Nagy béremelést ígér a kormány a pedagógusoknak, de nem azonnal

Belpol

A szerdai sztrájktárgyaláson kiderült néhány részlet a kormány uniós pénzből finanszírozni tervezett béremelési ötletéről, de még sok a homályos pont. A szakszervezetek nem várnak tovább, sztrájkra készülnek. 

Nem közeledtek az álláspontok a kormány és a pedagógus-szakszervezetek augusztus 10-i sztrájktárgyalásán. Nagy Erzsébet, a Pedagógusok Demokratikus Szakszervezetének képviselője arról tájékoztatta lapunkat, hogy 30-án egyszer még leülnek a kormány tárgyalóival, de ha ekkor sem kapnak érdemi ajánlatot,

már tanévkezdéskor sztrájkot hirdetnek, pontosabban folytatják az áprilisi választás előtt felfüggesztett sztrájkfolyamatot.

A szerdai tárgyalás jórészt arról szólt, hogy Maruzsa Zoltán köznevelési államtitkár ismertette a kormány ajánlatát a pedagógusbérek és az életpálya többéves fejlesztéséről. A napokban hozták nyilvánosságra az Európai Bizottságnak benyújtott EFOP Plusz programot, amelynek része a tanári béremelés.

A programról eddig annyit lehetett tudni, hogy a kormány 2028-ra a diplomás átlagkeresetek 80 százalékára húzná fel az átlagos pedagógusbért (a jelenlegi 60 százalékról), és hogy erre közel egymilliárd euró (400 milliárd forint) uniós támogatást használnának fel.

Nagy Erzsébet beszámolója szerint a szerdai megbeszélésen az is kiderült, hogy a kormány 2028-ig összesen 112 százalékkal emelné a pedagógusbéreket, ami évi 14 százalékos kumulált emelésekkel valósulna meg. Tehát először a mostani bért emelnék 14 százalékkal, majd minden évben a már emelt összegeket újabb 14-14 százalékkal. Jó hír továbbá, hogy a kiindulópont valószínűleg nem a jelenlegi alapbér, hanem a kétszer 10 százalékos szakmai bérpótlékkal kiegészített, ténylegesen kézhez kapott összeg lenne. Ez azt jelenti, hogy a tervek szerint 2028-ig több mint kétszeresükre nőnének a mai pedagógusbérek, és ezzel a kormány prognózisa alapján elérnék az akkori diplomás átlagbér 80 százalékát.

A szakszervezetek követelése azonban azonnali 45 százalékos emelésről szól, és az is kiderült a tárgyaláson, hogy a kormány az idén már egy forintot nem adna. A többi szakszervezeti követelésnél még visszalépés is történt. Nagy Erzsébet elmondása alapján a kormány tárgyalói korábban nyitottnak mutatkoztak annak törvényi rögzítésére, hogy a pedagógiai asszisztenseket nem lehet 35 óránál több önálló osztálytermi munkára beosztani, ettől az ígérettől azonban visszaléptek. Az a felvetés is lekerült a napirendről, hogy a kötelező óraszám a jelenlegi 22-26 óráról 22-24-re módosuljon.

Nagy Erzsébet úgy érzékeli, a béremelés részletei is kidolgozatlanok, nagyon sok a homályos pont, a kormány csak azután akar nekikezdeni az aprómunkának, hogy az Európai Bizottság nagy vonalakban rábólint a programra. Maruzsa Zoltán például utalt arra, hogy a béremelés egy részét "utófinanszíroztatnák" az EU-val, vagyis a kormány a program részeként tekint az idén már megadott 10 százalékos pótlékra is, ez esetben viszont mégsem a jelenlegi fizetésekhez képest nőnének 112 százalékkal a bérek 2028-ra.

A kormány a benyújtott EFOP Plusz programban azt vállalta, hogy 2029-ig az infláció mértékével indexálja a béreket, de az a szerdai tárgyaláson sem derült ki,  hogy ez pontosan mit jelent. Lehet úgy érteni, hogy az évi 14 százalékos emeléseken felül minden évben még az infláció mértékével is nőni fognak a bérek, de úgy is, hogy csak a 2028-ra elért célértéket emelik az inflációnak megfelelően egyetlen évben, 2029-ben.

