Munkáspárt: Nem szomorú vasárnap

  • Mészáros Bálint
  • 2004. december 9.

Belpol

A Munkáspárt megtette a tõle telhetõt: aláírást gyûjtött, tüntetett az Alkotmánybíróság elõtt, a maga módján kampányolt az igen mellett, sõt Thürmer Gyula Gödöllõn még egy röntgengép alá is befeküdt Gémesi György kérésére és a sajtó gyönyörûségére.

Volt tehát ok a gyõzelmi reményekre.

A vasárnap esti hét órai állapot szerint még bármi lehetett volna, a délután folyamán némileg nekilódult részvétel, fél hatra túl járt a 33 százalékon, és ki tudta, hol áll meg. A Baross utcai központban a párt vezetõit, a középiskolás szimpatizánsokat és a szerény számban megjelent sajtóképviselõket mérsékelt izgalom jellemezte. Thürmer 35-40 százalékos részvételi arányt prognosztizált, vagyis hogy "a magyar társadalom túlnyomó többsége" (?) tartotta fontosnak, hogy sor kerüljön a népszavazásra. Tették ezt annak ellenére, hogy a kormánypártok és a kormány "személyesen az egészségügyi miniszter és a miniszterelnök tisztességtelen, lejárató hazugságkampányt folytattak a népszavazás intézménye és a kórháztémában adható igen válasz ellen". De most már akármi lesz is a végeredmény, azt nem lehet egy kézlegyintéssel elintézni. És ha a végeredmény tényleg akármi lesz, a Munkáspárt akkor sem adja fel, a cél az, hogy a stratégiai ágazatok állami tulajdonban maradjanak. Alkotmánytisztelõ párt lévén természetesen nem ugyanezt a kérdést népszavaztatná, ám a magyar kórházak sorsáért még sok területen lehet folytatni a harcot. Például a beszállítási szabályok ellen, "amelyek lehetõvé teszik a multinacionális cégeknek, hogy a kórházakat lerabolják, és a társadalombiztosítási pénzeket a tudtunk nélkül kivigyék az országból".

Az elnököt ezután szólította a kötelesség, jelenése volt a Friderikusz-mûsorban. Mert hát nagy idõszaka volt ez a pártnak, az utóbbi hónapokban annyit hallhattunk-olvashattunk róluk, mint a számukra szomorú következményekkel járó rendszerváltás óta talán összesen sem. A várakozás nehéz óráiban elõkerültek a Sopianae cigaretták és a már csak mifelénk eladható filléres német dobozos sörök. Ám a részvételi hajlandóságról aggasztó hírek érkeztek: az utolsó másfél órában nem a joggal elvárható hajrá következett, hanem lanyhulás, s a 34,7 százalék az igenek csaknem kétharmados arányával beszorozva már csak alulról közelítette az eredményességi küszöböt. De vajon mi történhetett az emberekkel, hogy fél hat után már nem nagyon zarándokoltak el a szavazókörökbe? Rejtély. Odáig azonban senki nem sülylyedt, hogy tel-avivi ügynökök aknamunkáját vagy elillanó tintával üzérkedõ belföldi felforgatókat sejtsen a háttérben. Újraszámoltatásról sem volt szó; a munkáspártiakat nem "olyan" fából faragták.

A kivetítõn megtekintettük A szólás szabadságát, benne a Thürmer Gyulának nagylelkûen juttatott három mondattal. Szolid indulatot vált ki az Országos Választási Bizottság elnökének megjegyzése, miszerint látszik, hogy az eredményességhez azért sok hiányzott ("a 90 ezer az miért sok?"), majd az egybegyûltek némi megdöbbenéssel szemlélték Hajós Andrásnak a "komoly ügyhöz" nem illõ rendbontó riporteri téblábolását.

