Rekordszinten a kórházak adóssága

  • Narancs.hu/MTI
  • 2023. szeptember 29.

Belpol

Ha október végéig nem lesz adósságrendezés, később már nem lesz miről beszélni – mondják a beszállító cégek.

Október végéig legalább hatvanmilliárd forintot rendezniük kellene a kórházaknak a beszállítók felé felhalmozott tartozásból, amely szakmai szövetségük szerint szeptember végére meghaladhatja a százmilliárd forintot. Tavaly egész évben gyűlt össze hatvanmilliárdnyi tartozás, idén ezt május végére elérték a kórházak – nyilatkozta a Szabad Európának Rásky László, az Orvostechnikai Szövetség főtitkára.

A teljes hazai kórházi rendszerben több mint négyezer beszállítócég működik, ebből körülbelül ezer orvostechnikai, a többi egyéb áru és szolgáltatás, ami a kórházak működéséhez szükséges – mondta a főtitkár.

Amikor a Magyar Államkincstár adatokat közöl a kórházi tartozásokról, akkor már csak az államháztartás alá tartozó intézmények adósságát teszi közzé – az Országos Kórházi Főigazgatóság (OKFŐ) alá tartozókat –, mert

2021 augusztusában négy egyetemi kórház kikerült az államháztartás alól. Ezen intézmények adósságai azóta már nem jelennek meg a kórházak összesített tartozásában.

A teljes képet azonban az egyetemi kórházak adósságával együtt kapjuk meg, ráadásául idén július 1-jétől hat továbbit csatoltak a négy egyetemi kórházhoz. Pécshez hármat, Szegedhez kettőt, Debrecenhez egyet – ismertette Rásky László. A kórházi beszállítókat képviselő Orvostechnikai Szövetség ezért minden hónapban lekéri az egyetemek előző havi tartozásállományát.

Az államkincstár közlése szerint június végén 70,2 milliárd körül volt az adósságállomány, ami júliusra 62,8 milliárdra csökkent, de augusztusra már 71,5 milliárd forintra nőtt. Az egyetemekkel együtt azonban a kórházak adóssága folyamatosan nő, számításaik szerint júliusban meghaladta a kilencvenmilliárdot, majd

augusztusra 93,7 milliárdra emelkedett az intézmények által ki nem fizetett összeg a beszállítók és a közműcégek felé. Ez történelmi rekord

– jegyezte meg a szövetség főtitkára.

Szeptemberre még nincs végleges adat, csak október 23. után lesz, de a tagságtól tudják, hogy a beszállítóknak továbbra sem fizetnek a kórházak, ami azt jelenti, hogy havi átlagosan nyolcmilliárdos tartozásnövekedéssel számolva nagy valószínűséggel szeptember végére meghaladja a százmilliárd forintot a kórházak tartozásállománya. „Ez az orvostechnikai beszállítócégek működését tekintve már horror” – fogalmazott.

Rásky László szerint nagyon sok kis- és középvállalkozás is szenved a helyzettől. Mint mondta, július elején egy konferencián Takács Péter egészségügyi államtitkár arra utalt, hogy nyáron lesz részleges konszolidáció, körülbelül az adósság fele. Később kiderült: a kormány összesen több mint hatvanmilliárd forintot adott a kórházaknak adósságrendezésre, viszont így a számok nem stimmeltek,

sehogy sem jött ki, hogyan nőhetett augusztusra mégis 93,7 milliárdra a tartozás.

A kormány azt kommunikálta, hogy a pénzt a kórházak tavalyi és idei rezsitartozására adta a rezsivédelmi alapból. Elvileg csak erre a célra lehetett volna fordítani, de a kormányhatározatban ezt nem rögzítették, pedig korábban mindig szigorúan leírták az adósságrendezés sorrendjét – mondta a főtitkár.

Később kiderült, hogy a kórházak nem kapták meg a béremelések fedezetét, ezért a rezsivédelmi alapból adósságrendezésre kapott pénz nagy részét is bérekre költik a szövetség szerint.

A kórházi beszállítók lényegében egy fillért sem kaptak ebből – jelentette ki Rásky László. Szerinte ezt igazolja belső felmérésük is, amely szerint július 15. és szeptember 15. között az orvostechnikai beszállítók lejárt követelésállománya egyértelműen nőtt a válaszadók 99,4 százalékánál.

A közműtartozások összege is csak kicsivel csökkent, 12 milliárdról 9,5 milliárdra állami szinten, amelynek nagy részét a kórházak adják. „Fura módon, miközben a rezsire adott finanszírozást az állam, az nem jelent meg ott, csak kismértékben csökkent a tartozás” – fogalmazott. Ebből arra következtetnek, hogy a több mint hatvanmilliárdos forrás nagy részét a kórházak bérre költötték és tervezik költeni, mert arra nem kaptak fedezetet.

Rendkívül rossz a hangulat a beszállítócégek körében. Ha október végéig nem lesz adósságrendezés, később már nem lesz miről beszélni – mondta Rásky László szerint az egyik vállalat vezetője.

A kormány egészségpolitikájáról ebben a cikkünkben beszél a Magyar Orvosi Kamara elnöke:

Maradjanak velünk!


Mi a Magyar Narancsnál nem mondunk le az igazságról, nem mondunk le a tájékozódásról és a tájékoztatás jogáról. Nem mondunk le a szórakoztatásról és a szórakozásról sem. A szeretet helyét nem engedjük át a gyűlöletnek – a Narancs ezután is a jó emberek lapja lesz. Mi pedig még többet fogunk dolgozni azért, hogy ne vesszen el végleg a magyar igazság. S közben még szórakozzunk is egy kicsit.

