Orbán a nyugdíjkiegészítésről: "nem engedhetjük meg, de mégis megtesszük"

  • narancs.hu
  • 2023. szeptember 29.

Belpol

A miniszterelnök szokásos pénteki rádióinterjújában világította meg a valóságot.

A már bejelentett nyugdíj-kiegészítésről, inflációkezelésről, brüsszeli pénzekről, ukrajnai helyzetről is beszélt Orbán Viktor szokásos pénteki interjújában a Kossuth rádión, melyet a hvg.hu szemléz.

"Nem" – ezt a rövid választ arra a kérdésre, hogy megengedheti-e magának egyáltalán a költségvetés, hogy a csütörtökön bejelentett nyugdíjkiegészítésre elköltsön összességében 190 milliárd forintot. Mint fogalmazott:

 

minden évben többet költünk el, mint amennyit megtermelünk, a kettő közötti különbözetet valahogy el kell tüntetni, hitelt szoktunk felvenni, amit aztán hosszú időn keresztül görgetünk magunk előtt".

A kormányfő szerint akkor leszünk majd "nagyon erős, stabil és boldog ország, amikor a költségvetés plusban zár", de még nem tartunk itt. Ami a nyugdíjkiegészítés költségvetési terhét illeti, megjegyezte: "nem engedhetjük meg, de mégis megtesszük". Ezt azzal magyarázta, hogy a költségvetés sajnos deficites, de egyrészt ez már "a kommunisták óta" így van, másrészt nem engedheti meg magának a kormány, hogy elvesz a nyugdíjasoktól. Mint mondta: az idősek ezt megérdemlik a ledolgozott élet után, amúgy pedig "ők nagy többségben mindig támogatták a nemzeti kormányt", és ez kölcsönös. Úgy fogalmazott:

mi nem számokban gondolkodunk, hanem nemzetben, családban, így ezt mi odaadjuk."

A miniszterelnök is elismerte a műsorban, hogy a nyugdíjkiegészítésre is a vártnál magasabb infláció miatt van szükség, de ezt a magas inflációt Orbán Viktor a háborúval, az elhibázott brüsszeli szankciókkal és az emiatt dráguló enbergiahordozókkal magyarázott. Ami pedig az infláció elleni küzdelmet illeti, ahogy hétfőn a parlamenti szezonnyitó beszédében is, élesen bírálta a Matolcsy György vezette Magyar Nemzeti Bankot. Úgy fogalmazott:

a jegybanknak beletört a bicskája az infláció elleni küzdelembe, mert nekik csak bicskájuk van, ide pedig fejsze kell."

Szerinte "egy darabig a hagyományos ösvényen haldva" kezelték az inflációt, de "be kellett látni egy idő után, hogy ez nem fog menni". Amíg "az infláció bokor volt, nem volt gond, de fává terbélyesedett, így át kellett venni az infláció kezelését és annak felelősségét is a jegybanktól" – sorolva az intézkedéseket: ársapka, kamatstop, kötelező akciózás, és "sanyargatni kezdtük, vagy mefogtuk a fülét a multiknak".

Ami az inflációt illeti, Orbán Viktor ismét megígérte, hogy mivel "2023 az infláció letörésének éve", az év végére egyszámjegyűre le is szorítja a kormány az inflációt, ebben jó úton haladnak, például "sikerrel törtük le az áremelkedéseket". Orbán a jegybank számait hozta példának, hogy jövőre mi várható: "valahol 4-6 százalék" kötül. A kabinet továbbá úgy számol, hogy várhatóan a harmadik negyedévben már lesz gazdasági növekedés is, mert nőtt Magyarország versenyképessége az elmúlt időszakban, így a kormányfő optimistán úgy becsülte, hogy "2024 pedig már a gazdasági növekedés visszaépítésének éve lesz".

A háború témájára áttérve Orbán Viktor arról beszélt, azzal szokták bíztatni magukat nemzetközi konfliktusokban, hogy "a magyaroknak nem igaza van, hanem igaza lesz". Megjegyezte: "ez nem a mi háborúnk, ez egy szláv testvérháború két ország között, bár nem kétséges, hogy az egyik megtámadta a másikat." A kormány célja szerinte az, hogy elszigetelje, lokalizálja a háborút, miközben a Nyugat "globalizálná", belefolyna. 

