Ömlenek a közpénz-milliárdok az állami divatügynökségbe

  • narancs.hu
  • 2020. október 2.

Belpol

Álomfizetésekről és milliárdos támogatásokról lehet tudni.

"A kormány önti a milliárdokat a cégbe, amely átlagosan tíz embernek ad munkát. A bérek és juttatások a félmilliárdot közelítik" - írja a Népszava Magyar Divat és Design Ügynökség Nonprofit Zrt.-ről.

A szervezetet hivatalosan a magyar divat felvirágoztatására és a világ élvonalába emelésére hozták létre. A világszínvonalat a fizetések már mindneképp hozzák - teszik hozzá. Az állami milliárdokat bezsebelő divatcég 2019-es mérlege szerint 445 milliót költöttek el bérköltségekre, úgy, hogy tavaly statisztikai átlagban 10 munkavállalóval dolgozott az ügynökség.

A cég a Rogán Antal felügyelte Magyar Turisztikai Ügynökség (MTÜ) alá tartozik, 2018-ban alapították; vezetője pedig Orbán lányának, Ráhelnek egyik barátnője, Bata-Jakab Zsófia lett. Az állami vállalat egy istenhegyi úti villát és egymilliárd forint közpénzt is kapott az elinduláshoz - írják.

A főként a magyar dizájn- és divatéletet összefogó és szervező tevékenységet cégérére tűző cég fizetései már a kezdetekkor sem voltak elhagyagolhatóak, de 2019-re jelentősen megugrottak: 2018-ban még havi átlag 1,4 millió ment vezetői bérekre, tavaly már 2,6 millió.

Emellett nagy összegű tanácsadói szerződések köttethettek az ügynökségnél: a Népszava cikke a cég mérlege alapján azt írja, hogy tavaly összesen 146 millió forintot fizettek ki tanácsadásért, és 73 milliót költöttek szakértői díjakra.

Mindezt persze közpénzből: 2019-ben 1,8 milliárd működési és 26 milliós beruházási támogatást kaptak.

Mindemellett idén augusztusban már 2,8 milliárdos támogatást kaptak a kormánytól.

Ez a „magyar divat": Mire költik az egymilliárd forintot? Hogyan kerültek az Istenhegyi úti villába?

De legfőképpen: mi köze van ennek az egésznek Orbán Ráhelhez? Pénteken hozta a Magyar Közlöny, hogy „a magyar kormány a turisztikai ügynökség alatt működő Magyar Divat & Design Ügynökség Nonprofit Zrt.-be fektet egymilliárd forintot a magyar divat- és designipart átfogó, megújító fejlesztési feladatok hosszú távú koncepciójának megvalósítása érdekében".

Figyelmébe ajánljuk

Nem tud úgy tenni, mintha…

„Hányan ülnek most a szobáikban egyedül? Miért vannak ott, és mióta? Meddig lehet ezt kibírni?” – olvastuk a Katona József Színház 2022-ben bemutatott (nemrég a műsorról levett) Melancholy Rooms című, Zenés magány nyolc hangra alcímű darabjának színlapján.

Nyolcadik himnusz az elmúlásról

Egy rövid kijelentő mondattal el lehetne intézni: Willie Nelson új albuma csendes, bölcs és szerethető. Akik kedvelik a countryzene állócsillagának könnyen felismerhető hangját, szomorkás dalait, fonott hajával és fejkendőkkel keretezett lázadó imázsát, tudhatják, hogy sokkal többről van szó, mint egyszeri csodáról vagy véletlen szerencséről.

Szobáról szobára

Füstös terembe érkezünk, a DJ (Kókai Tünde) keveri az elektronikus zenét – mintha egy rave buliba csöppennénk. A placc különböző pontjain két-két stúdiós ácsorog, a párok egyikének kezében színes zászló. Hatféle színű karszalagot osztanak el a nézők között. Üt az óra, a lila csapattal elhagyjuk a stúdiót, a szín­skála többi viselője a szélrózsa más-más irányába vándorol.