Kormánypárt, Tisza, parlamenti ellenzék egy évvel a választások előtt

Mindenki ellenzékben

Belpol

Egy évvel az országgyűlési választások előtt a 15 éve kétharmados parlamenti többséggel kormányzó Fidesz kapkod, híres-hírhedt kommunikációja csak követni képes Magyar Péterét. A kormánypárt gyarapodó aljasságaival leginkább a már sokszor legyőzött parlamenti ellenzék foglalkozik.

Bár a putyini hatalomtechnikát alkalmazó politikai rendszerekben soha semmi nem biztos, Magyarországon egyelőre mindenki azzal számol, hogy 2026-ban lesznek országgyűlési választások. Magyar Péter és a Tisza Párt 2024-es megjelenésével előbb az addigi ellenzék került gyorsan partvonalra, az utóbbi hónapokban pedig a legmegbízhatóbb felmérések szerint is átvette a vezetést a kormánypárttól, sőt Magyar immár a kétharmados parlamenti többség megszerzéséről beszél. Hadházy Ákos független országgyűlési képviselő viszont arra figyelmeztet, hogy a 2022-es választások előtt egy évvel ugyancsak vezetett az akkori ellenzéki összefogás. A helyzet azonban eltér az akkoritól, hiszen 2010 óta először fordul elő, hogy Orbán Viktor és a Fidesz eddig nem látott módon viselkedik.

Nem mennek

„Felesleges tagadni, szerintem most be vagyunk szarva” – jellemezte a hangulatot tömören a Narancsnak egy a Fidesz környékén dolgozó forrás. A részletekbe ő sem akart (vagy tudott) belemenni, a pártvezetés hagyományos zártsága miatt legfeljebb kremlinológiai megközelítéssel lehet kisakkozni, milyen állapotban van a szavakban továbbra is magabiztosságot sugározni igyekvő párt. Ám az a nyilvános megszólalások alapján is leszűrhető, hogy a koronavírus-járvány megjelenését követő bénázás óta nem tűnt ennyire talajt vesztettnek a társaság. A maga elnyomó rendszerét a gyülekezési szabadság szűkítésével, Kínából importált arcfelismerő rendszerek használatának engedélyezésével, és persze a gyermekvédelemnek hazudott, hovatovább államvallássá emelt homofóbiával próbálja megszilárdítani Orbán, de e témákkal újabb szavazókat nem tud behúzni, a szigorításokra egyelőre csak azok reagálnak, akik a Fidesz számára amúgy is elérhetetlenek: a fő- és nagyvárosiak, valamint a parlamenti ellenzék támogatói. Mindeközben Magyar Péter rendületlenül járta az országot a Nemzet Hangja programmal, amely lényegében egy tiszásított nemzeti konzultáció. Mindez a tizenöt éve alkotmányozó többséggel, és 2015 óta gyakorlatilag rendeleti úton kormányzó, vagyis gyakorlatilag teljhatalommal rendelkező Fideszből meglepő reakciót váltott ki: hivatalos és nem hivatalos kommunikációját elnézve az az érzésünk, hogy a kormánypárt mintha ellenzékből próbálná felhívni a figyelmet a „visszásságokra”. A Fidesz a legalsó szintektől egészen Orbán Viktorig hetek óta csupán reagál a történésekre; és bár Orbán itthoni ellenfelei nevét egyelőre kimondani sem hajlandó, a Tisza Párttal egyre többet foglalkozik.

A lázas útkeresést jól mutatja az is, ahogyan a korábban igen szűk körben számon tartott Kollár Kinga EP-képviselő egy nehezen félreérthető felszólalásából a propaganda ki­emelt egy-két mondatot, és erre alapozva indította be legújabb kommunikációs hadjáratát. A képviselő az Európai Parlament költségvetési ellenőrzési bizottsága áprilisi ülésén a Magyarország ellen folytatott jogállamisági eljárás, tehát az EU-s pénzek visszatartásának hatékonyságáról beszélt, egy félmondatban jelezve, hogy ez valószínűleg az ellenzéket – tehát őket – is erősíti. Orbán rádióinterjújában egyenesen a magyar demokrácia sötét napjának nevezte Kollár gondolatait, a Fidesz pedig a szokásos gyorsaságával húzta fel azt a DK-ról és a Momentumról már elhazudott történetet, hogy az ellenzék tudatosan akarja elszegé­nyíteni a magyar embereket és tönkretenni az egészségügyet, az oktatást, vagyis hát az egész országot. Két hét alatt Kollár lejáratására húszmillió forint ment el a Facebookon a különböző kormányközeli felületeken – ilyen olcsón ekkora ismertséget talán még nem szerzett magyar politikus.

A cikk további része csak előfizetőink számára elérhető.
Soha nem volt nagyobb szükség önre! A sajtó az olvasókért szabad, és fennmaradásunk előfizetőink nélkül nem lehetséges. Legyen előfizetőnk, tegyen egy próbát velünk és támogassa a demokratikus és liberális Magyarország ügyét!

Maradjanak velünk!


Ez a Narancs-cikk most véget ért – de még oly sok mindent ajánlunk Önnek! Oknyomozást, riportot, interjúkat, elemzést, okosságot – bizonyosságot arról, hogy nem, a valóság nem veszett el, még ha komplett hivatalok és testületek meg súlyos tízmilliárdok dolgoznak is az eltüntetésén.

Tesszük a dolgunkat. Újságot írunk, hogy kiderítsük a tényeket. Legyen ebben a társunk, segítse a munkánkat, hogy mi is segíthessünk Önnek. Fizessen elő a Narancs digitális változatára!

Jó emberek írják jó embereknek!

Figyelmébe ajánljuk

Nagyon balos polgármestert választhat New York, ez pedig az egész Demokrata Pártot átalakíthatja

Zohran Mamdani magát demokratikus szocialistának vallva verte meg simán a demokrata pártelit által támogatott ellenfelét az előválasztáson. Bár New York egész más, mint az Egyesült Államok többi része, az identitáskeresésben lévő demokratáknak minta is lehet a 33 éves muszlim politikus, akiben Donald Trump már most megtalálta az új főellenségét.

Gombaszezon

François Ozon új filmjében Michelle a magányos vidéki nénik eseménytelen, szomorú életét éli. Egyetlen barátnőjével jár gombászni, vagy viszi őt a börtönbe, meglátogatni annak fiát, Vincent-t. Kritika.

Világító árnyak

A klasszikus balett alapdarabját annak leghíresebb koreográfiájában, az 1877-es Marius Petipa-féle változatában vitte színre Albert Mirzojan, Ludwig Minkus zenéjére.