MSZP-stratégia: Bedőlve

  • B. G.
  • 1997. január 23.

Belpol

Először a december 9-i Világgazdaság számolt be egy, az MSZP lehetséges stratégiáját vázoló tanulmányról. A közélet (s a dolgot nyilvánosságra hozó lap) úgy reagált erre, ahogyan kell: másnap már senki sem emlékezett rá. Aztán elérkezett január 14., és az Új Magyarország közölt egy állítólagos MSZP-s belső dokumentumot. Az eredmény: nyilatkozatháborúk, baljóslatú értelmezések, mintha a politikai élet egésze Szüret rovatunk munkatársává lépett volna elő. Ennyit változott egy hónap alatt a világ.
Először a december 9-i Világgazdaság számolt be egy, az MSZP lehetséges stratégiáját vázoló tanulmányról. A közélet (s a dolgot nyilvánosságra hozó lap) úgy reagált erre, ahogyan kell: másnap már senki sem emlékezett rá. Aztán elérkezett január 14., és az Új Magyarország közölt egy állítólagos MSZP-s belső dokumentumot. Az eredmény: nyilatkozatháborúk, baljóslatú értelmezések, mintha a politikai élet egésze Szüret rovatunk munkatársává lépett volna elő. Ennyit változott egy hónap alatt a világ.

Az írás az MSZP választások előtti kommunikációs stratégiáját taglalja fájdalmas részletességgel. A stratégia lényege - mint azt a "tanulmányt" közlő napilap címlaphíre is elárulja - "lejáratni a jobboldalt".

Lett is nagy ijedtség meg jövés-menés, sajtótájékoztató, újságírók tanakodtak, hogy akkor most mi van. Franka Tibor megbízott és azóta menesztett főszerkesztő egy ideig várt, hagyta, hogy mindenki kedvére kimozogja magát, aztán elárulta a titkot: a dokumentum hiteles, s ezt az is bizonyítja, hogy azt az egyik ellenzéki párt prominens vezetője juttatta el a szerkesztőségükbe. Tudjuk, kevés embernek okoz tartósan örömet, ha kiröhögik, ezért e kijelentés fogadtatásának részletes ismertetésétől most eltekintünk. Nézzük inkább, hogyan látja a dokumentum szerint az MSZP a hazai politikai életet.

A Nagy Elemzés

A magból, gyűrűből és perifériából álló szocialista szavazótábor egy része (gyűrű) határozottan kiáll az MSZP mellett, de szavazatáért keményen meg kell küzdeni. Ehhez segítséget nyújthat a mag; ő a főváros egykori munkásmozgalmi negyedeiben, valamint BAZ, Nógrád és Szabolcs megyében él. A létminimumon élő periféria elkötelezettsége a leggyengébb, de őt lehet a legkönnyebben befolyásolni, mert könnyen szavaz az "úgysincs jobb" elve alapján. Na most: jelentős különbség tapasztalható mag, gyűrű és periféria között akkor is, "ha csak a harmincéveseket, illetve az idősebbeket tekintjük, hogy ezáltal mérsékeljük a csoportok eltérő átlagéletkorából adódó zavaró hatást". Csakhogy mag, gyűrű és periféria hatással lehet egymásra, ezért "hagyni kell, hogy kialakuljon az emberek egymás közötti kommunikációja". Némi bizakodásra adhat okot viszont az a tény, hogy "a szocialisták által rendelt komoly felmérések szerint a szocialisták társadalmi bázisa és támogatottsága ismét növekszik, így az MSZP hosszú távon is meghatározó erő marad".

A dokumentum készítői azt is felismerték, hogy "a koalíciós pártokat eltérő jellegű kapcsolatok fűzik az egyes ellenzéki pártokhoz (SZDSZ-Fidesz)". Ez alapvetően kijelöli mag, gyűrű és periféria (a továbbiakban MSZP) stratégiájának irányát: gesztusokat kell tenni például a Fidesznek egy esetleges pártszövetség érdekében, hiszen a Fidesz könnyen a mérleg nyelve lehet ´98-ban. Ezzel szemben növelni kell a KDNP (jelenleg 6 százalékos támogatottság) belső ellentéteit, hogy az is jól az MDF (3 százalék) sorsára jusson. Az FKgP, bár a választások egyik esélyese, "könnyen támadható a folyamatos belső ellentétek, tisztázatlan viszonyok" miatt. Ezt igazolja, hogy "a párton belül többen pályáznak az elnöki posztra, így ha a megfelelő csoportoknak megfelelő időben valamilyen segítséget nyújtunk, akkor könnyen előfordulhat, hogy a kisgazdák már nem a mai vezető garnitúrával indulnak neki 1998-nak".

