Mobilklímákkal hajtják a szelet a fővárosi műtőkben

  • narancs.hu
  • 2019. július 8.

Belpol

Sorra mondják fel a szolgálatot a klímák a budapesti kórházakban.

A Jahn Ferenc Dél-pesti és a Szent Imre Kórház után a Semmelweis Egyetem Kútvölgyi kórházáról derült ki, hogy több műtőben is elromlott a légkondicionáló - írja az Index.

A Jahn Ferenc Dél-pesti Kórházban több éve rossz már a légkondi, nyáron eddig is mindenkiről folyt az izzadság műtét közben. Aztán a rendszer három héttel ezelőtt végleg feladta. A probléma orvoslására mobilklímákat hozattak, így a 6 műtőből végül hármat sikerült elindítani. De így is le kellett mondani hat műtétet. A lemondott beavatkozásokat a kötöző helyiségben bonyolítják le, de ezért az eredetileg ide kiírt altatás nélküli kisműtéteket kellett törölni. A kórház a lapnak azt írta, hogy nem maradt el sürgős műtét, átszervezéssel oldották meg a többi beavatkozást.

Három hete a budai Szent Imre kórházban az aneszteziológus javasolta a kiírt műtét elhalasztását, mivel 16 fok helyett 30 fokban kellett volna műteni. Az Állami Egészségügyi Ellátó Központ nem is válaszolt a kérdésekre. Holott ez nem kényelmi kérdés.

A műtétek egyik legnagyobb veszélye a fertőzés, így a beavatkozás során mindent meg kell tenni, hogy ennek a valószínűsége csökkenjen. Ehhez hozzátartozik a helyiség hűtése is, ugyanis a hűvös levegőben és az alacsony páratartalom mellett kisebb a kockázat is. Ha meleg van, és az orvosok izzadnak, az több problémát okozhat: az orvosok verejtéke is szennyeződésnek számít, másrészt elvonhatja a műtétet végző sebész figyelmét. Van akinek ólommellényt kell viselnie a műtét közben az amúgy is hőt sugárzó műtőlámpák alatt. A Semmelweis-klinikán például a meghibásodott klíma miatt több mint 30 fokban műtöttek.

Jellemző szükségmegoldás, hogy mobilklímákat állítanak be, csakhogy a műtőkben a megfelelő levegőt steril klímaberendezéssel kell biztosítani. A mobilklímákban lévő szennyeződések ugyanis tovább növelik a fertőzésveszélyt. Holott a kórházi fertőzések tekintetében Magyarország enélkül is igen rosszul áll.

A Semmelweis Egyetem szerdai közleményében egyébként azt írta, hogy nincsenek súlyos gondok a műtők hűtésével, még akkor sem, ha a léghűtő-berendezés amúgy tényleg nem működik. De azért vesznek új klímát, mert a jelenlegi rendszert 35 fokos külső hőmérsékletre tervezték.

Figyelmébe ajánljuk

Hurrá, itt a gyár!

Hollywood nincs jó bőrben. A Covid-járvány alatt a streamingszolgáltatók behozhatatlan előnyre tettek szert, egy rakás mozi zárt be, s az azóta is döglődő mozizási kedvet még lejjebb verte a jegyek és a popcorn egekbe szálló ára.

Profán papnők

Liane (Malou Khebizi), a fiatal influenszer vár. Kicsit úgy, mint Vladimir és Estragon: valamire, ami talán sosem jön el. A dél-franciaországi Fréjus-ben él munka nélküli anyjával és kiskamasz húgával, de másutt szeretne lenni és más szeretne lenni. A kiút talán egy reality show-ban rejlik: beküldött casting videója felkelti a producerek érdeklődését. Fiatal, éhes és ambiciózus, pont olyasvalaki, akit ez a médiagépezet keres. De a kezdeti biztatás után az ügy­nökség hallgat: Liane pedig úgy érzi, örökre Fréjus-ben ragad.

Vezető és Megvezető

Ha valaki megnézi a korabeli filmhíradókat, azt látja, hogy Hitlerért rajongtak a németek. És nem csak a németek. A múlt század harmincas éveinek a gazdasági válságból éppen csak kilábaló Európájában (korántsem csak térségünkben) sokan szerettek volna egy erőt felmutatni képes vezetőt.

Viszonyítási pontok

Ez a színház ebben a formában a jövő évadtól nem létezik. Vidovszky György utolsó rendezése még betekintést enged színházigazgatói pályázatának azon fejezetébe, amelyben arról ír, hogyan és milyen módszerrel képzelte el ő és az alkotógárdája azt, hogy egy ifjúsági színház közösségi fórumként (is) működhet.

Kliséből játék

A produkció alkotói minimum két olyan elemmel is élnek, amelyek bármelyikére nagy valószínűséggel mondaná egy tapasztalt rendező, hogy „csak azt ne”. Az egyik ilyen a „színház a színházban”, ami könnyen a belterjesség érzetét kelti (ráadásul, túl sokszor láttuk már ezt a veszélyesen kézenfekvő megoldást), a másik pedig az úgynevezett „meztelenül rohangálás”, amit gyakran társítunk az amatőr előadásokhoz.

Hallják, hogy dübörgünk?

A megfelelően lezárt múlt nem szólhat vissza – ennyit gondolnak történelmünkről azok a politikai aktorok, akik országuk kacskaringós, rejtélyekben gazdag, ám forrásokban annál szegényebb előtörténetét ideológiai támaszként szeretnék használni ahhoz, hogy legitimálják jelenkori uralmi rendszerüket, amely leg­inkább valami korrupt autokrácia.

Próbaidő

Az eredetileg 2010-es kötet az első, amelyet a szerző halála óta kézbe vehettünk, immár egy lezárt, befejezett életmű felől olvasva. A mű megjelenésével a magyar nyelvű regénysorozat csaknem teljessé vált. Címe, története, egész miliője, bár az újrakezdés, újrakapcsolódás kérdéskörét járja körül.