Nikkelszennyezést mutattak ki a gödi Samsung-gyár közelében vett talajmintákban – közölte a Greenpeace Magyarország.
A vizsgálatot a környezetvédelmi szervezet a Göd-ÉRT Egyesület kérésére végezte el, miután korábban több alkalommal is jelentős porkibocsátásra és szabálytalan anyagtárolásra utaló jelek kerültek nyilvánosságra. A minták egyikében a magyar határérték több mint kétszeresét meghaladó nikkelszintet mértek, melynek vegyületei rákkeltő besorolásúak.
A vizsgálat célja annak kiderítése volt, hogy a korábban hírekben is szereplő, a gyárból származó porkibocsátás okozott-e szennyezést, és kimutathatóak-e szennyező anyagok a környező területeken, korábban ugyanis éveken keresztül fekete por szállt ki a gyár egy szellőzőjéből. A Telex a gyár Biztonsági jelentése alapján idén február végén arról írt, hogy a szellőző egy olyan épületrész levegőjét vezethette ki, amelyben rákkeltő vegyi anyagokból gyártják az akkumulátorokba szükséges katódot: a katódgyártáshoz nikkel-kobalt-mangán (NCM) és nikkel-kobalt-alumínium (NCA) porokat dolgoznak fel.
Mint később kiderült, épp azokban a gyáregységekben figyeltek meg a kiszálló por okozta fekete foltokat az épület tetején, amelyekből a hatóság „azonnali hatállyal”, több alkalommal is megtiltotta a veszélyes tevékenység folytatását. A tiltás a több száz tonna veszélyes, rákkeltő anyagot használó egységekre vonatkozott, ám a Samsung SDI ezeket a hatósági tiltásokat soha nem tartotta be.
A Greenpeace szakemberei két irányban is mintát vettek a talajból. Figyelembe vették a domináns észak-nyugati szélirányt, így került sor mintavételre az üzemtől délkeletre egy letarolt területen, az üzemtől délkeletre egy erdős területen; északnyugati irányban, a gyár sarkához közel, a településhez közelebb eső részen; valamint egy kontroll mintát is gyűjtöttek néhány kilométerrel távolabb szintén északnyugatra az üzemről.
A talajminták akkreditált elemzését a Eurofins laboratórium végezte, a gyárban is használt, toxikus fémvegyületek jelenlétét vizsgálva. Az eredmények szerint az egyik erdős területen – ahol a talaj tisztítása a legkevésbé megvalósítható – a talajokra megadott szennyezettségi határértéket több mint kétszeresen meghaladó nikkelszintet mértek, 40 mg/kg helyett 85 mg/kg-ot. A nikkel rákkeltő vegyületeit a Samsung-gyárban is használják.
A Greenpeace hozzáteszi, hogy bár a mintákból önmagukban nem lehet egyértelműen bizonyítani, hogy a szennyezés közvetlenül a Samsung kibocsátásából származna, az eredmények tovább erősítik a Göd-ÉRT Egyesület és a Greenpeace Magyarország követelését: alapos, átlátható vizsgálat szükséges minden olyan környezetszennyezési esemény kapcsán, amely a gyár működése nyomán jelentkezett.
Tavaly tavasszal a Greenpeace vizsgálatából derült ki az is, hogy az akkumulátorgyártáshhoz használt magzatkárosító oldószer, NMP (N-metil-pirrolidon) került a gödi talajvízbe, a kutak vízébe, kútvizekbe, illetve hogyan a Samsung-üzem közelében található kiömlő kommunális szennyvízbe.