Nehezebben találok munkát, amiért online végeztem el az egyetemet?

Belpol

A hallgatóknak proaktívabbaknak kell lenniük az online oktatás időszakában, de a cégek továbbra sem az oktatás jellegére fókuszálnak elsősorban. 

A legtöbb hazai felsőoktatási intézmény úgy döntött, hogy az idei első félévet online oktatás kereteiben indítja el. Ez azt jelenti, hogy a Semmelweis Egyetemen, a Corvinuson, az ELTE-n, a BME-n és számos vidéki egyetemen akár három félévet is digitálisan végeznek el a hallgatók, és még nem látni a járvány végét. 

Amiatt már több szakértő is felszólalt, hogy milyen károkat okoz a digitális oktatás az általános iskolás és gimnáziumi diákoknak, ugyanakkor az egyetemisták sem feltétlenül tudnak megfelelő tudáshoz jutni az online kurzusok, vizsgák révén. De jelenhet-e számukra hátrányt a munkaerőpiacon az, hogy több féléven keresztül ilyen formában tanultak? Például rosszabb esélyekkel pályázhatnak meg egy állást emiatt? HR-szakemberek véleményét kérdeztük a témával kapcsolatban. 

Proaktívabbnak kell lenni

„Szerintem nincs különbség az online és a hagyományos oktatásban részesülők tudása között, legalábbis az állásra jelentkezés szempontjából. Én biztosan nem döntenék emiatt az egyik jelölt javára” – közölte megkeresésünkre Füzér Gábor, az Assestment Systems Hungary ügyvezető igazgatója. 

Azzal egyetért, hogy a hallgatóknak kommunikatívabbnak, proaktívabbnak kell lenniük ebben az időszakban, mivel most külön e-maileket kell írogatni, vagy online meetingeket kell kérni, ha kérdésük, kérésük akad, hiszen nem lehet odamenni az oktatás után az előadóhoz. „Volt szerencsém oktatni is az őszi félévben és minden esetben nyitott voltam arra, ha egy hallgató külön Teams/Zoom hívásban akárcsak 10-15 percben kérdezni akart tőlem, vagy valami foglalkoztatta a leadott tananyag kapcsán” – tette hozzá a szakember. 

Koronavírus - Online oktatás az egri Eszterházy Károly Egyet

 
 
Racskó Réka, az egri Eszterházy Károly Egyetem adjunktusa, a Humáninformatika Tanszék vezetője online előadást tart az egyetemen 2020. november 12-én.
Fotó: Komka Péter / MTI
 

Még előnyös is lehet

„Mentoráltunk egyetemistáknak több fővárosi és egy vidéki egyetemen. Egyértelműen közös visszajelzése a hallgatóknak, hogy sokkal jóval többet dolgoztatják őket, mióta átálltak az online képzésre, mint korábban” – írta megkeresésünkre Nagy-Józsa Dorka, a Y2Y Hungary ügyvezetője, aki szerint nem éri hátrány az érintett diákokat. Tapasztalatai alapján erősebb és folyamatosabb a számonkérés, a hallgatók több csoportmunkát kapnak, könnyebben ellenőrzik, hogy ott vannak-e az órákon. „Ha bármilyen változást ki lehet majd mutatni az ő tudásszintjükben a korábban végzettekhez képest, őszintén meglepődnék rajta, ha az csökkenés lenne”. 

Nagy-Józsa Dorka szerint nem jellemző, hogy a cégek külön odafigyelnének egy állásinterjú során, hogy a jelentkező „klasszikus” vagy online oktatásban részesült, hiszen maguk is online dolgoznak.

Azonban a digitális képességek meglétét kifejezetten keresik.

„Tudjon úgy interjúzni, prezentálni, virtuális flipchartra írni, megjelenni, előadni egy online meetingen, ahogy élőben tudna”, sorolta a szakember.

Ráadásul szerinte továbbra sem az a legfontosabb szempont, hogy ki milyen oktatásban részesült. „Annyit figyelnek valójában, van-e érdemi munkatapasztalata, látott-e már működő céget belülről. Ha igen, drasztikus előnyben van a tökéletesen kezdőkkel szemben. Hogy online vagy offline végezte-e a tanulmányait, egyelőre nem tűnik mérlegelési szempontnak a piacon”.

