MSZP-stratégia: Bedőlve

  • B. G.
  • 1997. január 23.

Belpol

Először a december 9-i Világgazdaság számolt be egy, az MSZP lehetséges stratégiáját vázoló tanulmányról. A közélet (s a dolgot nyilvánosságra hozó lap) úgy reagált erre, ahogyan kell: másnap már senki sem emlékezett rá. Aztán elérkezett január 14., és az Új Magyarország közölt egy állítólagos MSZP-s belső dokumentumot. Az eredmény: nyilatkozatháborúk, baljóslatú értelmezések, mintha a politikai élet egésze Szüret rovatunk munkatársává lépett volna elő. Ennyit változott egy hónap alatt a világ.
Először a december 9-i Világgazdaság számolt be egy, az MSZP lehetséges stratégiáját vázoló tanulmányról. A közélet (s a dolgot nyilvánosságra hozó lap) úgy reagált erre, ahogyan kell: másnap már senki sem emlékezett rá. Aztán elérkezett január 14., és az Új Magyarország közölt egy állítólagos MSZP-s belső dokumentumot. Az eredmény: nyilatkozatháborúk, baljóslatú értelmezések, mintha a politikai élet egésze Szüret rovatunk munkatársává lépett volna elő. Ennyit változott egy hónap alatt a világ.

Az írás az MSZP választások előtti kommunikációs stratégiáját taglalja fájdalmas részletességgel. A stratégia lényege - mint azt a "tanulmányt" közlő napilap címlaphíre is elárulja - "lejáratni a jobboldalt".

Lett is nagy ijedtség meg jövés-menés, sajtótájékoztató, újságírók tanakodtak, hogy akkor most mi van. Franka Tibor megbízott és azóta menesztett főszerkesztő egy ideig várt, hagyta, hogy mindenki kedvére kimozogja magát, aztán elárulta a titkot: a dokumentum hiteles, s ezt az is bizonyítja, hogy azt az egyik ellenzéki párt prominens vezetője juttatta el a szerkesztőségükbe. Tudjuk, kevés embernek okoz tartósan örömet, ha kiröhögik, ezért e kijelentés fogadtatásának részletes ismertetésétől most eltekintünk. Nézzük inkább, hogyan látja a dokumentum szerint az MSZP a hazai politikai életet.

A Nagy Elemzés

A magból, gyűrűből és perifériából álló szocialista szavazótábor egy része (gyűrű) határozottan kiáll az MSZP mellett, de szavazatáért keményen meg kell küzdeni. Ehhez segítséget nyújthat a mag; ő a főváros egykori munkásmozgalmi negyedeiben, valamint BAZ, Nógrád és Szabolcs megyében él. A létminimumon élő periféria elkötelezettsége a leggyengébb, de őt lehet a legkönnyebben befolyásolni, mert könnyen szavaz az "úgysincs jobb" elve alapján. Na most: jelentős különbség tapasztalható mag, gyűrű és periféria között akkor is, "ha csak a harmincéveseket, illetve az idősebbeket tekintjük, hogy ezáltal mérsékeljük a csoportok eltérő átlagéletkorából adódó zavaró hatást". Csakhogy mag, gyűrű és periféria hatással lehet egymásra, ezért "hagyni kell, hogy kialakuljon az emberek egymás közötti kommunikációja". Némi bizakodásra adhat okot viszont az a tény, hogy "a szocialisták által rendelt komoly felmérések szerint a szocialisták társadalmi bázisa és támogatottsága ismét növekszik, így az MSZP hosszú távon is meghatározó erő marad".

A dokumentum készítői azt is felismerték, hogy "a koalíciós pártokat eltérő jellegű kapcsolatok fűzik az egyes ellenzéki pártokhoz (SZDSZ-Fidesz)". Ez alapvetően kijelöli mag, gyűrű és periféria (a továbbiakban MSZP) stratégiájának irányát: gesztusokat kell tenni például a Fidesznek egy esetleges pártszövetség érdekében, hiszen a Fidesz könnyen a mérleg nyelve lehet ´98-ban. Ezzel szemben növelni kell a KDNP (jelenleg 6 százalékos támogatottság) belső ellentéteit, hogy az is jól az MDF (3 százalék) sorsára jusson. Az FKgP, bár a választások egyik esélyese, "könnyen támadható a folyamatos belső ellentétek, tisztázatlan viszonyok" miatt. Ezt igazolja, hogy "a párton belül többen pályáznak az elnöki posztra, így ha a megfelelő csoportoknak megfelelő időben valamilyen segítséget nyújtunk, akkor könnyen előfordulhat, hogy a kisgazdák már nem a mai vezető garnitúrával indulnak neki 1998-nak".

Megtudhatjuk a közölt dokumentumból azt is, hogy az emberek három okból szavaztak ´94-ben az MSZP-re. Ezek: a könnyebb megélhetés iránti vágy; a hatalom igénye; a párt vezetői iránti bizalom. Az anyag szerzői szerint az elsővel már nem operálhat a párt, ezért hangsúlyozni kell, hogy a népszerűtlen intézkedéseket az ország hosszú távú érdekére tekintettel hozta meg a kormány. ("Külön hangsúlyt kell kapnia az MSZP-s miniszterek nagy teljesítményének.") E hosszú távú érdekre, valamint az első szavazóréteg hangulatára tekintettel "valós tényeken alapuló eredményeket kell produkálni, amelyeket a lakosság rövid időn belül érzékel". Mindemellett hangsúlyozni kell, hogy 1994 óta nem volt komolyabb sztrájk az országban, valamint meg kell fontolni a párt vezetőinek leváltását is, bár az utódokat még nem lehet látni.

