Nagyot buknak a falusi boltok az árstopos árukon

  • narancs.hu
  • 2023. január 14.

Belpol

Viszont pályázhatnak 1-3 millió forint támogatásra január végéig. 

Két hetet kaptak a falusi élelmiszerüzletek tulajdonosai arra, hogy pályázatot nyújtsanak be a Magyar Falu Program keretében nekik szánt támogatásra. A kétezernél kevesebb lakosú településeken működő boltok számára január 12-én, csütörtökön nyílt meg a pályázati lehetőség, és január 31-én zárul – írja a Népszava.

A keret 3 milliárd forint. Egy-egy üzlet 1-3 millió forint közötti egyszeri vissza nem térítendő támogatást kaphat működési kiadások fedezésére. A segítséget így például a munkabér, a bérleti díj, a rezsi kifizetésére lehet felhasználni, árukészletre azonban nem. A Népszava úgy számol, ez a támogatás 1-3 ezer falusi kisboltnak segíthet.

Magyarországon 2022 első félévében több mint 35 ezer élelmiszer- és élelmiszerjellegű vegyes üzlet működött, de ebbe beleszámítanak a nagy láncok üzletei is. 

Nagy István agrárminiszter nemrég bejelentette, a mikrovállalkozásnak számító hentesek is kapnak 4,5 milliárd forintot, üzletenként szintén 3 milliót, de ez a pályázat még nem jelent meg. 

A Népszava cikke szerint az érintett kisboltokat nagyon megviselte az árstop bevezetése. Tulajdonosaik azon vannak, ha ellenőrzés jön, legyen elég cukor, liszt, étolaj a raktárban, és nagy az öröm, ha mindenből sikerül eleget venni a nagykertől. Nagyon meggondolják, mennyit tegyenek ki a polcra, mert amit megvesznek a vevők, azt nehéz pótolni, és úgyis csak veszteséget hoz.

Egy Nagyatádhoz közeli kisbolt tulajdonosa arról számolt be, a cukor kilóját 669, a lisztét 439 forintért, az étolajat 1248-ért veszi, és 275, 169, illetve 629 forintért kell adnia. Vesztesége több tízezer forintra rúg havi szinten még úgy is, ha a minimálisan előírt mennyiség feletti részt csak a vásárló kérésére hozza elő a raktárból. Az árstopos termékeken az üzlet sok százezer forintot bukott már. A vállalkozó persze kapott olyan tanácsot, hogy a veszteséget ossza rá a többi termékre, de könnyebb ezt megtenni egy olyan nagy üzletben, ahol 10-15 ezer árucikket kínálnak, mint nála alig százra, illetve arra a néhány tucatnyira, amiből napi szinten vásárolnak az emberek. 

 

 

Maradjanak velünk!


Ez a Narancs-cikk most véget ért – de még oly sok mindent ajánlunk Önnek! Oknyomozást, riportot, interjúkat, elemzést, okosságot – bizonyosságot arról, hogy nem, a valóság nem veszett el, még ha komplett hivatalok és testületek meg súlyos tízmilliárdok dolgoznak is az eltüntetésén.

Tesszük a dolgunkat. Újságot írunk, hogy kiderítsük a tényeket. Legyen ebben a társunk, segítse a munkánkat, hogy mi is segíthessünk Önnek. Fizessen elő a Narancs digitális változatára!

Jó emberek írják jó embereknek!

Figyelmébe ajánljuk

Hurrá, itt a gyár!

Hollywood nincs jó bőrben. A Covid-járvány alatt a streamingszolgáltatók behozhatatlan előnyre tettek szert, egy rakás mozi zárt be, s az azóta is döglődő mozizási kedvet még lejjebb verte a jegyek és a popcorn egekbe szálló ára.

Profán papnők

Liane (Malou Khebizi), a fiatal influenszer vár. Kicsit úgy, mint Vladimir és Estragon: valamire, ami talán sosem jön el. A dél-franciaországi Fréjus-ben él munka nélküli anyjával és kiskamasz húgával, de másutt szeretne lenni és más szeretne lenni. A kiút talán egy reality show-ban rejlik: beküldött casting videója felkelti a producerek érdeklődését. Fiatal, éhes és ambiciózus, pont olyasvalaki, akit ez a médiagépezet keres. De a kezdeti biztatás után az ügy­nökség hallgat: Liane pedig úgy érzi, örökre Fréjus-ben ragad.

Viszonyítási pontok

Ez a színház ebben a formában a jövő évadtól nem létezik. Vidovszky György utolsó rendezése még betekintést enged színházigazgatói pályázatának azon fejezetébe, amelyben arról ír, hogyan és milyen módszerrel képzelte el ő és az alkotógárdája azt, hogy egy ifjúsági színház közösségi fórumként (is) működhet.

Kliséből játék

A produkció alkotói minimum két olyan elemmel is élnek, amelyek bármelyikére nagy valószínűséggel mondaná egy tapasztalt rendező, hogy „csak azt ne”. Az egyik ilyen a „színház a színházban”, ami könnyen a belterjesség érzetét kelti (ráadásul, túl sokszor láttuk már ezt a veszélyesen kézenfekvő megoldást), a másik pedig az úgynevezett „meztelenül rohangálás”, amit gyakran társítunk az amatőr előadásokhoz.

Hallják, hogy dübörgünk?

A megfelelően lezárt múlt nem szólhat vissza – ennyit gondolnak történelmünkről azok a politikai aktorok, akik országuk kacskaringós, rejtélyekben gazdag, ám forrásokban annál szegényebb előtörténetét ideológiai támaszként szeretnék használni ahhoz, hogy legitimálják jelenkori uralmi rendszerüket, amely leg­inkább valami korrupt autokrácia.