Momentum: egy tetteit megbánó jobbikos mindenképp jobb partner, mint a gyűlölet rendszerét építő Fidesz-politikus

  • narancs.hu
  • 2019. augusztus 26.

Belpol

A Momentum hisz a Jobbik centralizálódásában.

Kulcsár Gergely jobbikos képviselőről  a napokban derült ki, hogy az ellenzék egy részének – Momentum–LMP–Jobbik – támogatásával egyéni önkormányzati képviselőjelölt lesz Debrecenben.

A bejelentés azért is meglepő, mert a politikus korábban szélsőséges megnyilvánulásairól volt ismert. A 444.hu cikkében emlékeztet arra, hogy a képviselő igazi ismertséget azzal szerzett, hogy beleköpött a holokauszt Dunába lőtt áldozatainak emlékére a rakparton felállított vascipők egyikébe.

A lap ennek apropóján kereste meg a támogató pártok képviselőt, a Momentum részéről Mándi László, a párt debreceni szervezetének elnöke válaszolt.

A politikus döntésük helyességét a következőkkel indokolta: "Ha országosan együtt tudunk működni a korábban szélsőséges Jobbikkal (akiknek az egész Jobbikon kívüli ellenzék adott egy esélyt), Kulcsár Gergely is megérdemel egy esélyt. Jövőbeni kijelentésekkel kapcsolatban pedig zéró toleranciánk van. Ha a legkisebb jelét mutatja a szélsőjobboldali eszméknek, mi azonnal elhatárolódunk tőle és nem tudjuk támogatni."

Mándi szerint Kulcsár azóta már elnézést kért korábbi tettéért, amit maga is "ízléstelennek és szégyenletesnek" nevezett.

A momentumos politikus arról is beszélt, hisznek abban, hogy a Jobbik és vezetői sokat változtak az elmúlt években, jelentős részben annak hatására is, hogy megtapasztalták, milyen egy mindent leuraló szélsőjobboldali hatalom ellenzékének lenni. Felismerték, hogy a Jobbik bűnös volt a társadalmi ellentétek elmélyítésében, a gyűlölet felszínre hozatalában, amit aztán később a Fidesz járatott csúcsra, részben a Jobbik korábbi politizálására építve; és felismerték, hogy nem ez a helyes út, ezért megkezdték átalakulásukat egy konzervatív jobboldali párttá. Ebben pedig a Momentum debreceni szervezete is támogatja őket.

Kulcsár Gergely a Jobbik debreceni alapszervezetének alapító tagja és elnöke, 2010 és 2018 között két cikluson keresztül volt a párt országgyűlési képviselője. Jelenleg regionális igazgatóként tevékenykedik.

Figyelmébe ajánljuk

Szemrevaló: Páva – Valódi vagyok?

  • SzSz

A társadalmi szerepek és identitások a pszichológia egyik legjobban kutatott területe. Mead szerint nincs is objektív valóság, azt az egyének maguk konstruálják; Goffman úgy véli, az egész világ egy színpad, ahol mind különböző szerepeket játsszunk; míg Stryker elmélete azt magyarázza, hogy minden ember ezernyi identitással rendelkezik, s azok hierarchiába rendeződnek.

Szemrevaló: A fény

  • - bzs -

Tom Tykwer csaknem háromórás eposza mintha egy másik korból időutazott volna napjainkba (Tykwer maga is a Babylon Berlint, a múlt század húszas éveit hagyta hátra).

Szemrevaló: Gépek tánca

Markológépekkel táncolni, az ám a valami! Amikor a kotrókanál kecsesen emelkedik a magasba, akkor olyan, mint egy daru – mármint a madár (lehet, hogy magyarul nem véletlenül hívják így az emelőszerkezetet?) –, „nyakát” nyújtogatja, „fejét” forgatja.

Le nem zárt akták

A művészi identitás és a láthatóság kérdéseit helyezi középpontba Pataki Luca első önálló kiállítása. Keszegh Ágnes kurátor koncepciója szerint a tárlat krimiként épül fel: a látogatónak fragmentumokból, nyomokból kell rekonstruálnia a történetet. Az anyag kísérlet a művészszerep radikális újragondolására, és az igazi kérdése az, hogy az alkotói késztetés ledarálható-e.

Ingyen Carlsberg

  • - turcsányi -

Valamikor a múlt század kilencvenes éveinek elején Bille August nemzetközi hírű svéd filmrendező rájött, hogy mégsem lenne jó, ha ő lenne a filmművészet második Ingmar Bergmanja, még akkor sem, ha az ügyért addig számos követ megmozgatott (Hódító Pelle Max von Sydow-val, 1987; Legjobb szándékok, egyenesen Bergman forgatókönyvéből, 1992).

Utánunk a robotok?

A Székesfehérváron tavasszal bemutatott színpadi átiratot Szikora János, a Vörösmarty Színház tizenhárom év után elköszönő igazgatója rendezte. A színház vezetésére kiírt, majd megismételt pályázat után ősztől már Dolhai Attila irányításával működő teátrum irányvonala minden bizonnyal változni fog, a társulat egy része is kicserélődött, így A Nibelung-lakópark egy korszak összegzésének, Szikora János búcsúelőadásának is tekinthető.

Túlélni a békét

Az előadás ismét azt bizonyította, hogy egy ideje a Miskolci Nemzeti Színházé a magyar nyelvű színjátszás egyik legerősebb társulata. Pedig a darab – annak ellenére, hogy színházi felkérésre született – egyáltalán nem kínálja magát könnyen a színrevitelre.

„Idő és hely hoz létre igazi közösséget”

A Freeszfe elnökeként teljesen az egyesület körüli teendők kötötték le Forgács Péter figyelmét, mostantól pedig a FREEDOM, az új otthonuk szellemiségének kialakítása a cél. Arról kérdeztük, mit terveznek az épülettel, mit jelent a szabadság, és egyáltalán, milyen iskola lesz itt.

A Bolsonaro-végjáték

Szeptember 11-én a brazil szövetségi legfelsőbb bíróság, a Supremo Tribunal Federal (STF) bűnösnek mondta ki a demokratikus rend elleni szövetkezésben és 27 év és 3 hónap szabadságvesztésre ítélte Jair Messias Bolsonarót, Brazília volt elnökét, aki 2019 és 2022 között töltötte be ezt a posztot.