Ki a hunyó?

Egyetlen pártot sem hagyott hidegen ez a "szocialista stratégia" címen futó projekt. Arról azonban megoszlanak a vélemények, hogy valójában melyik párt műhelyében készülhetett az anyag. Kisgazda és kereszténydemokrata politikusok szerint valóban MSZP-dolgozatról van szó, a Fideszben elterjedt vélemény szerint a KDNP keze van a dologban, az MDF-ből viszont azt az információt kaptuk, hogy maga Torgyán volt az ötletgazda. Az MSZP négy vezető politikusa, Kósáné Kovács Magda, Katona Béla, Csintalan Sándor és Jánosi György a cikk megjelenésének napján rendkívüli sajtótájékoztatón cáfolta, hogy a dokumentum valóban az MSZP-ben készült volna. Azt azonban elismerték, hogy vannak az anyagban részigazságok, egyes belső MSZP-tanulmányokból kiragadott részletek, ez azonban szerintük nem tükrözi híven pártjuk véleményét. (Az Új Magyarország cikkének egyes elemei egyébként meglepő hasonlóságot mutatnak a bevezetőben említett, Világgazdaságban ismertetett, az ellenzékkel való kapcsolatot is elemző MSZP-munkaanyagban leírtakkal. Ennek állításait azóta sem cáfolták a szocialisták.) Az MSZP vezető politikusai most Csintalan javaslatára azon gondolkodnak, hogy pereljék-e az Új Maót. Kósáné egy debreceni sajtótájékoztatón felháborítónak nevezte, hogy egy nyilvánvalóan hamisított dokumentum hitelességét a főszerkesztő kizárólag azzal igazolja, hogy az anyagot egy ellenzéki politikustól kapta.

A cikk megjelenését követő belpolitikai mozgásokból akár mély értelmű következtetéseket is le lehetne vonni: az SZDSZ-ből Wekler Ferenc egy kétszáz oldalas belső elemző anyagot ismertető sajtótájékoztatón jelentette be, hogy a pártnak a jobboldal felé is nyitnia kell; ellenzéki oldalon élesednek a törésvonalak. Az FKgP és a KDNP megkezdte a szorosabb együttműködésről szóló tárgyalásokat, Orbán Viktor és Lezsák Sándor pedig újra hitet tett egymás mellett. Hűha.

Ha ez a dokumentum volt a választási kampány kezdetére vonatkozó jel, akkor a fővezérek nyugodtan kihúzhatják magukat, mert mindenki észrevette. Ha a képviselő urak csupán bemelegíteni akartak a február 3-i országgyűlési nyitónapra, nyilván jól szórakoztak. Az úgynevezett tanulmányról decemberben, annak előszöri felbukkanásakor azt írtuk: "Blöff." Nem tévedtünk.

B. G.

Figyelmébe ajánljuk

Tendencia

Minden tanítások legveszélyesebbike az, hogy nekünk van igazunk és senki másnak. A második legveszélyesebb tanítás az, hogy minden tanítás egyenértékű, ezért el kell tűrni azok jelenlétét.

Bekerített testek

A nyolcvanas éveiben járó, olasz származású, New Yorkban élő feminista aktivista és társadalomtudós műveiből eddig csak néhány részlet jelent meg magyarul, azok is csupán internetes felületeken. Most azonban hét fejezetben, könnyebben befogadható, ismeretterjesztő formában végre megismerhetjük 2004-es fő műve, a Caliban and the Witch legfontosabb felvetéseit.

„Nem volt semmi másuk”

Temették már el élve, töltött napokat egy jégtömbbe zárva, és megdöntötte például a lélegzet-visszatartás világrekordját is. Az extrém illuzionista-túlélési-állóképességi mutatványairól ismert amerikai David Blaine legújabb műsorában körbejárja a világot, hogy felfedezze a különböző kultúrákban rejlő varázslatokat, és a valódi mesterektől tanulja el a trükköket. 

Játék és muzsika

Ugyanaz a nóta. A Budapesti Fesztiválzenekarnak telefonon üzenték meg, hogy 700 millió forinttal kevesebb állami támogatást kapnak az együttes által megigényelt összegnél.

A klónok háborúja

Március 24-én startolt a Tisza Párt Nemzet Hangja elnevezésű alternatív népszavazása, és azóta egyetlen nap sem telt el úgy, hogy ne érte volna atrocitás az aktivistákat.

Hatás és ellenhatás

  • Krekó Péter
  • Hunyadi Bulcsú

Az európai szélsőjobb úgy vágyott Donald Trumpra, mint a megváltóra. Megérkezik, majd együtt elintézik „Brüsszelt” meg minden liberális devianciát! Ám az új elnök egyes intézkedései, például az Európával szemben tervezett védővámok, éppen az ő szavazó­táborukat sújtanák. Egyáltalán: bízhat-e egy igazi európai a szuverenista Amerikában?

„Egy normális országban”

Borús, esős időben több száz fő, neonácik és civilek állnak a Somogy megyei Fonó község központjában. Nemzeti és Mi Hazánk-os zászlók lobognak a szélben. Tyirityán Zsolt, a Betyársereg vezetője és Toroczkai László, a szélsőjobboldali párt elnöke is beszédet mond. A résztvevők a lehangoló idő ellenére azért gyűltek össze szombat délután, mert pár hete szörnyű esemény történt a faluban. Március 14-én egy 31 éves ámokfutó fahusánggal rontott rá helyi lakosokra: egy középkorú és egy idős nő belehalt a támadásba, egy idős férfi súlyos sérüléseket szenvedett.