"Most senki sem kérte, de ő már intézkedne"

  • Narancs.hu
  • 2025. január 4.

Belpol

Gyurcsány Ferenc határozati javaslatára reagált Magyar Péter, mire a parlamenti ellenzék válasza sem maradt el.

"Mi magyarok a húszéves Orbán-Gyurcsány korszakot szeretnénk és fogjuk közösen lezárni. Orbán nélkül nincs Gyurcsány és Gyurcsány nélkül nincs Orbán. Az általuk fémjelzett húsz év, az elvesztett lehetőségek két évtizede volt hazánk számára" – írja szombat délutáni Facebook-bejegyzésében Magyar Péter. A Tisza Párt elnöke a Demokratikus Koalíció (DK) elnökének pénteki bejelentésére reagált, miszerint határozati javaslatot nyújt be az időközi választás érdekében.

"Amikor 2006-ban az általa okozott morális és gazdasági válság miatt Gyurcsány Ferencnek le kellett volna mondania, akkor fontosabb volt a saját jóléte és a rövid távú politikai túlélése. Az országát és a politikai közösségét is beáldozta és nem mondott le.

Most senki sem kérte, de ő már intézkedne. Ő, aki 15 éve ül Orbán Parlamentjében és ez egy dologra volt jó, hogy Orbán Viktor minden választáson kétharmadot szerezzen…" – írja Magyar, aki szerint "érdekes módon az nem zavarta a jelenlegi parlamenti ellenzéket, hogy a Fidesz jövőre az eddigi közpénz milliárdokat megduplázva, újabb óriási összegeket szavazott meg a parlamenti frakcióknak, hogy a valós társadalmi felhatalmazással már rég nem bíró pártok még szórhassák a milliárdokat a következő választásig.

Ha jelenlegi ellenzék valóban előrehozott választást akarna, akkor már rég nem asszisztálna a Fidesz színházához és már rég nem ülnének bent milliókért az ellenzéki képviselők a rendeleti kormányzás évei alatt feleslegessé tett Országgyűlésben.

Színház az egész világ. De minden előadásnak vége lesz egyszer" – zárta posztját a Tisza Párt elnöke, aki újévi beszédében követelte az előrehozott választás kiírását. Mint mondta, Orbán olyan, mint Gyurcsány, ha ebbe nem megy bele.

Hamarosan a megszólított parlamenti ellenzéki pártok is reagáltak Magyar bejegyzésére. Gyurcsány Ferenc DK-elnök szerint „a végső kérdés, az, hogy mi/ki a fontosabb: a haza vagy a politikus? Ha a haza, akkor nem lehet az a vita fő tárgya, hogy ki mondta ki először, hogy új választás kellene.” A DK elnöke szerint Jakab Péter, Dobrev Klára és Hadházy Ákos hónapok óta arról beszél, hogy új választás kellene, Magyar Péter pedig folytatja a sort. „De nem kell ezt ennyire cifrázni. Ha egy sor ellenzéki politikus csoport, párt szerint fel kell oszlatni a Parlamentet és új választás kell, akkor cselekedni kell.

A feloszlatást parlamenti képviselő vagy a kormány kezdeményezheti. Parlamenten kívüli politikus nem. Mi most parlamenti képviselőként azt tettük, amit ilyenkor tenni kell. Mi is a baj akkor?”

– teszi fel a kérdést Gyurcsány Facebook bejegyzésében.

Hasonlóan reagált jakab Péter, a Nép Hangján párt vezetője, volt Jobbik-pártelnök, aki szintén nem érti, Magyar Péter hogyan gondolja a parlamenten kívülről feloszlatni a parlamentet: „Ha ön kiküldené az ellenzéket a parlamentből, mégis hogyan akarja feloszlatni a parlamentet? Hogyan képzeli el az előrehozott választás kikényszerítését? Nyilván ön is tudja, hogy ezt a jogi folyamatot csak országgyűlési képviselő kezdeményezheti. Ha azt mondja, hogy mi jöjjünk ki, akkor melyik fideszestől fogja várni, hogy ezt megtegye?”

„Elnök úr! Itt nem az ellenzéknek kell kivonulnia a parlamentből, hanem MINDENKINEK! Ezt hívjuk úgy, hogy parlament feloszlása. Ezért kéne küzdeni már rég, kint az utcán, ahogy azt tavaly elkezdte, de most mégsem történik semmi, csak az idő megy. Továbbra is várjuk a támogatását, hogy április végére feloszlathassuk végre a parlamentet. Már ha komolyan gondolta az újévi bejelentését, és nem csak színház az egész!” – üzeni Magyarnak Jakab Péter.

