Nem hat kellőképp a propaganda: a Fidesz-szavazók harmada szerint az ellenzék nem oltásellenes

  • narancs.hu
  • 2021. április 9.

Belpol

A Publicus friss felmérése szerint a legtöbben Pfizerrel oltatnák be magukat.

A Publicus Intézet friss kutatásából, melyet a Népszava felkérésére készített , többek között az is kiderül, hogy a megkérdezettek kétharmada nem gondolja az ellenzéket oltásellenesnek, vagyis eszerint nem igazolható, hogy a kormánypárt épp aktuálisan sulykolt állítása célt ért volna. Ha választhatnának, a legtöbben Pfizerrel oltatnák be magukat.  Míg úgy tűnik, a jobboldali szavazók szkeptikusabbak az oltásokkal, mint a baloldaliak.

A Publicus Intézet felmérését március végén készítették, ezer fős mintán alapuló online és telefonos kérdőíves megkérdezéssel.

A pártállás tekintetében érdekes kép alakult ki: arra a  kérdésre, hogy ha választhatna az oltóanyagok közül, beoltatná-e magát a koronavírus ellen,

  • a Fidesz-KDNP szimpatizánsainak 51 százaléka válaszolt „inkább igennel”,
  • a szocialistákhoz kötődők 84 százaléka felelte ugyanezt,
  • a jobbikosok, a DK-sok és a Momentumosok körében pedig még a kormánypárti szavazókénál is magasabb volt az oltási hajlandóság aránya.

A megkérdezettek válaszaiból az is kirajzolódott, hogy az összes megkérdezett 61 százaléka, ezen belül a fideszes pártszimpátiájú válaszadók harmada nem tartja az ellenzéket oltásellenesnek.

Ez Pulai András, a Publicus stratégiai igazgatója szerint csak megerősíti, hogy az ellenzék úgynevezett „oltásellenessége” nem több politikai propagandaterméknél.

A kutatás szerint a oltási hajlandóság terén nincs kiugróan nagy különbség a Budapesten, valamely megyeszékhelyen, vagy más városban, községben élők között.

Az egyes vakcinákról szóló vélemények viszont különböznek: az oltást elfogadók közül legtöbben a Pfizer mellett tennék le a voksukat (76 százalék), a második helyen a Moderna vakcinája áll (56 százalék), a harmadik pedig a kínai Sinopharm és az orosz Szputnyik V (49-49 százalék). A Népszava úgy látja, az AstraZeneca oltóanyag esetében érzékelhető bizonytalanság: a jelenleg itthon használt öt oltóanyag közül ennek volt a legalacsonyabb szintű az elfogadottsága a megkérdezettek között (45 százalék).

(Népszava)

Figyelmébe ajánljuk

Hieronymus Bosch világa

  • - turcsányi -

Michael Connelly nem egy író, inkább egy regénygyár, rosszabb esetben áruvédjegy – az efféle státus persze nem oly ritka zsiráf manapság.

„Rodrigo”

A világ legnagyobb és legrangosabb színházi fesztiválja az avignoni. Jelentős társulatok seregszemléje, illetve már maga a fesztiválmeghívás jelentőssé tesz társulatokat. Aki a hivatalos programban van, az számít valakinek.

Félúton

Egykori nagymenő, aki a csúcsról lepottyanva már csak árnyéka önmagának; féktelen csodagyerek, akinek csak kemény munkára és iránymutatásra van szüksége, hogy azzá a sztárrá váljon, akit a végzete elrendelt neki – a sportfilmek talán legnagyobb kliséi ezek, a Stick pedig épp erre a kettőre épül.

Dinók a budoárban

Ötévesen, egy tollseprűtánccal indult Karácsonyi László (1976) művészi karrierje, diplomáját 2003-ban pedig egy lovagi páncélzatban védte meg. (A páncél maga volt a diplomamunkája.)

Léda a Titanicon

  • Molnár T. Eszter

Ki ne szeretné a Balatont? Főleg, ha csak a szépre emlékszik? Arra, hogy a vonat vidáman, sőt pontosan fut be a hűs állomásra, a papucs nem töri a lábat, a naptej megvéd a leégéstől, és van hely az árnyékban a kempingszéknek és a gumimatracnak.

Angyalszárnycsikorgás

Nagy luxus olyan kis kultúrának, mint a magyar, nem megbecsülni a legjobbjait. Márpedig Halasi Zoltán a kortárs magyar költészet szűk élmezőnyébe tartozik, ám a szakma mintha nem tartaná számon érdemeinek megfelelően, a nagyközönség számára pedig minden bizonnyal ismeretlen.

Miért hallgat Erdő Péter?

2025 júliusának egyik forró szerda éjjelén Konrád-Lampedúza Bence betanított kémia­tanár hazafelé ballagott Ráczboldogkőn, a Kistücsök névre hallgató alma materéből. Nem volt ittas egy cseppet sem, de megviselte a nehéz levegő, amikor szembejött vele egy kormányzati óriásplakát. 

Kinek a bűne?

A kormánypárti média azzal igyekszik lejáratni egy Tisza párti önkéntest, hogy korábban pornófilmekben szerepelt. A kampány morális természetű, a nőt bűnösnek és erkölcstelennek állítja be, s persze ezt vetíti rá a pártra is.