December elején lapunk is megírta, hogy a Brüsszelnek írt reformcsomag részeként a kormány ígéretet tett arra is, hogy hozzányúl a nyugdíjrendszerhez. Vagyis a helyreállítási terv egyik része magában foglalja "a nyugdíjrendszer közép- és hosszú távú költségvetési fenntarthatóságának és megfelelőségének javítását célzó reformot is".
Mint akkor megírtuk, a nyugdíjreform végrehajtásának határideje 2025. március 31., a tervezet szerint ez négy lépésből fog állni, amely magában foglalja
- a nyugdíjrendszert érintő független nemzetközi szakértői jelentést,
- a szakpolitikai javaslatok konkrét kidolgozását, ezek nyilvános konzultációját,
- részletes hatásvizsgálatot,
- és legvégül magának a módosító jogszabálynak a hatályba lépését.
Akkor úgy tűnt, a konkrét szakpolitikai javaslatok előterjesztése többek között, de nem kizárólagosan a munkával töltött életszakaszok meghosszabbítására összpontosítva,
többek között a törvényes nyugdíjkorhatárnak a várható élettartamhoz való kötésével, valamint a tényleges nyugdíjkorhatár emelésével,
emellett a hosszabb munkával töltött életszakaszok ösztönzésével és a korai nyugdíjba vonulás szankcionálásával, miközben a nyugdíjasok közötti jövedelmi egyenlőtlenségeket is kezelni kell.
Komjáthi Imre MSZP-s országgyűlési képviselő Varga Mihályhoz intézett írásbeli kérdést, mely szerint "Mikortól és hány évre emeli az Orbán-kormány a nyugdíjkorhatárt?"
Varga nevében Tállai András válaszolt:
Az öregségi nyugdíjkorhatár emelése nincs napirenden.
Komjáthi Imre arra is kíváncsi volt szintén írásbeli kérdés formájában, "Megszüntetik-e a "nők40" korai nyugdíjba vonulás lehetőségét? Milyen módon fogják szankcionálni a korai nyugdíjazást?
Szintén Tállai erre azt válaszolta, hogy
"Az Alaptörvénnyel összhangban a magyar társadalombiztosítási nyugdíjrendszerben öregségi nyugdíj a nyugdíjkorhatár betöltését követően állapítható meg. Egyetlen kivétel ez alól a nők számára biztosított, nyugdíjkorhatártól függetlenül megállapítható öregségi nyugdíj. A korábbi nyugdíjazás lehetővé teszi a például a nagymamák számára, hogy aktívabb szerepet tudjanak vállalni az unokáik gondozásában, ezzel követett módon segíti a fiatal édesanyák visszatérését a munkaerőpiacra. íz intézkedés ezzel a munkaalapú társadalom erősítését is szolgálja, segítve a nemzedékek közötti együttműködést és szolidaritást.
Természetesen, a nők kedvezményes nyugdíjának megszüntetését nem tervezzük."