Figyelmébe ajánljuk

Már több mint 240 iskolában van bombariadó országszerte

  • narancs.hu

Budapesten és vidéken is több iskola kapott fenyegető emailt csütörtök reggel. A rendőrség átvizsgálja az érintett iskolákat, az oktatás folytatásáról, illetve a tanulók hazaküldéséről az intézmények saját hatáskörben döntenek.

Mint a moziban

Fene se gondolta volna néhány hete, hogy az egyik központi kérdésünk idén januárban az lesz, hogy melyik magyar filmet hány százezren látták a mozikban. Dúl a számháború, ki ide, ki oda sorol ilyen-olyan mozgóképeket, de hogy a magyar film nyer-e a végén, az erősen kérdéses továbbra is.

Talaj

Thomas érzékeny kisfiú, nem kamaszodik még, mint az első szőrszálak megjelenésére türelmetlenül várakozó bátyjai. Velük nem akar játszani, inkább az udvaron egy ki tudja, eredetileg milyen célt szolgáló ládában keres menedéket, s annak résein át figyeli a felnőtteket, szülei élénk társasági életét, vagy kedvenc képregényét lapozgatván a szintén még gyerek (bár történetesen lány) főszereplő helyébe képzeli magát, és sötét ügyekben mesterkedő bűnözőkkel küzd meg.

Felszentelt anyagpazarlás

Ha a művészet halhatatlan, halandó-e a művész? Tóth László (fiktív) magyar építész szerint láthatóan nem. Elüldözhetik itthonról a zsidósága miatt, és megmaradt szabadságát is elvehetik az új hazában, elszakíthatják a feleségétől, eltörhetik az orrát, ő akkor sem inog meg. Hiszen tudja, hogyha őt talán igen, az épületeit nincs olyan vihar, mely megtépázhatná.

Zöld és fekete

A többszörös hozzáférhetetlenség határozza meg Nanna Frank Møller és Zlatko Pranjić frusztráló dokumentumfilmjét. Első ránézésre a téma filmes-antropológiai eszközökkel könnyedén megragadhatónak tetszik. Zenica egy Szarajevótól nem messze lévő kisebbecske város, amelynek határában a világ egyik legnagyobb acélgyárának, az ArcelorMittalnak a kokszolóüzeme terpeszkedik.

Törvénytelen gyermekek

Otylia már várandós, amikor vőlegénye az esküvő előtt elhagyja, így lánya, Rozela házasságon kívül születik. Később Rozela is egyedül neveli majd saját gyermekeit. A három nővér, Gerta, Truda és Ilda egy észak-lengyelországi, kasubföldi faluban élnek anyjukkal, az asszony által épített házban.

Átverés, csalás, plágium

Az utazó kiállítást először 2020-ban Brüsszelben, az Európai Történelem Házában rendezték meg; a magyarországi az anyag harmadik, aktualizált állomása. Az eredetileg Fake or Real címen bemutatott kiállítás arra vállalkozik, hogy „féligazságok és puszta kitalációk útvesztőjében” megmutassa, feltárja a tényeket, az igazságot, amihez „követni kell a fonalat a labirintus közepéig”. A kiállítás installálása is követi a labirintuseffektust, de logikusan és érthetően.

Kire ütött ez a gyerek?

Az 1907-ben született dráma eredetiben a The Playboy of the Western World címet viseli. A magyar fordításokhoz több címváltozat is született: Ungvári Tamás A nyugati világ bajnokának, Nádasdy Ádám A Nyugat hősének fordította, a Miskolci Nemzeti Színházban pedig Hamvai Kornél átültetésében A Nyugat császáraként játsszák.

2 forint

„Újabb energiaválság felé robog Európa, ebből kellene Magyarországnak kimaradni, ami nem könnyű, hiszen ami most a magyar benzinkutakon történik, az már felháborító, sőt talán vérlázító is” – e szavakkal indította Orbán Viktor a beígért repülőrajtot indiai kiruccanása után. Hazatérve ugyanis a miniszterelnök szembesült egynémely adatsorral, meg leginkább azzal, hogy, a legendás Danajka néni szavaival élve, „drágulnak az árak”. Az üzemanyagé is.

Kiárusítás

Lassan másfél éve szivárgott ki, hogy az állam egy olyan arab befektetőnek, Mohamed Alabbarnak adná Budapest legértékesebb egybefüggő belterületét, a Rákosrendezőt, aki mindenféle felhőkarcolót képzel oda, egyebek mellett a Hősök tere látképébe belerondítót is.