A Bizottságnak beadott programban utalnak egy bevezetendő új teljesítményértékelésre és a fizetések minőségi differenciálására, de ennek a részletei homályosak, ahogy az is, pontosan milyen hátrányos helyzetű tanulókkal foglalkozó pedagógusoknak biztosítanának többletjuttatást, és mennyit.

A nyilvánosságra hozott program alapján a kormány egymilliárd eurót kér uniós forrásból a béremelésre, amihez 180 millió eurót tenne hozzá a nemzeti költségvetésből. Ez kevesebb, mint 500 milliárd forint, a szerdai tárgyaláson azonban Maruzsa Zoltán arról is beszélt, hogy a teljes tervezett béremelés költségigénye ennél jóval magasabb, háromezer milliárd forint, és ennek csak egy kisebb részét finanszíroznák EU-s pénzből. Ha viszont a kormány úgy látja, hogy saját erőből is lesz pénze béremelésre, akkor nem világos, miért várnak a Bizottság válaszára, mielőtt bármilyen elköteleződést tennének.

Nagy Erzsébet az augusztus 30-i találkozótól sem vár elmozdulást, mert még ha a Bizottság rá is bólint a kormány terveire, legkorábban jövőre kaphatnának pluszjuttatást a pedagógusok, és az is elmaradna majd a szakszervezetek által követelt 45 százalékos emeléstől. 

Így a tanévkezdéskor vélhetően újra beindul a sztrájk, több iskola pedig már bejelentette, hogy polgári engedetlenségre készül, a két folyamat egymás mellett futhat majd.

Miután a kormány előbb egy rendelettel, később egy törvénnyel előírta a pedagógusok által sztrájk alatt is kötelezően biztosítandó "még elégséges szolgáltatások" körét, a sztrájk szervezése annyiban egyszerűbbé vált, hogy a feltételekről nem kell külön megállapodni, a kormány nem tud időhúzásra játszani, a sztrájk lényegében bármikor bejelenthető.

A feltételek viszont erősen korlátozzák a sztrájk hatékonyságát és láthatóságát: előírás például, hogy minden egyes intézményben biztosítani kell a gyerekek felügyeletét, és a tanórák jelentős részét is meg kell tartani. Nagy Erzsébet a szülők együttműködésében bízik, mert ha ők nem küldik iskolába a gyereküket a sztrájk napjaiban, akkor értelemszerűen nincs kire felügyelni, nincs kit tanítani. "A szülők dolgát a nevelőtestületek is megkönnyíthetik, például egy sima házirendmódosítással elérhető, hogy a szülő a jelenleg általánosan alkalmazott három napnál több hiányzást igazolhasson, mondjuk akár két hetet" - magyarázza a szakszervezeti vezető. 

Maradjanak velünk!


Mi a Magyar Narancsnál nem mondunk le az igazságról, nem mondunk le a tájékozódásról és a tájékoztatás jogáról. Nem mondunk le a szórakoztatásról és a szórakozásról sem. A szeretet helyét nem engedjük át a gyűlöletnek – a Narancs ezután is a jó emberek lapja lesz. Mi pedig még többet fogunk dolgozni azért, hogy ne vesszen el végleg a magyar igazság. S közben még szórakozzunk is egy kicsit.

Ön se mondjon le ezekről! Ne mondjon le a Magyar Narancsról!

Vásárolja, olvassa, terjessze, támogassa a lapot!

Figyelmébe ajánljuk

Mint a moziban

Fene se gondolta volna néhány hete, hogy az egyik központi kérdésünk idén januárban az lesz, hogy melyik magyar filmet hány százezren látták a mozikban. Dúl a számháború, ki ide, ki oda sorol ilyen-olyan mozgóképeket, de hogy a magyar film nyer-e a végén, az erősen kérdéses továbbra is.

Talaj

Thomas érzékeny kisfiú, nem kamaszodik még, mint az első szőrszálak megjelenésére türelmetlenül várakozó bátyjai. Velük nem akar játszani, inkább az udvaron egy ki tudja, eredetileg milyen célt szolgáló ládában keres menedéket, s annak résein át figyeli a felnőtteket, szülei élénk társasági életét, vagy kedvenc képregényét lapozgatván a szintén még gyerek (bár történetesen lány) főszereplő helyébe képzeli magát, és sötét ügyekben mesterkedő bűnözőkkel küzd meg.

