Nagy Sándor lemondása: Alvezéráldozat

  • Pásztor Zoltán
  • 1999. július 1.

Belpol

A Postabanktól kedvezményesen felvett hitel okozta botrány miatt a múlt héten lemondott posztjairól a szocialista Nagy Sándor és Csiha Judit. Több pártbéli úgy vélekedett, a két politikus ártott az MSZP-nek, ezért kellett távozniuk. Mások szerint Nagy Sándort, az MSZP egyik lehetséges köztársaságielnök-jelöltjét a Fidesz csinálta ki, kilőve ezzel egy olyan ellenfelet, akitől joggal tarthatott.
A Postabanktól kedvezményesen felvett hitel okozta botrány miatt a múlt héten lemondott posztjairól a szocialista Nagy Sándor és Csiha Judit. Több pártbéli úgy vélekedett, a két politikus ártott az MSZP-nek, ezért kellett távozniuk. Mások szerint Nagy Sándort, az MSZP egyik lehetséges köztársaságielnök-jelöltjét a Fidesz csinálta ki, kilőve ezzel egy olyan ellenfelet, akitől joggal tarthatott.

A botrányra elsőként reagálva, múlt hétfőn lemondott tisztségeiről Herényi Károly, az MDF alelnöke, frakcióvezető-helyettese. Nem így a szocialisták. Nagy Sándor pártalelnök és frakcióvezető- helyettes felajánlotta ugyan lemondását, ám frakciója ezt nem fogadta el. A többség ekkor még abban bízott, nem szól ekkorát a VIP-bomba. Tévedtek.

Csak a képviselőcsoport néhány tagja - köztük Keller László, a Horn-kormány egykori államtitkára és Juhászné Lévai Katalin, Hajdú-Bihar megyei elnök - vélekedett úgy, hogy Nagy Sándor ügye nem- csak a politikusra, hanem a pártra is rossz fényt vet.

Nagy Sándor a MaNcsnak elmondta: nem ítélte olyan súlyú ügynek a kedvezményes hitelfelvételt, hogy önként távozzon, ám a pártvezetőség számára fenntartotta a lehetőséget, hogy lemondását elfogadja. A múlt szerdai évadzáró frakcióülésen viszont jó ideig csak arról folyt a vita: maradjon vagy menjen Nagy Sándor. Az egyik álláspont szerint politikailag nem indokolt a távozás, hiszen egyes fideszes képviselőknek - lásd Várhelyi Attila választmányi elnök vagy Szita Károly kaposvári polgármester - is vannak botrányos ügyeik, mégsem mondanak le. A másik álláspont szerint viszont a pártot erkölcsi veszteség érte Nagy és Csiha miatt, és ezen javíthatna az érintettek távozása. Néhány szocialista politikus a hiba elismerése mellett határozottabb fellépést követelt a Fidesszel szemben. Szerintük támadást lehetne indítani az említett két fideszes politikus ellen, és felszólítani őket a távozásra.

Nagy Sándor a párt szűk vezetői körében szerdán bejelentette: távozik. A csütörtöki megyei elnöki értekezleten Nagy szerint majdnem mindenki marasztalta. Még Juhászné Lévai Katalin is visszafogottabban nyilatkozott, sőt "sajnálatát fejezte ki távozásom miatt".

Nagy döntése után nem maradt más választása Csiha Juditnak sem: érzékeny búcsút kellett vennie elnökségi tagságától.

A megyei elnökségi ülést követő rendkívüli elnökségi ülésen elfogadták a lemondásokat. Marasztalni nem nagyon akarták az érintetteket, mondván, Nagy már úgyis döntött. Néhány elnökségi tag szerint viszont nem volt túl jó húzás leutánozni Herényi döntését.

Nagy Sándor és Princz Gábor ex-Postabank-elnök jó kapcsolata miatt több szocialista politikus úgy vélte: ha Nagy vissza akart volna élni ezzel, akkor nem csak kétmillió forintot vett volna fel.

Egy biztos: a tavaly még elnökesélyes politikus évekre kívül marad a csúcspolitikán. Aminek persze párton belül és kívül is sokan örülnek. Ha a szocialisták konzekvensek, jövő évi tisztújításukon is kihagyják Nagyot a játékból: ha négy-öt évvel a hitelfelvétel után hibának ítélik a politikus tettét, akkor mitől változna ez egy év alatt? Nagy Sándor kérdésünkre elmondta: nem gondolkodik azon, mikor és hogyan tér vissza a nagypolitikába.

Pásztor Zoltán

Figyelmébe ajánljuk

Hurrá, itt a gyár!

Hollywood nincs jó bőrben. A Covid-járvány alatt a streamingszolgáltatók behozhatatlan előnyre tettek szert, egy rakás mozi zárt be, s az azóta is döglődő mozizási kedvet még lejjebb verte a jegyek és a popcorn egekbe szálló ára.

Profán papnők

Liane (Malou Khebizi), a fiatal influenszer vár. Kicsit úgy, mint Vladimir és Estragon: valamire, ami talán sosem jön el. A dél-franciaországi Fréjus-ben él munka nélküli anyjával és kiskamasz húgával, de másutt szeretne lenni és más szeretne lenni. A kiút talán egy reality show-ban rejlik: beküldött casting videója felkelti a producerek érdeklődését. Fiatal, éhes és ambiciózus, pont olyasvalaki, akit ez a médiagépezet keres. De a kezdeti biztatás után az ügy­nökség hallgat: Liane pedig úgy érzi, örökre Fréjus-ben ragad.

Viszonyítási pontok

Ez a színház ebben a formában a jövő évadtól nem létezik. Vidovszky György utolsó rendezése még betekintést enged színházigazgatói pályázatának azon fejezetébe, amelyben arról ír, hogyan és milyen módszerrel képzelte el ő és az alkotógárdája azt, hogy egy ifjúsági színház közösségi fórumként (is) működhet.

Kliséből játék

A produkció alkotói minimum két olyan elemmel is élnek, amelyek bármelyikére nagy valószínűséggel mondaná egy tapasztalt rendező, hogy „csak azt ne”. Az egyik ilyen a „színház a színházban”, ami könnyen a belterjesség érzetét kelti (ráadásul, túl sokszor láttuk már ezt a veszélyesen kézenfekvő megoldást), a másik pedig az úgynevezett „meztelenül rohangálás”, amit gyakran társítunk az amatőr előadásokhoz.

Hallják, hogy dübörgünk?

A megfelelően lezárt múlt nem szólhat vissza – ennyit gondolnak történelmünkről azok a politikai aktorok, akik országuk kacskaringós, rejtélyekben gazdag, ám forrásokban annál szegényebb előtörténetét ideológiai támaszként szeretnék használni ahhoz, hogy legitimálják jelenkori uralmi rendszerüket, amely leg­inkább valami korrupt autokrácia.