Fél tizenegy körül megérkezett Thürmer és a népszavazást a magyar demokrácia gyõzelmeként értékelte. Ez volt az elsõ olyan referendum, amely nem valami elvont politikai lépésrõl szólt, hanem szociális problémákról, az elsõ, amelyet nem a kormány akart, sõt a kormány lejárató kampányba fogott etc. A majdnem kétmillió igen szavazat ugyan nem kötelez semmire, de a "tisztesség, az alkotmányos szellem és a józan ész" alapján a "normális politikus figyelembe veszi". Ezért a Munkáspárt azt kéri a kormánytól, hogy hétfõn reggel üljön le, és hozzon olyan törvényt, amely nem teszi lehetõvé a kórházak eladását. Világos: tegyen úgy, mintha mégiscsak eredményes lett volna a népszavazás. Elkeseredésre pedig valóban semmi ok, az államosítás terén bõven akad még tennivaló, az árdrágító karvalytõke már nagyon sok mindenre rátette a kezét. Papír, toll, aláíró mindig lesz, és az ilyen jó ügyekben a Fidesz is szívesen segít.

Mészáros Bálint

Figyelmébe ajánljuk

„Boldog békeévek”

A több mint kétszáz műtárgyat felvonultató kiállítás fókuszában a szecessziós plakátművészet és reklámgrafika áll, a magyar művészetnek az az aranykora, amikor összhangba került a nyugati művészeti törekvésekkel, radikálisan modernizálva a kiegyezést követő évtizedek (fél)feudalista, konzervatív, a historizmus béklyóiba zárt világát.

Nem tud úgy tenni, mintha…

„Hányan ülnek most a szobáikban egyedül? Miért vannak ott, és mióta? Meddig lehet ezt kibírni?” – olvastuk a Katona József Színház 2022-ben bemutatott (nemrég a műsorról levett) Melancholy Rooms című, Zenés magány nyolc hangra alcímű darabjának színlapján.

Nyolcadik himnusz az elmúlásról

Egy rövid kijelentő mondattal el lehetne intézni: Willie Nelson új albuma csendes, bölcs és szerethető. Akik kedvelik a countryzene állócsillagának könnyen felismerhető hangját, szomorkás dalait, fonott hajával és fejkendőkkel keretezett lázadó imázsát, tudhatják, hogy sokkal többről van szó, mint egyszeri csodáról vagy véletlen szerencséről.

Szobáról szobára

Füstös terembe érkezünk, a DJ (Kókai Tünde) keveri az elektronikus zenét – mintha egy rave buliba csöppennénk. A placc különböző pontjain két-két stúdiós ácsorog, a párok egyikének kezében színes zászló. Hatféle színű karszalagot osztanak el a nézők között. Üt az óra, a lila csapattal elhagyjuk a stúdiót, a szín­skála többi viselője a szélrózsa más-más irányába vándorol.

Séta a Holdon

A miniszterelnök május 9-i tihanyi beszédével akkora lehetőséget kínált fel Magyar Péternek a látványos politikai reagálásra, hogy az még a Holdról is látszott.

Elengedték őket

Ukrajna belső, háború sújtotta vagy veszélyeztette területeiről rengetegen menekültek Kárpátaljára, főleg a városokba, az ottani magyar közösség emiatt szinte láthatatlanná vált sok helyen. A napi gondok mellett a magyar kormány hülyeségeire senkinek nincs ideje figyelni.

Egyszerű világpolgár, hídépítő

  • Mártonffy Marcell

Észak-amerikai pápára senki sem számított. Íratlan szabály volt – állítják bennfentesek –, hogy jezsuita és amerikai szóba sem jöhet. A szilárd alapelv egyik fele 2013-ban, másik fele 2025. május 8-án dőlt meg. A Chicago környékéről származó Robert Francis Prevost bíboros a megbízható szakértők listáján sem szerepelt a legesélyesebbek között. A fehér füst azonban meglepően hamar előgomolygott a Sixtus-kápolna ideiglenes kéményéből.