Nem hat kellőképp a propaganda: a Fidesz-szavazók harmada szerint az ellenzék nem oltásellenes

  • narancs.hu
  • 2021. április 9.

Belpol

A Publicus friss felmérése szerint a legtöbben Pfizerrel oltatnák be magukat.

A Publicus Intézet friss kutatásából, melyet a Népszava felkérésére készített , többek között az is kiderül, hogy a megkérdezettek kétharmada nem gondolja az ellenzéket oltásellenesnek, vagyis eszerint nem igazolható, hogy a kormánypárt épp aktuálisan sulykolt állítása célt ért volna. Ha választhatnának, a legtöbben Pfizerrel oltatnák be magukat.  Míg úgy tűnik, a jobboldali szavazók szkeptikusabbak az oltásokkal, mint a baloldaliak.

A Publicus Intézet felmérését március végén készítették, ezer fős mintán alapuló online és telefonos kérdőíves megkérdezéssel.

A pártállás tekintetében érdekes kép alakult ki: arra a  kérdésre, hogy ha választhatna az oltóanyagok közül, beoltatná-e magát a koronavírus ellen,

  • a Fidesz-KDNP szimpatizánsainak 51 százaléka válaszolt „inkább igennel”,
  • a szocialistákhoz kötődők 84 százaléka felelte ugyanezt,
  • a jobbikosok, a DK-sok és a Momentumosok körében pedig még a kormánypárti szavazókénál is magasabb volt az oltási hajlandóság aránya.

A megkérdezettek válaszaiból az is kirajzolódott, hogy az összes megkérdezett 61 százaléka, ezen belül a fideszes pártszimpátiájú válaszadók harmada nem tartja az ellenzéket oltásellenesnek.

Ez Pulai András, a Publicus stratégiai igazgatója szerint csak megerősíti, hogy az ellenzék úgynevezett „oltásellenessége” nem több politikai propagandaterméknél.

A kutatás szerint a oltási hajlandóság terén nincs kiugróan nagy különbség a Budapesten, valamely megyeszékhelyen, vagy más városban, községben élők között.

Az egyes vakcinákról szóló vélemények viszont különböznek: az oltást elfogadók közül legtöbben a Pfizer mellett tennék le a voksukat (76 százalék), a második helyen a Moderna vakcinája áll (56 százalék), a harmadik pedig a kínai Sinopharm és az orosz Szputnyik V (49-49 százalék). A Népszava úgy látja, az AstraZeneca oltóanyag esetében érzékelhető bizonytalanság: a jelenleg itthon használt öt oltóanyag közül ennek volt a legalacsonyabb szintű az elfogadottsága a megkérdezettek között (45 százalék).

(Népszava)

Figyelmébe ajánljuk

Magyar Péter szupersztár

Napok alatt tökéletesen összeállt a Tisza Párt által koordinált zarándokút, Magyar Péter speciális országjárás keretében gyalogol el Budapestről Nagyváradra. De miért nem a sajtószabadsággal foglalkozik? Elmondta.

Erőltetett párhuzamok

Mi lehetne alkalmasabb szimbóluma a női létezésnek, mint a haj? Úgy élettanilag (a másik nemre gyakorolt vonzereje a minden individuális szempontot megelőző fajfenntartást szolgálja), mint kulturálisan (a néphagyomány gazdag, még az életet szervező világképre vonatkozó szimbolikájától a jelenkori társadalmak meglehet partikuláris, de mindenképpen jelentéssel bíró ún. trendjeiig) vagy spirituálisan (minden tradíció megkülönböztetett jelentőséget tulajdonít a hajnak).

Prokrusztész-ágy

A francia-algériai rendező filmjének eredeti címe (L’air de la mer rend libre – a tengeri levegő szabaddá tesz) a középkori német jobbágyok ambícióinak szabad fordítása (Stadtluft macht frei – a városi levegő szabaddá tesz).

Felelős nélkül

  • - turcsányi -

Van az a némileg ásatag, s nem kicsit ostoba vicc, amely szerint az a mennyország, ahol angol a rendőr, olasz a szakács, francia a szerető, német a szerelő, svájci a szervező. A pokol meg az, ahol… és itt máshogy rendezik egymáshoz a fenti szerepeket és nemzetiségeket. Nos, ez a – színigaz történetet dramatizáló – négyrészes brit sorozat még ennyi viccelődést sem enged a nézőinek.

Mozgó falak

  • Molnár T. Eszter

Négy férfi üldöz egy nőt. Ha a hátak eltúlzott görbülete, az előrenyújtott kezek vonaglása nem lenne elég, a fejükre húzott piros papírcsákó félreérthetetlenül jelzi: ez őrület. Kétszer megkerülik a színpad közepén álló mobil falat, majd ahogy harmadszor is végigfutnak előtte, a nő megtorpan.

Mahler-liturgia

„Én valóban fejjel megyek a falnak, de legalább jókora lyukat ütök rajta” – mondta egy ízben Gustav Mahler, legalábbis a feminista brácsaművész, Natalie Bauer-Lechner emlékiratai szerint. Ez a konok, mániákus attitűd az egyik legnagyszabásúbb művében, a Feltámadás-szimfóniában is tetten érhető.