Nincs minden veszve: jobban bíznak a civilekben, mint tavaly

  • narancs.hu
  • 2017. szeptember 27.

Belpol

A politikusoknak viszont kifejezetten rosszul áll a szénája.

Közbizalom 2017 névvel publikálta ma legfrissebb felmérését a Civil Kollégium Alapítvány (CKA) és a Közösségfejlesztők Egyesülete (KÖFE). Az Állampolgári Részvétel Hetéhez kapcsolódó kutatást 2005 óta minden évben elkészítik a civilek, céljuk, hogy bemutassák: az állampolgárok mekkora bizalommal – vagy éppen bizalmatlansággal – fordulnak fontos köz- és politikai intézményekhez. Úgy a civil és nonprofit szervezetekhez, mint a rendőrséghez, egyházakhoz, önkormányzatokhoz, az igazságszolgáltatáshoz, a parlamenthez vagy a politikusokhoz.

Az adatokat idén májusban rögzítették és kiemelik, a kutatás nem reprezentatív, inkább szúrópróbaszerű mintavételre épült, amire az ország különböző pontjain került sor, jellemzően helyben (és kevésbé online) kitöltve. A következetességet fenntartva évről évre ugyanazokat a kérdéseket teszik fel az állampolgároknak (például hogy mennyire bízik meg egy-egy szervben; vagy mit gondol, tud-e valamilyen befolyással lenni a lakóhelyét érintő döntésekre). A korábbi évek kutatásai itt érhetők el.

false

 

Az idei év eredményei alapján elmondható, hogy

az előző évekhez képest tovább erősödött a hazai civil és nonprofit szervezetek iránti bizalom és azok megbecsültsége.

Csekély mértékben romlott az önkormányzatok és az egyházak megítélése; stagnálni látszik a rendőrségbe vetett bizalom mértéke és esett az igazságszolgáltatásba vetett hit. Jelentős romlás könyvelhető el viszont a politikusok és a parlamenti képviselők iránt mért bizalom szintjében.

Érdekes adat, hogy bár a megkérdezettek részéről megvan az igény a közügyekben történő részvételre,

mégis kevesen hiszik, hogy ténylegesen van beleszólásuk a helyi ügyekbe

(plusz sokan félnek a munkahelyi retorziótól). Az állampolgári aktivitás növekedése leginkább petíciók aláírásában és egyéb internetes akciókban mutatkozik meg, a személyes jelenlét és az aktívabb részvétel kevésbé jellemző.

További részletek a jelentésben olvashatók.

Figyelmébe ajánljuk

Hieronymus Bosch világa

  • - turcsányi -

Michael Connelly nem egy író, inkább egy regénygyár, rosszabb esetben áruvédjegy – az efféle státus persze nem oly ritka zsiráf manapság.

„Rodrigo”

A világ legnagyobb és legrangosabb színházi fesztiválja az avignoni. Jelentős társulatok seregszemléje, illetve már maga a fesztiválmeghívás jelentőssé tesz társulatokat. Aki a hivatalos programban van, az számít valakinek.

Félúton

Egykori nagymenő, aki a csúcsról lepottyanva már csak árnyéka önmagának; féktelen csodagyerek, akinek csak kemény munkára és iránymutatásra van szüksége, hogy azzá a sztárrá váljon, akit a végzete elrendelt neki – a sportfilmek talán legnagyobb kliséi ezek, a Stick pedig épp erre a kettőre épül.

Dinók a budoárban

Ötévesen, egy tollseprűtánccal indult Karácsonyi László (1976) művészi karrierje, diplomáját 2003-ban pedig egy lovagi páncélzatban védte meg. (A páncél maga volt a diplomamunkája.)

Léda a Titanicon

  • Molnár T. Eszter

Ki ne szeretné a Balatont? Főleg, ha csak a szépre emlékszik? Arra, hogy a vonat vidáman, sőt pontosan fut be a hűs állomásra, a papucs nem töri a lábat, a naptej megvéd a leégéstől, és van hely az árnyékban a kempingszéknek és a gumimatracnak.

Angyalszárnycsikorgás

Nagy luxus olyan kis kultúrának, mint a magyar, nem megbecsülni a legjobbjait. Márpedig Halasi Zoltán a kortárs magyar költészet szűk élmezőnyébe tartozik, ám a szakma mintha nem tartaná számon érdemeinek megfelelően, a nagyközönség számára pedig minden bizonnyal ismeretlen.

Miért hallgat Erdő Péter?

2025 júliusának egyik forró szerda éjjelén Konrád-Lampedúza Bence betanított kémia­tanár hazafelé ballagott Ráczboldogkőn, a Kistücsök névre hallgató alma materéből. Nem volt ittas egy cseppet sem, de megviselte a nehéz levegő, amikor szembejött vele egy kormányzati óriásplakát.