Megtudhatjuk a közölt dokumentumból azt is, hogy az emberek három okból szavaztak ´94-ben az MSZP-re. Ezek: a könnyebb megélhetés iránti vágy; a hatalom igénye; a párt vezetői iránti bizalom. Az anyag szerzői szerint az elsővel már nem operálhat a párt, ezért hangsúlyozni kell, hogy a népszerűtlen intézkedéseket az ország hosszú távú érdekére tekintettel hozta meg a kormány. ("Külön hangsúlyt kell kapnia az MSZP-s miniszterek nagy teljesítményének.") E hosszú távú érdekre, valamint az első szavazóréteg hangulatára tekintettel "valós tényeken alapuló eredményeket kell produkálni, amelyeket a lakosság rövid időn belül érzékel". Mindemellett hangsúlyozni kell, hogy 1994 óta nem volt komolyabb sztrájk az országban, valamint meg kell fontolni a párt vezetőinek leváltását is, bár az utódokat még nem lehet látni.

Ki a hunyó?

Egyetlen pártot sem hagyott hidegen ez a "szocialista stratégia" címen futó projekt. Arról azonban megoszlanak a vélemények, hogy valójában melyik párt műhelyében készülhetett az anyag. Kisgazda és kereszténydemokrata politikusok szerint valóban MSZP-dolgozatról van szó, a Fideszben elterjedt vélemény szerint a KDNP keze van a dologban, az MDF-ből viszont azt az információt kaptuk, hogy maga Torgyán volt az ötletgazda. Az MSZP négy vezető politikusa, Kósáné Kovács Magda, Katona Béla, Csintalan Sándor és Jánosi György a cikk megjelenésének napján rendkívüli sajtótájékoztatón cáfolta, hogy a dokumentum valóban az MSZP-ben készült volna. Azt azonban elismerték, hogy vannak az anyagban részigazságok, egyes belső MSZP-tanulmányokból kiragadott részletek, ez azonban szerintük nem tükrözi híven pártjuk véleményét. (Az Új Magyarország cikkének egyes elemei egyébként meglepő hasonlóságot mutatnak a bevezetőben említett, Világgazdaságban ismertetett, az ellenzékkel való kapcsolatot is elemző MSZP-munkaanyagban leírtakkal. Ennek állításait azóta sem cáfolták a szocialisták.) Az MSZP vezető politikusai most Csintalan javaslatára azon gondolkodnak, hogy pereljék-e az Új Maót. Kósáné egy debreceni sajtótájékoztatón felháborítónak nevezte, hogy egy nyilvánvalóan hamisított dokumentum hitelességét a főszerkesztő kizárólag azzal igazolja, hogy az anyagot egy ellenzéki politikustól kapta.

A cikk megjelenését követő belpolitikai mozgásokból akár mély értelmű következtetéseket is le lehetne vonni: az SZDSZ-ből Wekler Ferenc egy kétszáz oldalas belső elemző anyagot ismertető sajtótájékoztatón jelentette be, hogy a pártnak a jobboldal felé is nyitnia kell; ellenzéki oldalon élesednek a törésvonalak. Az FKgP és a KDNP megkezdte a szorosabb együttműködésről szóló tárgyalásokat, Orbán Viktor és Lezsák Sándor pedig újra hitet tett egymás mellett. Hűha.

Ha ez a dokumentum volt a választási kampány kezdetére vonatkozó jel, akkor a fővezérek nyugodtan kihúzhatják magukat, mert mindenki észrevette. Ha a képviselő urak csupán bemelegíteni akartak a február 3-i országgyűlési nyitónapra, nyilván jól szórakoztak. Az úgynevezett tanulmányról decemberben, annak előszöri felbukkanásakor azt írtuk: "Blöff." Nem tévedtünk.

B. G.

Figyelmébe ajánljuk

Hol az ember?

