Nem hat kellőképp a propaganda: a Fidesz-szavazók harmada szerint az ellenzék nem oltásellenes

  • narancs.hu
  • 2021. április 9.

Belpol

A Publicus friss felmérése szerint a legtöbben Pfizerrel oltatnák be magukat.

A Publicus Intézet friss kutatásából, melyet a Népszava felkérésére készített , többek között az is kiderül, hogy a megkérdezettek kétharmada nem gondolja az ellenzéket oltásellenesnek, vagyis eszerint nem igazolható, hogy a kormánypárt épp aktuálisan sulykolt állítása célt ért volna. Ha választhatnának, a legtöbben Pfizerrel oltatnák be magukat.  Míg úgy tűnik, a jobboldali szavazók szkeptikusabbak az oltásokkal, mint a baloldaliak.

A Publicus Intézet felmérését március végén készítették, ezer fős mintán alapuló online és telefonos kérdőíves megkérdezéssel.

A pártállás tekintetében érdekes kép alakult ki: arra a  kérdésre, hogy ha választhatna az oltóanyagok közül, beoltatná-e magát a koronavírus ellen,

  • a Fidesz-KDNP szimpatizánsainak 51 százaléka válaszolt „inkább igennel”,
  • a szocialistákhoz kötődők 84 százaléka felelte ugyanezt,
  • a jobbikosok, a DK-sok és a Momentumosok körében pedig még a kormánypárti szavazókénál is magasabb volt az oltási hajlandóság aránya.

A megkérdezettek válaszaiból az is kirajzolódott, hogy az összes megkérdezett 61 százaléka, ezen belül a fideszes pártszimpátiájú válaszadók harmada nem tartja az ellenzéket oltásellenesnek.

Ez Pulai András, a Publicus stratégiai igazgatója szerint csak megerősíti, hogy az ellenzék úgynevezett „oltásellenessége” nem több politikai propagandaterméknél.

A kutatás szerint a oltási hajlandóság terén nincs kiugróan nagy különbség a Budapesten, valamely megyeszékhelyen, vagy más városban, községben élők között.

Az egyes vakcinákról szóló vélemények viszont különböznek: az oltást elfogadók közül legtöbben a Pfizer mellett tennék le a voksukat (76 százalék), a második helyen a Moderna vakcinája áll (56 százalék), a harmadik pedig a kínai Sinopharm és az orosz Szputnyik V (49-49 százalék). A Népszava úgy látja, az AstraZeneca oltóanyag esetében érzékelhető bizonytalanság: a jelenleg itthon használt öt oltóanyag közül ennek volt a legalacsonyabb szintű az elfogadottsága a megkérdezettek között (45 százalék).

(Népszava)

Figyelmébe ajánljuk

Tendencia

Minden tanítások legveszélyesebbike az, hogy nekünk van igazunk és senki másnak. A második legveszélyesebb tanítás az, hogy minden tanítás egyenértékű, ezért el kell tűrni azok jelenlétét.

Bekerített testek

A nyolcvanas éveiben járó, olasz származású, New Yorkban élő feminista aktivista és társadalomtudós műveiből eddig csak néhány részlet jelent meg magyarul, azok is csupán internetes felületeken. Most azonban hét fejezetben, könnyebben befogadható, ismeretterjesztő formában végre megismerhetjük 2004-es fő műve, a Caliban and the Witch legfontosabb felvetéseit.

„Nem volt semmi másuk”

Temették már el élve, töltött napokat egy jégtömbbe zárva, és megdöntötte például a lélegzet-visszatartás világrekordját is. Az extrém illuzionista-túlélési-állóképességi mutatványairól ismert amerikai David Blaine legújabb műsorában körbejárja a világot, hogy felfedezze a különböző kultúrákban rejlő varázslatokat, és a valódi mesterektől tanulja el a trükköket. 

Játék és muzsika

Ugyanaz a nóta. A Budapesti Fesztiválzenekarnak telefonon üzenték meg, hogy 700 millió forinttal kevesebb állami támogatást kapnak az együttes által megigényelt összegnél.

A klónok háborúja

Március 24-én startolt a Tisza Párt Nemzet Hangja elnevezésű alternatív népszavazása, és azóta egyetlen nap sem telt el úgy, hogy ne érte volna atrocitás az aktivistákat.

Hatás és ellenhatás

  • Krekó Péter
  • Hunyadi Bulcsú

Az európai szélsőjobb úgy vágyott Donald Trumpra, mint a megváltóra. Megérkezik, majd együtt elintézik „Brüsszelt” meg minden liberális devianciát! Ám az új elnök egyes intézkedései, például az Európával szemben tervezett védővámok, éppen az ő szavazó­táborukat sújtanák. Egyáltalán: bízhat-e egy igazi európai a szuverenista Amerikában?

„Egy normális országban”

Borús, esős időben több száz fő, neonácik és civilek állnak a Somogy megyei Fonó község központjában. Nemzeti és Mi Hazánk-os zászlók lobognak a szélben. Tyirityán Zsolt, a Betyársereg vezetője és Toroczkai László, a szélsőjobboldali párt elnöke is beszédet mond. A résztvevők a lehangoló idő ellenére azért gyűltek össze szombat délután, mert pár hete szörnyű esemény történt a faluban. Március 14-én egy 31 éves ámokfutó fahusánggal rontott rá helyi lakosokra: egy középkorú és egy idős nő belehalt a támadásba, egy idős férfi súlyos sérüléseket szenvedett.