Müller: Készülnünk kell a második hullámra

  • narancs.hu
  • 2020. április 28.

Belpol

Megtartotta sajtótájékoztatóját az operatív törzs.

Schanda Tamás, az Innovációs és Technológiai Minisztérium (ITM) államtitkára nyitotta meg beszédével a koronavírus elleni védekezésért felelős operatív törzs keddi sajtótájékoztatóját.

Szerinte a kormány álláspontja egyértelmű, a munkahelyeket meg kell védeni: amennyit elpusztít a járvány, annyit fognak létrehozni. A legfontosabb eszköz a bértámogatás, Schanda azt mondta, "a balliberális kormányokkal ellentétben" nem segélyezéssel védik meg a munkahelyeket.

A cégekek, társaságok által igénybe vehető támogatási programok részletei kidolgozás alatt vannak. Az államtitkár azt ígérte, a szakmai szervezetek, kamarák meglátásait is figyelembe veszik, tartják velük a kapcsolatot. Az állam a kieső munkaidőre vonatkozó bér 70 százalékáig kompenzálja legfeljebb 3 hónapig a munkavállalót.

A kormány kutatás-fejlesztési bértámogatása 30 ezer kutatót, mérnököt érinthet, akik akár 318 ezer forintos bérezésben is részesülhetnek. Erre a támogatásra azok a cégek pályázhatnak, amelyek a magánszférában kutatás-fejlesztési tevékenységet is űznek. Ha kell, az állam fog kínálni munkát azoknak, akik elveszítették az állásukat - mondta az államtitkár.

49-en vannak lélegeztetőgépen

Müller Cecília országos tisztifőorvos ismertette a legfrissebb járvánügyi adatokat. 2649 fertőzött személyről, 2091 halottról tudunk, 516-an meggyógyultak. Müller 80 levelet küldött ki olyan személyeknek, akik súlyosabb fertőzöttség után kilábaltak a betegségből. Nekik elégséges ellenanyag termelődött a szervezetében, ezért arra kérte a tisztifőorvos őket, hogy adjanak vérplazmát.

976-an szorulnak kórházi kezelésre, 49-en vannak lélegeztetőgépen. A zárt közösségekre továbbra is oda kell figyelni, hiszen szociális intézményekben, kórházakban jelentős számban vannak betegek, ami jelentős terheket ró a járványügyi szakemberekre.

A WHO közzétett egy újabb véleményt a laborvizsgálatokkal kapcsolatban. A vírusörökítőanyagon alapuló teszt mutatja ki egyértelműen a kórokozó jelenlétét, a gyorstesztek viszont az ellenanyagra fókuszálnak. Ugyanakkor fejlesztés alatt van egy olyan gyorsteszt, ami az örökítőanyagot mutatja ki.

Magyarországon is folynak a kutatások, amelyek több szempontból is fontosak. Készülnünk kell a második hullámra, ismernünk kell az átfertőzöttségi adatokat.

Lakatos Tibor, az ügyeleti központ vezetője elmondta, ma 100 helyszínre szállítanak védőfelszerelést, amit az egészségügyi, rendészeti dolgozók kapnak meg. Több tucat pesti és vidéki kórházba visznek ki 6,5 millió védőeszközt, köztük maszkokat, kesztyűket, védőruházatokat.

Az óvodai, bölcsödei ügyeletet 6-18 óra között kell biztosítani, és legfejlebb 5 gyerek felügyelete oldható meg egy csoportban, térítési díj nem számolható fel.

Három közveszéllyel való fenyegetéssel kapcsolatban tett a rendőrség vádelemesi javaslatot, mind a három rémhírterjesztésre vonatkozik. Az elmúlt 24 órában 1183 szabályszegés történt, összesen eddig 37 350.

Az operatív törzs újságíró kérdésekre is válaszolt:

  • Ha valaki orvosi maszkot hord, akkor azt el kell dobni használat után. A saját készítésű maszkokat pedig ki kell mosni rendszeresen.
  • Összesen 25 eljárást indított a rendőrség közveszéllyel való fenyegetés miatt, 13 még folyamatban van. Rémhírterjesztés miatt 77 eljárást indított. A felderítő munka még folyamatban van.
  • A kismamáknak szintén a háziorvost kell értesíteniük, ha koronavírusosnak érzik magukat. Nagyon ritka, hogy a fertőződés átterjed a magzatra, de volt már ilyen. Az apuka támogathatja a szülni készülő anyukát, de vigyáznia kell mások egészségére.
  • Müller szerint fontos a maszkviselés, de helyes módon kell történnie. Ha valaki rosszul hordja, akkor többet árt, mint használ.

Figyelmébe ajánljuk

Magyar Péter szupersztár

Napok alatt tökéletesen összeállt a Tisza Párt által koordinált zarándokút, Magyar Péter speciális országjárás keretében gyalogol el Budapestről Nagyváradra. De miért nem a sajtószabadsággal foglalkozik? Elmondta.

Erőltetett párhuzamok

Mi lehetne alkalmasabb szimbóluma a női létezésnek, mint a haj? Úgy élettanilag (a másik nemre gyakorolt vonzereje a minden individuális szempontot megelőző fajfenntartást szolgálja), mint kulturálisan (a néphagyomány gazdag, még az életet szervező világképre vonatkozó szimbolikájától a jelenkori társadalmak meglehet partikuláris, de mindenképpen jelentéssel bíró ún. trendjeiig) vagy spirituálisan (minden tradíció megkülönböztetett jelentőséget tulajdonít a hajnak).

Prokrusztész-ágy

A francia-algériai rendező filmjének eredeti címe (L’air de la mer rend libre – a tengeri levegő szabaddá tesz) a középkori német jobbágyok ambícióinak szabad fordítása (Stadtluft macht frei – a városi levegő szabaddá tesz).

Felelős nélkül

  • - turcsányi -

Van az a némileg ásatag, s nem kicsit ostoba vicc, amely szerint az a mennyország, ahol angol a rendőr, olasz a szakács, francia a szerető, német a szerelő, svájci a szervező. A pokol meg az, ahol… és itt máshogy rendezik egymáshoz a fenti szerepeket és nemzetiségeket. Nos, ez a – színigaz történetet dramatizáló – négyrészes brit sorozat még ennyi viccelődést sem enged a nézőinek.

Mozgó falak

  • Molnár T. Eszter

Négy férfi üldöz egy nőt. Ha a hátak eltúlzott görbülete, az előrenyújtott kezek vonaglása nem lenne elég, a fejükre húzott piros papírcsákó félreérthetetlenül jelzi: ez őrület. Kétszer megkerülik a színpad közepén álló mobil falat, majd ahogy harmadszor is végigfutnak előtte, a nő megtorpan.

Mahler-liturgia

„Én valóban fejjel megyek a falnak, de legalább jókora lyukat ütök rajta” – mondta egy ízben Gustav Mahler, legalábbis a feminista brácsaművész, Natalie Bauer-Lechner emlékiratai szerint. Ez a konok, mániákus attitűd az egyik legnagyszabásúbb művében, a Feltámadás-szimfóniában is tetten érhető.