Hadházy Ákos független képviselő a Tisza elnökének bejegyzése alá azt írta: „Sok mindenben nem értünk egyet, Képviselő Úr, de a régi ellenzék anyagi függéséről és a parlamenti színház hiábavalóságáról ugyanazt gondoljuk.” Hadházy már többször kifejtette, hogy az ellenzéknek ki kellene vonulnia a parlamentből – emlékeztet a Telex.

Maradjanak velünk!


Ez a Narancs-cikk most véget ért – de még oly sok mindent ajánlunk Önnek! Oknyomozást, riportot, interjúkat, elemzést, okosságot – bizonyosságot arról, hogy nem, a valóság nem veszett el, még ha komplett hivatalok és testületek meg súlyos tízmilliárdok dolgoznak is az eltüntetésén.

Tesszük a dolgunkat. Újságot írunk, hogy kiderítsük a tényeket. Legyen ebben a társunk, segítse a munkánkat, hogy mi is segíthessünk Önnek. Fizessen elő a Narancs digitális változatára!

Jó emberek írják jó embereknek!

Figyelmébe ajánljuk

És meghalni a gyönyörtől

„A fájdalom politikai kérdés, a gyönyör politikai kérdés” – okítja a haldokló Mollyt (Michelle Williams) egy gyönyörű leszbikus (Esco Jouléy), aki egy személyben radikálisan szabad szexuális felfedező és empatikus szociális munkás is.

Végtére is a gyerek az első

Lehet-e hazugságra építeni értelmes életet, főleg másokét, a családtagjainkét, a gyerekünkét? Persze kizárólag az ő érdekükben! Van-e olyan érdek, ami fontosabb, mint az igazság?

Kísérleti fizika

Öveges József fizikus, piarista szerzetes, tanár, mondhatni mé­dia­­sztár volt a hatvanas–hetvenes években. Közvetlen stílusban, élvezetesen előadott ismeretterjesztő előadásai és a közben bemutatott kísérletek tették ismertté.

Micimackóék felnőttek

Ládaasztal a fő díszletelem a Három Holló pincehelyiségének apró színpadán, olyan, amilyenek mellett a fesztiválokon szoktunk iszogatni. Körülötte jégkockához hasonló, hol egységes kékben, hol különböző színekben pompázó ülések. Gyerekként nem egészen így képzeltük a Százholdas Pagonyt.

A ház torka

Egy Pireneusok mélyén megbújó faluban, a Clavell házban a család egyik nőtagja éppen haldoklik. Hörgő, bűzölgő, démonisztikus tusa ez, pokoli gyötrelem. Nem véletlenül gondolunk a pokolra és érezzük meg egy földöntúli lény jelenlétét.

Mi a művészet?

Hazánk kulturális miniszterének, Hankó Balázsnak – aki a 2023-as és a 2024-es szja-bevallásának „munkáltató” rovatába is „Kultúrális és Innovációs Minisztériumot” írt – érezhető, napi gondjai vannak a nyelvhasználattal.

A javaik és az életük

Válaszolnak… Az a legjobb ebben a szánalmas bolhacirkuszban, hogy válaszolnak, és megmagyarázzák. Hogy az nem is úgy van, mert nem is az övéké, csak épp náluk van, valahogy. Bérelték, lízingelték, amikor egy percre nem figyeltek oda, a nyakukba akasztotta valaki vagy valami. Néztem a tájat, és rám esett, a Jane Birkin meg a táskája, szerencsére nem az egész Gainsbourg család, gyerekkel, kutyával, szivarral.

Honfiak  

–Librettó–

(A helyszín az első négy felvonásban mindvégig a miniszterelnök dolgozószobája.)

Nemcsak a hősök arcai

82 éve, 1943. április 19-én kezdődött, és szűk egy hónapig tartott a varsói gettófelkelés. Miközben a nácik leszámoltak az alig felfegyverzett lázadókkal, porig rombolták a zsidók számára kijelölt városrészt, a túlélőket pedig haláltáborokba küldték, Varsó többi része a megszállás hétköznapjait élte. Hogyan emlékezik ma Lengyelország a világháború alatti zsidó ellenállás legjelentősebb mozzanatára?

„A legkevésbé sem keresztényi”

A nyugati populista mozgalmak és pártok a kereszténység kifacsart értelmezését használják fegyverként a hatalomért folytatott harcban, miközben a hagyományos kereszténydemokrácia identitásválságba került. A Princeton University professzora arra is figyelmeztet: legalább mi ne beszél­jünk szélsőjobboldali „hullámról”.

Mindenki hibázhat

Nem állítható, hogy a KSH direkt hamisítana adatot a szegénységi mutatók kiszámításánál. Mégis, valahogy mindig a „kellő” irányba mutatnak a számok.