A megfilmesíthetetlen könyvek megfilmesítésének korát éljük – ezek pedig nagyrészt sci-fik. Herbert Ross Dűnéjének sokszor nekifutottak, mire Denis Villeneuve szerzői húrokat pengető két blockbustere végre a tömegek igényeit is képes volt kielégíteni; Isaac Asimov Alapítványából az Apple készített immár második évadát taposó, csillogó űroperát – a Netflix pedig az elmúlt évek egyik legnagyobb sikerű, kultikus hard sci-fijébe, Liu Ce-hszin kínai író Hugo-díjas A háromtest-triló­giá­jába vágott bele.

Nem viccelnek

  • - minek -

Poptörténeti szempontból is kerek jubileumokkal teli lesz ez az év is – novemberben lesz negyven éve, hogy megjelent a The Jesus and Mary Chain első kislemeze, a melódiát irgalmatlan sípolásba és nyavalyatörős ritmusba rejtő Upside Down.

Elszáll a madárnő

„Én nem tudok, és nem is szeretek a képeimről beszélni. Amit el tudok mondani, azt csak színnel tudom elmondani. Képeimbe belefestettem az életem tragédiáit és örömeit. Ez volt az életem” – halljuk a művész vallomását a kiállítás első termében, a falra vetített 1977-es rövidfilm részleteként.

Aktivizmus színészekkel

  • Erdei Krisztina

Csoszó Gabriella aktivista fotós, töretlen kitartással vesz részt az ellenzéki tüntetéseken és osztja meg képeit azokkal, akik szeretnének mást is látni, mint amit a NER kínál.

Házasok hátrányban

  • Kiss Annamária

Középkorú házaspár egy protokollparti után vendégül lát egy fiatal párt egyetemi lakosztályuk teraszán, hajnali kettőkor. Az elején mit sem sejtenek arról, hogy ez lesz valamennyiük életének talán leghosszabb éjszakája.

Koponyalabirintus

Az alighanem legelismertebb, világirodalmi rangú kortárs román író, Mircea Cărtărescu 2015-ös nagyregénye rendkívüli, monstruózus mű. Kiszámíthatatlan, szabálytalan, megterhelő. Pedig látszatra nagyon is egyszerű, már-már banális helyzetből indul.

Messziről jött zeneszerző

A Tigris és sárkány és a Hős filmzeneszerzője hat éve már járt is nálunk, mégis bemutatásra szorul a magyar koncertlátogatók előtt. A hatvanhat éves, kínai származású komponistáról hídemberként szokás beszélgetni, aki a hagyományos kínai klasszikus zenét tömegekhez vitte el a nyugati világban.

Az ajánlat

Napi rendszeres fellépéseinek sorában Magyar Péter a múlt pénteken a Klubrádióban járt, ahol Bolgár György műsorában mindenféle kijelentéseket tett Ukrajnáról, illetve az ukrajnai háborúról.

A hegyi ember

Amikor 2018 februárjában Márki-Zay Péter az addig bevehetetlennek hitt Hódmezővásárhelyen, az akkoriban igen befolyásos Lázár János városában az időközi polgármester-választáson magabiztosan legyőzte fideszes ellenfelét, reálisnak tűnt, hogy mindez megismételhető „nagyban” is a tavaszi országgyűlési választásokon.

„Pályáznék, csak nem tudom, kivel”

Miért meghatározó egy társadalom számára a migrációról szóló vita? Hogyan változott a meg Berlin multikulturális közege? Saját történetei megírásáról és megrendezéseiről beszélgettünk, budapesti, román és berlini színházi előadásokról, de filmtervei is szóba kerültek. Kivel lehet itt azokra pályázni?

Pusztítás földön, vízen, levegőben

A magyarországi üvegházhatású gázkibocsátás csaknem háromszorosa került a levegőbe az ukrajnai háború első másfél évében. Óriási mértékű a vízszennyeződés, állatfajok kerültek a kipusztulás szélére. Oroszország akár fél évszázadra való természeti kárt okozott 2023 közepéig-végéig.

Alkotmányos vágy

A magyar mezőgazdaság tizenkét éve felel meg az Alaptörvénybe foglalt GMO-mentességnek, takarmányozáshoz tavaly is importálni kellett genetikailag módosított szóját. A hagyományos szója vetésterülete húsz éve alig változik itthon, pedig a szakértő szerint lehetne versenyezni az ukrán gazdákkal.