Müller Cecília: 1234 egészségügyi dolgozó betegedett meg

  • narancs.hu
  • 2020. október 2.

Belpol

Nem kizárható, hogy nem tér vissza szezonálisan a járvány.

Müller Cecília az operatív törzs napi sajtótájékoztatóján ismertette az elmúlt 24 óra járványügyi adatait; 1322 új fertőzöttet regisztráltak, 17-en hunytak el, így a halottak száma 798 főre emelkedett. 21 484 aktív beteget tartanak számon, 740 embert ápolnak kórházban, köztük 47-en vannak lélegeztetőgépen, az elmúlt 24 órában 12 394 PCR-tesztet végeztek el. 33 óvodában és 6 iskolában rendelt el az operatív törzs rendkívüli szünetet, 121 osztály és 5 iskola állt át digitális munkarendre.

Az országos tisztifőorvos azt mondta, a második hullám felfutó szakaszában vagyunk, ami egy országot sem kímél. Emelkednek az esetszámok a környező országokban, így Szlovákiában, Horvátországban, Csehországban és Ukrajnában is, továbbá Franciaországban 14 ezer, Hollandiában pedig több mint 3 ezer új fertőzöttet regisztráltak. A három alapvető járványvédelmi szabályt, a távolságtartást, maszkhasználatot és a kézmosást ezért mindenkinek be kell tartania.

Az elmúlt 24 órában elhunytak mind valamilyen krónikus megbetegedésben szenvedtek, ezért arra kérte a hasonló állapotú embereket, gondoskodjanak időben a gyógyszereikről. Az idősebb honfitársak hajlamosak megfeledkezni a megfelelő mennyiségű folyadékbevitelről, erre most jobban oda kell figyelni. Továbbá október második felétől elérhető lesz az influenza elleni védőoltás, nekik mindenképpen el kell menni beoltatni magukat.

*

Az operatív törzs szokás szerint pár gondosan kiválasztott újságírói kérdésre is válaszolt.

  • Müller tájékoztatása szerint a favipiravir gyógyszer kísérleti szerként van jelen, kórházban szabad csak alkalmazni, viszont a középsúlyos eset kezdeti szakaszában nagyon hatékonynak bizonyul. Bőségesen van a kórházakban a készítményből, akinek szüksége van rá, az hozzá tud jutni,
  • Nincs tapasztalat arra vonatkozóan, hogy visszatérhet-e szezonálisan a koronavírus, de mivel légúton terjedő betegségről van szó, ezért ez nem kizárható,
  • Az egész járvány időtartama alatt 1234 egészségügyi dolgozó kapta el a vírust, jelenleg 481 aktív fertőzött van.

Figyelmébe ajánljuk

Jön a bolond!

  • - turcsányi -

William McKinley-vel jól elbánt Hollywood. Az Egyesült Államok 25. elnöke mind ez idáig az egyetlen, aki merénylet áldozataként négy elhunyt potus közül nem kapott játékfilmet, de még csak egy részletet, epizódot sem.

Út a féktelenbe

Már a Lumière testvérek egyik első filmfelvételén, 1895-ben is egy érkező vonat látványa rémisztette halálra a párizsi közönséget.

Cica az istállóban

„Attól, hogy egy kóbor macska a Spanyol Lovasiskola istállójában szüli meg a kiscicáit, még nem lesznek lipicaiak” – imigyen szólt egy névtelen kommentelő a film rendezőjének honosítási ügyét olvasva.

A hegyek hangja

„Ez a zene nem arra való, hogy hallgassuk, hanem arra, hogy táncoljunk rá” – magyarázza a film – eredeti címén, a Sirāt – egyik szereplője a sivatagi rave-partyban eltűnt lánya után kutató Luisnak (Sergi López) a film magját alkotó technozene értelmét. Az apa fiával, Estebannal (Bruno Núñez Arjona) és kutyájukkal, Pipával érkezik a marokkói sivatag közepén rendezett illegális rave-fesztiválra, hogy elszántan, de teljesen felkészületlenül előkerítse Mart.

A jóság hímpora

Krasznahorkai László első poszt-Nobel-regénye játékos, bonyolult, színpompás mű. Főszereplője egy múzeumi lepketudós, entomológus (azaz a rovartan szakértője), akit váratlanul egy bonyolult elméleti problémával keres meg a munkájában elakadt író, bizonyos Krasznahorkai László, aki kísértetiesen emlékeztet a nyilvános fellépésekből és megnyilatkozásokból ismert Krasznahorkai Lászlóra.

Főszerepben az Első sírásó

A november 6-án zárult igazgatói pályázaton Lipics Zsoltot hirdették ki győztesnek Darabont Mikold ellenében, azonban nagyon sok ellentmondás és fordulat jellemezte az elmúlt időszakot. A régi-új igazgató mellett csupán a NER-es lapokban folytatott sikerpropagandája szólt, pályázata egy realista, szakmaiságra építő programmal ütközött meg.