Négy kihívója lesz Botkának Szegeden

  • narancs.hu
  • 2024. május 7.

Belpol

A kormánypártok jelöltje Fölöp László, de indul az elsőfokú ítéletére váró Joób Márton is, aki kétszer futott neki az aláírásgyűjtésnek.

A szegedi polgármesterjelöltek szavazólapján Fülöp László, (Fidesz–KDNP) szerepel majd az első helyen, őt Tímár Tamás, a Mi Hazánk Mozgalom által támogatott jelölt követi, majd Botka László jelenlegi polgármester (Összefogás Szegedért Egyesület) következik. A sort Szabó Bálint (Itt Az Idő Egyesület) és Joób Márton független jelölt zárja. 

A sorrendet a Szegedi Helyi Választási Bizottság sorsolta ki – tudósított a szegeder.hu.

Fülöp László jogász végzettségű, televíziós műsorvezetőként, szerkesztőként ismert. Április közepén jelentette be, kikkel indul, a tájékoztatón arról beszélt, úgy állította össze a képviselőjelölti csapatot, mint Marco Rossi a labdarúgó-válogatottat. Némi meglepetést keltett, hogy a kormánypárt nem indította újból az eddigi közgyűlési frakcióvezetőjét, Tápai Pétert, valamint az egyik legaktívabb képviselőt, Chovanecz Katát. A 2014-ben még kormánypárti polgármesterjelöltként indított Kothencz János is hátat fordít a politikának. 

Fülöp mögött áll a kormánypárti sajtó. A megyei napilap, a Délmagyarország sok háztartásba bedobott, 32 oldalasra felturbózott április 27-i mutatványszámának címoldalán vele közölt interjút, többek között arról, hogy kimenne az emberek közé, meghallgatná a problémáikat, és például rendbe tenné a városi tömegközlekedést.

A Mi Hazánk a húsz éve ügyvédként dolgozó Tímár Tamást indítja, aki többek között azzal az állítással kampányol, hogy a Fidesz és Botka László politikája között nincs érdemi különbség. Tímár a külföldi nagytőke helyett a gazdák érdekében dolgozna, tovább zöldítené Szegedet.

A szintén jogász végzettségű Botka Lászlót 2002-ben, 29 évesen választották meg először Szeged polgármesterévé, most 51 éves. Az MSZP meghatározó vidéki politikusa volt, ma már nem tagja a pártnak, ugyanakkor az őt támogató egyesület jó kapcsolatban maradt a szocialistákkal. A békés városépítő munka folytatására készül, 2002 óta minden választást megnyert Szegeden.

Szabó Bálint jogászról eredetileg azt is lehetett olvasni, hogy Budapesten indul, de végül mégis Szeged mellett döntött. A szegedi önkormányzati képviselő korábban 222 napig volt börtönben, mert bevágott a miniszterelnököt is szállító konvojba. Mivel a bíróság szándékos bűncselekményért elítélte, a szegedi közgyűlés méltatlannak ítélte a képviselői tisztségre, ő azonban megtámadta a határozatot a bíróságon. Szabó a szegedi tömegközlekedésről, a parkolásról, a Cserepes sori piacról és a dorozsmai vásárról is szívesen vitázna a többi jelölttel, a vitára szóló felhívást nyílt levélben tette közzé.

Joób Márton korábban a Botkát támogató egyesület színeiben lett önkormányzati képviselő. Miután büntetőeljárás indult ellene különösen nagy vagyoni hátrányt okozó, bűnszervezetben elkövetett költségvetési csalás vádjával, eltávolodott a városvezetéstől, és független képviselőként határozta meg magát. A tizenegy gyermekes, háromszoros világbajnok kenus kétszer is nekifutott az aláírásgyűjtésnek. Először a Szögedi Polgárok Egyesületével indult volna, csapatban, de aztán – mint Joób nyilatkozta – az egyesület elnöke, Bakai Csaba „nagyon durván megsértette” Joób feleségét, és csapata „több nőtagjával is tiszteletlen volt”, ezért szakítottak. Joób a családok polgármestere akar lenni.

Maradjanak velünk!


Ez a Narancs-cikk most véget ért – de még oly sok mindent ajánlunk Önnek! Oknyomozást, riportot, interjúkat, elemzést, okosságot – bizonyosságot arról, hogy nem, a valóság nem veszett el, még ha komplett hivatalok és testületek meg súlyos tízmilliárdok dolgoznak is az eltüntetésén.

Tesszük a dolgunkat. Újságot írunk, hogy kiderítsük a tényeket. Legyen ebben a társunk, segítse a munkánkat, hogy mi is segíthessünk Önnek. Fizessen elő a Narancs digitális változatára!

Jó emberek írják jó embereknek!

Figyelmébe ajánljuk

Hurrá, itt a gyár!

Hollywood nincs jó bőrben. A Covid-járvány alatt a streamingszolgáltatók behozhatatlan előnyre tettek szert, egy rakás mozi zárt be, s az azóta is döglődő mozizási kedvet még lejjebb verte a jegyek és a popcorn egekbe szálló ára.

Profán papnők

Liane (Malou Khebizi), a fiatal influenszer vár. Kicsit úgy, mint Vladimir és Estragon: valamire, ami talán sosem jön el. A dél-franciaországi Fréjus-ben él munka nélküli anyjával és kiskamasz húgával, de másutt szeretne lenni és más szeretne lenni. A kiút talán egy reality show-ban rejlik: beküldött casting videója felkelti a producerek érdeklődését. Fiatal, éhes és ambiciózus, pont olyasvalaki, akit ez a médiagépezet keres. De a kezdeti biztatás után az ügy­nökség hallgat: Liane pedig úgy érzi, örökre Fréjus-ben ragad.

Viszonyítási pontok

Ez a színház ebben a formában a jövő évadtól nem létezik. Vidovszky György utolsó rendezése még betekintést enged színházigazgatói pályázatának azon fejezetébe, amelyben arról ír, hogyan és milyen módszerrel képzelte el ő és az alkotógárdája azt, hogy egy ifjúsági színház közösségi fórumként (is) működhet.

Kliséből játék

A produkció alkotói minimum két olyan elemmel is élnek, amelyek bármelyikére nagy valószínűséggel mondaná egy tapasztalt rendező, hogy „csak azt ne”. Az egyik ilyen a „színház a színházban”, ami könnyen a belterjesség érzetét kelti (ráadásul, túl sokszor láttuk már ezt a veszélyesen kézenfekvő megoldást), a másik pedig az úgynevezett „meztelenül rohangálás”, amit gyakran társítunk az amatőr előadásokhoz.

Hallják, hogy dübörgünk?

A megfelelően lezárt múlt nem szólhat vissza – ennyit gondolnak történelmünkről azok a politikai aktorok, akik országuk kacskaringós, rejtélyekben gazdag, ám forrásokban annál szegényebb előtörténetét ideológiai támaszként szeretnék használni ahhoz, hogy legitimálják jelenkori uralmi rendszerüket, amely leg­inkább valami korrupt autokrácia.