Ukrajna uniós tagságáról Orbán Viktor úgy vélekedett: "minden európai uniós tagállanak ehhez hozzá kell járulnia, ahogy elnézem a magyar parlamentet, nem látom azt a leküzdhetetlen vágyat, hogy két éven belül megszavazza Ukrajna EU-tagságát". Megjegyezte: kérdés, szabad-e egy olyan országgal a tagságról tárgyalni, amelyik háborúban van, méghozzá területi háborúban, hiszen "így azt sem tudjuk, mekkora a területe, hiszen még háború van".

Az interjúban természetesen előkerült a téma, hogy miért nem kapja meg "a neki járó" az uniós források Magyarország Brüsszeltől. A miniszterelnök válasza szerint lehet összefüggés az Ukrajnának adni kívánt pénzek – ez szerinte már elfogyott – és a Magyarországnak járó pénzek visszatartása között. "Mindenre egyszerre nincs" – állapította meg a kormányfő.  Szerinte az össszefüggés az, hogy

azért nem kapja meg Magyarország a pénzt, mert lehet, hogy annak egy része már Ukrajnában van és az a pénz már nincs is meg."

A kormányfő szerint a Magyarországnak járó pénzek folyósításánál "időhúzás van, már 3 milliárd euróval tartozik körülbelül Brüsszel Magyarországnak". Szerinte – 400-as árfolyamon számolva – 1200 milliárd forint. A miniszterelnök itt utalt a hétfőn az Európai Bizottságtól kapott kérdéssorra, amelyben például arról érdeklődtek, "van-e elég irodahelyiség a bíróknak". Megjegyezte:

lehet ilyen kérdéseket feltenni, azon túl, hogy semmi közük hozzá, de ezek komolytalan kérdések, az egész vita abszurd, mindenki érzi, hogy Magyarország minden vállalást teljesített, Brüsszel meg nem akarja ideadni a pénzt."

"Ha arról kérdezne, mikor lesz ennek vége, azt mondanám, hogy a brüsszeli bürokraták a lengyel választás eredményére várnak" – tette hozzá, megjegyezve: Brüsszelben "abban reménykednek, hogy ott baloldali kormány jön, akkor Magyarország majd egyedül marad és könnyebben elbánnak velünk". Amiben viszont nemrég elmozdulás történt Brüsszelben, az Orbán szerint a "migrációs paktum". A migrációval szerinte vagy nem tud mit kezdeni az Európai Unió, "mert nem a történelem, a gyerekek és az unokák horizontján" vizsgálja a kérdést, amúgy pedig rossz válaszokat is ad rá szerinte.

Maradjanak velünk!


Mi a Magyar Narancsnál nem mondunk le az igazságról, nem mondunk le a tájékozódásról és a tájékoztatás jogáról. Nem mondunk le a szórakoztatásról és a szórakozásról sem. A szeretet helyét nem engedjük át a gyűlöletnek – a Narancs ezután is a jó emberek lapja lesz. Mi pedig még többet fogunk dolgozni azért, hogy ne vesszen el végleg a magyar igazság. S közben még szórakozzunk is egy kicsit.

Ön se mondjon le ezekről! Ne mondjon le a Magyar Narancsról!

Vásárolja, olvassa, terjessze, támogassa a lapot!

Figyelmébe ajánljuk

Mint a moziban

Fene se gondolta volna néhány hete, hogy az egyik központi kérdésünk idén januárban az lesz, hogy melyik magyar filmet hány százezren látták a mozikban. Dúl a számháború, ki ide, ki oda sorol ilyen-olyan mozgóképeket, de hogy a magyar film nyer-e a végén, az erősen kérdéses továbbra is.