Ön se mondjon le ezekről! Ne mondjon le a Magyar Narancsról!

Vásárolja, olvassa, terjessze, támogassa a lapot!

Figyelmébe ajánljuk

Mint a moziban

Fene se gondolta volna néhány hete, hogy az egyik központi kérdésünk idén januárban az lesz, hogy melyik magyar filmet hány százezren látták a mozikban. Dúl a számháború, ki ide, ki oda sorol ilyen-olyan mozgóképeket, de hogy a magyar film nyer-e a végén, az erősen kérdéses továbbra is.

Talaj

Thomas érzékeny kisfiú, nem kamaszodik még, mint az első szőrszálak megjelenésére türelmetlenül várakozó bátyjai. Velük nem akar játszani, inkább az udvaron egy ki tudja, eredetileg milyen célt szolgáló ládában keres menedéket, s annak résein át figyeli a felnőtteket, szülei élénk társasági életét, vagy kedvenc képregényét lapozgatván a szintén még gyerek (bár történetesen lány) főszereplő helyébe képzeli magát, és sötét ügyekben mesterkedő bűnözőkkel küzd meg.

Felszentelt anyagpazarlás

Ha a művészet halhatatlan, halandó-e a művész? Tóth László (fiktív) magyar építész szerint láthatóan nem. Elüldözhetik itthonról a zsidósága miatt, és megmaradt szabadságát is elvehetik az új hazában, elszakíthatják a feleségétől, eltörhetik az orrát, ő akkor sem inog meg. Hiszen tudja, hogyha őt talán igen, az épületeit nincs olyan vihar, mely megtépázhatná.

Zöld és fekete

A többszörös hozzáférhetetlenség határozza meg Nanna Frank Møller és Zlatko Pranjić frusztráló dokumentumfilmjét. Első ránézésre a téma filmes-antropológiai eszközökkel könnyedén megragadhatónak tetszik. Zenica egy Szarajevótól nem messze lévő kisebbecske város, amelynek határában a világ egyik legnagyobb acélgyárának, az ArcelorMittalnak a kokszolóüzeme terpeszkedik.

Törvénytelen gyermekek

Otylia már várandós, amikor vőlegénye az esküvő előtt elhagyja, így lánya, Rozela házasságon kívül születik. Később Rozela is egyedül neveli majd saját gyermekeit. A három nővér, Gerta, Truda és Ilda egy észak-lengyelországi, kasubföldi faluban élnek anyjukkal, az asszony által épített házban.

Átverés, csalás, plágium

Az utazó kiállítást először 2020-ban Brüsszelben, az Európai Történelem Házában rendezték meg; a magyarországi az anyag harmadik, aktualizált állomása. Az eredetileg Fake or Real címen bemutatott kiállítás arra vállalkozik, hogy „féligazságok és puszta kitalációk útvesztőjében” megmutassa, feltárja a tényeket, az igazságot, amihez „követni kell a fonalat a labirintus közepéig”. A kiállítás installálása is követi a labirintuseffektust, de logikusan és érthetően.

Kire ütött ez a gyerek?

Az 1907-ben született dráma eredetiben a The Playboy of the Western World címet viseli. A magyar fordításokhoz több címváltozat is született: Ungvári Tamás A nyugati világ bajnokának, Nádasdy Ádám A Nyugat hősének fordította, a Miskolci Nemzeti Színházban pedig Hamvai Kornél átültetésében A Nyugat császáraként játsszák.

2 forint

„Újabb energiaválság felé robog Európa, ebből kellene Magyarországnak kimaradni, ami nem könnyű, hiszen ami most a magyar benzinkutakon történik, az már felháborító, sőt talán vérlázító is” – e szavakkal indította Orbán Viktor a beígért repülőrajtot indiai kiruccanása után. Hazatérve ugyanis a miniszterelnök szembesült egynémely adatsorral, meg leginkább azzal, hogy, a legendás Danajka néni szavaival élve, „drágulnak az árak”. Az üzemanyagé is.

Kiárusítás

Lassan másfél éve szivárgott ki, hogy az állam egy olyan arab befektetőnek, Mohamed Alabbarnak adná Budapest legértékesebb egybefüggő belterületét, a Rákosrendezőt, aki mindenféle felhőkarcolót képzel oda, egyebek mellett a Hősök tere látképébe belerondítót is.

24 óra

„Megállapodást kellene kötnie. Szerintem tönkreteszi Oroszországot azzal, ha nem köt megállapodást” – mondotta Trump elnök a beiktatása utáni órákban Vlagyimir Putyinról, majd hozzátette azt is, hogy „szerintem Oroszország nagy bajba kerül”. Trump azt is elárulta, hogy telefonbeszélgetést tervez az orosz elnökkel, de még nem tudja, mikor.

A Menhir

Bár soha nem jutott a hatalom közelébe, Jean-Marie Le Pen mérgező jelenlétével így is át tudta hangolni a francia közgondolkodást. Több mint fél évszázadig volt elmaradhatatlan szereplője a politikai életnek. Újrafazonírozott pártját lánya, Marine Le Pen, eszmei hagyatékát az alt-right francia letéteményese, Éric Zemmour viszi tovább.

Nehogy elrabolják

Huszonéves nőként lett vizsgáló a magyar rendőrségen, és idővel kivívta férfi kollégái megbecsülését. Már vezetői beosztásban dolgozott, amikor az ORFK-hoz hívták; azt hitte, szakmai teljesítményére figyeltek fel – tévedett. Patócs Ilona A nyomozó című könyve nem regény, hanem egy karrier és egy csalódás dokumentuma.