkal és az emeleten az erotic clubnak nevezett mûintézettel, amely full striptease-t, peep show-t, továbbá jacuzzis VIP-szobákat kínál a vendégeknek. A svédasztal egy medencébe állított görög gályán kapott helyet; egy hatalmas teremben bárányfelhõs kék eget mutat a festett mennyezet, az egész úgy szürreális, ahogy van. És ez csak egy a 3600 moszkvai kaszinóból.

A nagy lendületben majd' elfelejtem, hogy Oroszországban javában zajlik a magyar kulturális évad, amely több mint száz programot és nyolcszáz mûvészt mutat be. Ez a már a puszta mennyiségével is lehengerlõ vállalkozás felõlünk nézve akár megalomániának vagy

rongyrázásnak tûnhet,

de Moszkvában mindjárt érthetõ lesz: nagy ország, magas ingerküszöb. A Magyar Királyság két birodalom között címû kiállítást a tervezettnél is fényesebb külsõségek között mutatták be a Vörös téri Isztoricseszkij Muzejban. A Jánosi együttes játszott régi magyar zenét, a magyar miniszterelnök mondta a megnyitóbeszédet, aki épp akkor járt látógatóban az orosz elnöknél. Az orosz kultuszminisztérium igen elégedett volt a tárlattal, csak azt fájlalták - némiképp, de nem egészen ironikusan -, hogy nem operettel veszi kezdetét az évad. (De ami késik, nem múlik, hamarosan jön majd a Marica grófnõ.)

A kiállítást a Nemzeti és az Iparmûvészeti Múzeum anyagából állították össze, leglátványosabb tárgyegyüttese Alexandra Pavlovna asztali porcelánkészlete. És a legmegkapóbb: József nádor és Alexandra portréja, amelyrõl két komoly, szomorkás fiatalember tekint ránk. Elnézve õket hajlamos vagyok hinni a legendának: noha a házasságot politikai okokból rendezték el, amikor a fiatalok találkoztak Szentpéterváron, rögtön egymásba szerettek.

Még egy kiállításmegnyitó esett az estére: Kiss Ilona, a moszkvai Magyar Intézet igazgatója kortárs fotográfusok tárlatát szervezte be egy új alternatív klubba. Jánosiék is dupláztak, elképesztõ sikert aratva - ezúttal erdélyi népzenével.

Tényleg itt az ideje kivergõdnünk a "Doxa karóra", a "malenkij robot" meg a "ruszkik, haza!" Bermuda-háromszögébõl, és elfogulatlanul körülnézni, helyet keresni magunknak az oroszok kulturálisan is hatalmas piacán. Ebben a másfél évtizedben nagyot változtunk mi, és még nagyobbat õk. De a vodka még a régi.

Bori Erzsébet

Figyelmébe ajánljuk

Újabb mérföldkő

  • Harci Andor

Mi lett volna, ha 1969-ben, az amougies-i fesztiválon Frank Zappa épp másfelé bolyong, s nem jelentkezik be fellépőnek a színpadon tartózkodó Pink Floyd tagjai mellé?

Vándormozi

  • - turcsányi -

John Maclean nem kapkodja el, az előző filmje, a Slow West (A nyugat útján) 2015-ben jött ki.

Mi, angyalok

Egyesével bukkannak elő a lelátó hátsó részét határoló cserjésből a zenekar tagjai (Tara Khozein – ének, Bartek Zsolt klarinét, szaxofon, Darázs Ádám – gitár, Kertész Endre – cselló) és a táncos pár (Juhász Kata és Déri András).

Új válaszok

A művészet nem verseny, de mégiscsak biennálék, pályázatok, díjak és elismerések rendezik a sorokat. Minden országnak van egy-egy rangos, referenciaként szolgáló díja.

Mintha a földön állva…

Összegyűjtött és új verseket tartalmazó kötete, a 2018-ban megjelent A Vak Remény a költő teljes életművét átfogó könyv volt, ám az új versek jelenlétét is kiemelő alcím a lírai opus folyamatosan „történő” állapotára mutat, arra, hogy még korántsem egy megállapodott vagy kevésbé dinamikus költői nyelvről van szó.

Egyetemes gyávaság

A gyermekvédelminek csúfolt törvény utóhatása borzolta a kedélyeket az elmúlt hetekben a Pázmány Péter Katolikus Egyetemen. Június közepén, még a Pride – azóta tudjuk: több százezres – vonulása előtt cikket jegyzett a Hvg360 felületén az egyetem Pszichológiai Intézetének három oktatója.

Adja vagy nem adja?

A történet népmesei szála szerint Donald Trump a hivatalban eltöltött dolgos nap után hazatért otthonába, ahol szerető hitvese, Melania várta őt.

Vegetál, bezárt, költözik

Az elmúlt másfél évtizedben szétfeslett a magyar múzeumi rendszer szövete. Bizonyára vannak olyan intézmények, amelyek érintetlenek maradtak a 2010 óta zajló átalakulásoktól: vidéken egy-egy helytörténeti gyűjtemény, vagy Budapesten a Bélyegmúzeum – de a rendszer a politikai, s ezzel összefüggő gazdasági szándékokból, érdekekből kifolyólag jelentősen átrajzolódott.

Ítélt az utókor

Szerették őket, így az államosításkor maradt 200-200 hold földjük. Később mégis ku­láknak minősültek az utolsó óföldeáki földes­urak, Návay László és testvére, Aranka. Egy cselédjük házában haltak meg. Kúriájukat most uniós pénzből felújítják. Bérelhető lesz, mint a közeli batidai vadászkastély.