Nemzeti irodalmi erőközponttá alakítanák a Petőfi Irodalmi Múzeumot

  • narancs.hu
  • 2019. május 7.

Belpol

Nemzeti újságíróképző, PIM-ökoszisztéma, új irodalmi erőközpont. Tervezgetnek Orbán kultúrpolitikusai.

A Hvg.hu közölt részleteket egy birtokukba jutott előterjesztésből, ami a Petofi Irodalmi Múzeum (PIM) fejlesztési koncepcióját tartalmazza.

A dokumentum a korábban belső századvéges körhöz tartozó, Habony ügyintézőjeként emlegetett új PIM-vezető, Demeter Szilárd igazgatói pályázatának kibővített változtatának tűnik: Demeter már akkor leírta, hogy a PIM-nek "politizálnia kell és bele kell állnia az európai és magyar értékek védelmébe".

Birodalmi erőközpont

Most ezt fejelték meg a többek között Kásler Miklós által is jóváhagyott előterjesztésben azzal, hogy nemzeti jelentőségű irodalmi erőközpontról írnak, konkrétan Orbán „új korszak kell a magyar kultúrában“ állítására hivatkozva.

Cserébe pénz és paripa is kerül: duplázódik a költségvetés, a 2019-es 2,9 milliárdos költségvetéshez képest 2020-ban 6,1 milliárd forintot fordítanának az új célok megvalósítására.

Demeter Szilárd, a PIM igazgatója

Demeter Szilárd, a PIM igazgatója

Fotó: MTI

A dokumentum szerint „a mai nyugati kultúrában a PIM már pusztán létezése okán politikai állásfoglalásnak számít“, a kormány szerint viszont létezik „magyar nemzeti kultúra.“

Mindehhez össze kell vonni a kultúrpolitikai kormányzati célokat és feladatokat — a PIM lehetne az "utolsó lépcsőfok a Magyar Művészeti Akadémia-tagság előtt".

Médiaipari tehetséggondozás

Az Orbán János Dénes féle íróakadémia a PIM égisze alatt bővülhet ki „jól felkészült, tájékozódni és elvonatkoztatni tudó, kritikus gondolkodású, felelősségteljes, a magyar érdekeket szem előtt tartó újságírók" képzésével, „akik képesek lesznek alakítani, ezáltal jobbá tenni a világot”.

Ezt az előterjesztésben úgy hívják, hogy „médiaipari gyakorlatorientált tehetséggondozási rendszer“, és részt vennének benne  „különféle médiavállalkozások tulajdonosai és vezetői”.

A leendő erőközpont központja

A leendő erőközpont központja

Fotó: MTI

Kötelező felolvasás az ökoszisztémában

A terv szerint a Móricz-, Babits- és Örkény-díjat elnyerő íróknak kötelező lenne havonta vagy kéthavonta fellépni a PIM-ben. A díjak pályáztatását is elvennék a Magyar Alkotóművészeti Közhasznú Nonprofit Kft.-től. A díjakat kibővítenék, jöhet a 40-60 év közöttieknek a Móricz senior, Babits senior, Örkény senior”, szintén kötelező PIM-es rendezvényrészvétellel.

A PIM-székházban ötvöznék „a XX. század eleji kávéházi kultúrát, a »kockás abroszos« vendéglőt a manapság divatozó »co-working irodákkal«”, itt tartanák szerkesztőségi üléseiket különféle folyóiratok, sőt visszahoznák a kávéért kézirattal fizetek gyakorlatát is.

Mindehhez a Károlyi-palota korábban forráshiány miatt elakadt ingatfejlesztési terveit aktualizálnák, a cél a „PIM-ökosztisztéma“ létrehozása.

Figyelmébe ajánljuk

Magyar Péter szupersztár

Napok alatt tökéletesen összeállt a Tisza Párt által koordinált zarándokút, Magyar Péter speciális országjárás keretében gyalogol el Budapestről Nagyváradra. De miért nem a sajtószabadsággal foglalkozik? Elmondta.

Erőltetett párhuzamok

Mi lehetne alkalmasabb szimbóluma a női létezésnek, mint a haj? Úgy élettanilag (a másik nemre gyakorolt vonzereje a minden individuális szempontot megelőző fajfenntartást szolgálja), mint kulturálisan (a néphagyomány gazdag, még az életet szervező világképre vonatkozó szimbolikájától a jelenkori társadalmak meglehet partikuláris, de mindenképpen jelentéssel bíró ún. trendjeiig) vagy spirituálisan (minden tradíció megkülönböztetett jelentőséget tulajdonít a hajnak).

Prokrusztész-ágy

A francia-algériai rendező filmjének eredeti címe (L’air de la mer rend libre – a tengeri levegő szabaddá tesz) a középkori német jobbágyok ambícióinak szabad fordítása (Stadtluft macht frei – a városi levegő szabaddá tesz).

Felelős nélkül

  • - turcsányi -

Van az a némileg ásatag, s nem kicsit ostoba vicc, amely szerint az a mennyország, ahol angol a rendőr, olasz a szakács, francia a szerető, német a szerelő, svájci a szervező. A pokol meg az, ahol… és itt máshogy rendezik egymáshoz a fenti szerepeket és nemzetiségeket. Nos, ez a – színigaz történetet dramatizáló – négyrészes brit sorozat még ennyi viccelődést sem enged a nézőinek.

Mozgó falak

  • Molnár T. Eszter

Négy férfi üldöz egy nőt. Ha a hátak eltúlzott görbülete, az előrenyújtott kezek vonaglása nem lenne elég, a fejükre húzott piros papírcsákó félreérthetetlenül jelzi: ez őrület. Kétszer megkerülik a színpad közepén álló mobil falat, majd ahogy harmadszor is végigfutnak előtte, a nő megtorpan.

Mahler-liturgia

„Én valóban fejjel megyek a falnak, de legalább jókora lyukat ütök rajta” – mondta egy ízben Gustav Mahler, legalábbis a feminista brácsaművész, Natalie Bauer-Lechner emlékiratai szerint. Ez a konok, mániákus attitűd az egyik legnagyszabásúbb művében, a Feltámadás-szimfóniában is tetten érhető.