Talaj

Thomas érzékeny kisfiú, nem kamaszodik még, mint az első szőrszálak megjelenésére türelmetlenül várakozó bátyjai. Velük nem akar játszani, inkább az udvaron egy ki tudja, eredetileg milyen célt szolgáló ládában keres menedéket, s annak résein át figyeli a felnőtteket, szülei élénk társasági életét, vagy kedvenc képregényét lapozgatván a szintén még gyerek (bár történetesen lány) főszereplő helyébe képzeli magát, és sötét ügyekben mesterkedő bűnözőkkel küzd meg.

Felszentelt anyagpazarlás

Ha a művészet halhatatlan, halandó-e a művész? Tóth László (fiktív) magyar építész szerint láthatóan nem. Elüldözhetik itthonról a zsidósága miatt, és megmaradt szabadságát is elvehetik az új hazában, elszakíthatják a feleségétől, eltörhetik az orrát, ő akkor sem inog meg. Hiszen tudja, hogyha őt talán igen, az épületeit nincs olyan vihar, mely megtépázhatná.

Törvénytelen gyermekek

Otylia már várandós, amikor vőlegénye az esküvő előtt elhagyja, így lánya, Rozela házasságon kívül születik. Később Rozela is egyedül neveli majd saját gyermekeit. A három nővér, Gerta, Truda és Ilda egy észak-lengyelországi, kasubföldi faluban élnek anyjukkal, az asszony által épített házban.

Átverés, csalás, plágium

Az utazó kiállítást először 2020-ban Brüsszelben, az Európai Történelem Házában rendezték meg; a magyarországi az anyag harmadik, aktualizált állomása. Az eredetileg Fake or Real címen bemutatott kiállítás arra vállalkozik, hogy „féligazságok és puszta kitalációk útvesztőjében” megmutassa, feltárja a tényeket, az igazságot, amihez „követni kell a fonalat a labirintus közepéig”. A kiállítás installálása is követi a labirintuseffektust, de logikusan és érthetően.

Kire ütött ez a gyerek?

Az 1907-ben született dráma eredetiben a The Playboy of the Western World címet viseli. A magyar fordításokhoz több címváltozat is született: Ungvári Tamás A nyugati világ bajnokának, Nádasdy Ádám A Nyugat hősének fordította, a Miskolci Nemzeti Színházban pedig Hamvai Kornél átültetésében A Nyugat császáraként játsszák.

2 forint

„Újabb energiaválság felé robog Európa, ebből kellene Magyarországnak kimaradni, ami nem könnyű, hiszen ami most a magyar benzinkutakon történik, az már felháborító, sőt talán vérlázító is” – e szavakkal indította Orbán Viktor a beígért repülőrajtot indiai kiruccanása után. Hazatérve ugyanis a miniszterelnök szembesült egynémely adatsorral, meg leginkább azzal, hogy, a legendás Danajka néni szavaival élve, „drágulnak az árak”. Az üzemanyagé is.

Kiárusítás

Lassan másfél éve szivárgott ki, hogy az állam egy olyan arab befektetőnek, Mohamed Alabbarnak adná Budapest legértékesebb egybefüggő belterületét, a Rákosrendezőt, aki mindenféle felhőkarcolót képzel oda, egyebek mellett a Hősök tere látképébe belerondítót is.

24 óra

„Megállapodást kellene kötnie. Szerintem tönkreteszi Oroszországot azzal, ha nem köt megállapodást – mondotta Trump elnök a beiktatása utáni órákban Vlagyimir Putyinról, majd hozzátette azt is, hogy „szerintem Oroszország nagy bajba kerül”. Trump azt is elárulta, hogy telefonbeszélgetést tervez az orosz elnökkel, de még nem tudja, mikor. Nemrég azt is megjegyezte, hogy Oroszország egymillió embert veszített az Ukrajna ellen indított háborújában. (Ez a szám az orosz áldozatok felső becslése.)

A Menhir

Bár soha nem jutott a hatalom közelébe, mérgező jelenlétével így is át tudta hangolni a francia közgondolkodást. Több mint fél évszázadig volt elmaradhatatlan szereplője a politikai életnek. Újrafazonírozott pártját lánya, Marine Le Pen, eszmei hagyatékát az alt-right francia letéteményese, Éric Zemmour viszi tovább.