Felszentelt anyagpazarlás

Ha a művészet halhatatlan, halandó-e a művész? Tóth László (fiktív) magyar építész szerint láthatóan nem. Elüldözhetik itthonról a zsidósága miatt, és megmaradt szabadságát is elvehetik az új hazában, elszakíthatják a feleségétől, eltörhetik az orrát, ő akkor sem inog meg. Hiszen tudja, hogyha őt talán igen, az épületeit nincs olyan vihar, mely megtépázhatná.

Zöld és fekete

A többszörös hozzáférhetetlenség határozza meg Nanna Frank Møller és Zlatko Pranjić frusztráló dokumentumfilmjét. Első ránézésre a téma filmes-antropológiai eszközökkel könnyedén megragadhatónak tetszik. Zenica egy Szarajevótól nem messze lévő kisebbecske város, amelynek határában a világ egyik legnagyobb acélgyárának, az ArcelorMittalnak a kokszolóüzeme terpeszkedik.

Törvénytelen gyermekek

Otylia már várandós, amikor vőlegénye az esküvő előtt elhagyja, így lánya, Rozela házasságon kívül születik. Később Rozela is egyedül neveli majd saját gyermekeit. A három nővér, Gerta, Truda és Ilda egy észak-lengyelországi, kasubföldi faluban élnek anyjukkal, az asszony által épített házban.

Átverés, csalás, plágium

Az utazó kiállítást először 2020-ban Brüsszelben, az Európai Történelem Házában rendezték meg; a magyarországi az anyag harmadik, aktualizált állomása. Az eredetileg Fake or Real címen bemutatott kiállítás arra vállalkozik, hogy „féligazságok és puszta kitalációk útvesztőjében” megmutassa, feltárja a tényeket, az igazságot, amihez „követni kell a fonalat a labirintus közepéig”. A kiállítás installálása is követi a labirintuseffektust, de logikusan és érthetően.

Kire ütött ez a gyerek?

Az 1907-ben született dráma eredetiben a The Playboy of the Western World címet viseli. A magyar fordításokhoz több címváltozat is született: Ungvári Tamás A nyugati világ bajnokának, Nádasdy Ádám A Nyugat hősének fordította, a Miskolci Nemzeti Színházban pedig Hamvai Kornél átültetésében A Nyugat császáraként játsszák.

2 forint

„Újabb energiaválság felé robog Európa, ebből kellene Magyarországnak kimaradni, ami nem könnyű, hiszen ami most a magyar benzinkutakon történik, az már felháborító, sőt talán vérlázító is” – e szavakkal indította Orbán Viktor a beígért repülőrajtot indiai kiruccanása után. Hazatérve ugyanis a miniszterelnök szembesült egynémely adatsorral, meg leginkább azzal, hogy, a legendás Danajka néni szavaival élve, „drágulnak az árak”. Az üzemanyagé is.

Kiárusítás

Lassan másfél éve szivárgott ki, hogy az állam egy olyan arab befektetőnek, Mohamed Alabbarnak adná Budapest legértékesebb egybefüggő belterületét, a Rákosrendezőt, aki mindenféle felhőkarcolót képzel oda, egyebek mellett a Hősök tere látképébe belerondítót is.

24 óra

„Megállapodást kellene kötnie. Szerintem tönkreteszi Oroszországot azzal, ha nem köt megállapodást” – mondotta Trump elnök a beiktatása utáni órákban Vlagyimir Putyinról, majd hozzátette azt is, hogy „szerintem Oroszország nagy bajba kerül”. Trump azt is elárulta, hogy telefonbeszélgetést tervez az orosz elnökkel, de még nem tudja, mikor.

A Menhir

Bár soha nem jutott a hatalom közelébe, Jean-Marie Le Pen mérgező jelenlétével így is át tudta hangolni a francia közgondolkodást. Több mint fél évszázadig volt elmaradhatatlan szereplője a politikai életnek. Újrafazonírozott pártját lánya, Marine Le Pen, eszmei hagyatékát az alt-right francia letéteményese, Éric Zemmour viszi tovább.