Nagy Sándor lemondása: Alvezéráldozat

  • Pásztor Zoltán
  • 1999. július 1.

Belpol

A Postabanktól kedvezményesen felvett hitel okozta botrány miatt a múlt héten lemondott posztjairól a szocialista Nagy Sándor és Csiha Judit. Több pártbéli úgy vélekedett, a két politikus ártott az MSZP-nek, ezért kellett távozniuk. Mások szerint Nagy Sándort, az MSZP egyik lehetséges köztársaságielnök-jelöltjét a Fidesz csinálta ki, kilőve ezzel egy olyan ellenfelet, akitől joggal tarthatott.
A Postabanktól kedvezményesen felvett hitel okozta botrány miatt a múlt héten lemondott posztjairól a szocialista Nagy Sándor és Csiha Judit. Több pártbéli úgy vélekedett, a két politikus ártott az MSZP-nek, ezért kellett távozniuk. Mások szerint Nagy Sándort, az MSZP egyik lehetséges köztársaságielnök-jelöltjét a Fidesz csinálta ki, kilőve ezzel egy olyan ellenfelet, akitől joggal tarthatott.

A botrányra elsőként reagálva, múlt hétfőn lemondott tisztségeiről Herényi Károly, az MDF alelnöke, frakcióvezető-helyettese. Nem így a szocialisták. Nagy Sándor pártalelnök és frakcióvezető- helyettes felajánlotta ugyan lemondását, ám frakciója ezt nem fogadta el. A többség ekkor még abban bízott, nem szól ekkorát a VIP-bomba. Tévedtek.

Csak a képviselőcsoport néhány tagja - köztük Keller László, a Horn-kormány egykori államtitkára és Juhászné Lévai Katalin, Hajdú-Bihar megyei elnök - vélekedett úgy, hogy Nagy Sándor ügye nem- csak a politikusra, hanem a pártra is rossz fényt vet.

Nagy Sándor a MaNcsnak elmondta: nem ítélte olyan súlyú ügynek a kedvezményes hitelfelvételt, hogy önként távozzon, ám a pártvezetőség számára fenntartotta a lehetőséget, hogy lemondását elfogadja. A múlt szerdai évadzáró frakcióülésen viszont jó ideig csak arról folyt a vita: maradjon vagy menjen Nagy Sándor. Az egyik álláspont szerint politikailag nem indokolt a távozás, hiszen egyes fideszes képviselőknek - lásd Várhelyi Attila választmányi elnök vagy Szita Károly kaposvári polgármester - is vannak botrányos ügyeik, mégsem mondanak le. A másik álláspont szerint viszont a pártot erkölcsi veszteség érte Nagy és Csiha miatt, és ezen javíthatna az érintettek távozása. Néhány szocialista politikus a hiba elismerése mellett határozottabb fellépést követelt a Fidesszel szemben. Szerintük támadást lehetne indítani az említett két fideszes politikus ellen, és felszólítani őket a távozásra.

Nagy Sándor a párt szűk vezetői körében szerdán bejelentette: távozik. A csütörtöki megyei elnöki értekezleten Nagy szerint majdnem mindenki marasztalta. Még Juhászné Lévai Katalin is visszafogottabban nyilatkozott, sőt "sajnálatát fejezte ki távozásom miatt".

Nagy döntése után nem maradt más választása Csiha Juditnak sem: érzékeny búcsút kellett vennie elnökségi tagságától.

A megyei elnökségi ülést követő rendkívüli elnökségi ülésen elfogadták a lemondásokat. Marasztalni nem nagyon akarták az érintetteket, mondván, Nagy már úgyis döntött. Néhány elnökségi tag szerint viszont nem volt túl jó húzás leutánozni Herényi döntését.

Nagy Sándor és Princz Gábor ex-Postabank-elnök jó kapcsolata miatt több szocialista politikus úgy vélte: ha Nagy vissza akart volna élni ezzel, akkor nem csak kétmillió forintot vett volna fel.

Egy biztos: a tavaly még elnökesélyes politikus évekre kívül marad a csúcspolitikán. Aminek persze párton belül és kívül is sokan örülnek. Ha a szocialisták konzekvensek, jövő évi tisztújításukon is kihagyják Nagyot a játékból: ha négy-öt évvel a hitelfelvétel után hibának ítélik a politikus tettét, akkor mitől változna ez egy év alatt? Nagy Sándor kérdésünkre elmondta: nem gondolkodik azon, mikor és hogyan tér vissza a nagypolitikába.

Pásztor Zoltán

Figyelmébe ajánljuk

Tendencia

Minden tanítások legveszélyesebbike az, hogy nekünk van igazunk és senki másnak. A második legveszélyesebb tanítás az, hogy minden tanítás egyenértékű, ezért el kell tűrni azok jelenlétét.

Bekerített testek

A nyolcvanas éveiben járó, olasz származású, New Yorkban élő feminista aktivista és társadalomtudós műveiből eddig csak néhány részlet jelent meg magyarul, azok is csupán internetes felületeken. Most azonban hét fejezetben, könnyebben befogadható, ismeretterjesztő formában végre megismerhetjük 2004-es fő műve, a Caliban and the Witch legfontosabb felvetéseit.

„Nem volt semmi másuk”

Temették már el élve, töltött napokat egy jégtömbbe zárva, és megdöntötte például a lélegzet-visszatartás világrekordját is. Az extrém illuzionista-túlélési-állóképességi mutatványairól ismert amerikai David Blaine legújabb műsorában körbejárja a világot, hogy felfedezze a különböző kultúrákban rejlő varázslatokat, és a valódi mesterektől tanulja el a trükköket. 

Játék és muzsika

Ugyanaz a nóta. A Budapesti Fesztiválzenekarnak telefonon üzenték meg, hogy 700 millió forinttal kevesebb állami támogatást kapnak az együttes által megigényelt összegnél.

A klónok háborúja

Március 24-én startolt a Tisza Párt Nemzet Hangja elnevezésű alternatív népszavazása, és azóta egyetlen nap sem telt el úgy, hogy ne érte volna atrocitás az aktivistákat.

Hatás és ellenhatás

  • Krekó Péter
  • Hunyadi Bulcsú

Az európai szélsőjobb úgy vágyott Donald Trumpra, mint a megváltóra. Megérkezik, majd együtt elintézik „Brüsszelt” meg minden liberális devianciát! Ám az új elnök egyes intézkedései, például az Európával szemben tervezett védővámok, éppen az ő szavazó­táborukat sújtanák. Egyáltalán: bízhat-e egy igazi európai a szuverenista Amerikában?

„Egy normális országban”

Borús, esős időben több száz fő, neonácik és civilek állnak a Somogy megyei Fonó község központjában. Nemzeti és Mi Hazánk-os zászlók lobognak a szélben. Tyirityán Zsolt, a Betyársereg vezetője és Toroczkai László, a szélsőjobboldali párt elnöke is beszédet mond. A résztvevők a lehangoló idő ellenére azért gyűltek össze szombat délután, mert pár hete szörnyű esemény történt a faluban. Március 14-én egy 31 éves ámokfutó fahusánggal rontott rá helyi lakosokra: egy középkorú és egy idős nő belehalt a támadásba, egy idős férfi súlyos sérüléseket szenvedett.