Orbán Balázs az ’56-os kijelentésére érkezett reakciókról: „A háborús propagandasajtó vonatán nincs megállás”

  • narancs.hu
  • 2024. szeptember 26.

Belpol

Magyar Péter szerint a miniszterelnök politikai igazgatójának még október 23. előtt távoznia kell.

Orbán Balázs is reagált azokra a cikkekre és kommentárokra, amelyek azt követően jelnetek meg, hogy a miniszterelnök politikai igzagatója egy interjúban arról beszélt: Ukrajnával ellentétben Magyarország nem védekezett volna egy orosz támadás esetén. Orbán Balázs a Facebook-oldalán azt írta:

„A háborús propagandasajtó vonatán nincs megállás.”

Szerinte a magyar kormánya álláspontja világos: „Nem látjuk értelmét a több mint két és fél éve zajló ukrán-orosz háborúnak, amiben több százezer ember meghalt, több százezer négyzetkilométer terület elveszett és egy ország megsemmisült. Hogy miért? A semmiért.” „1956 magyar hőseit ezen mostani magyar állásponttal szembeállítani a külföldi finanszírozású propagandasajtó és a háborúpárti politikusok bevett módszere, amit felháborítónak tartok és minden alkalommal visszautasítok” – fogalmazott Orbán Balázs, majd hozzátette: „Jó lenne, ha végre vége lenne a háborúnak és a háborúpárti hazudozásnak!”

Orbán Balázs a Mandiner Stratégiai részleg című műsorában tett nyilatkozatára reagálva Magyar Péter korábban a 444.hu posztja alatt felháborítónak nevezte a miniszterelnök politikai igazgatójának megszólalását, amellyel „a XX. századi magyar történelem legfényesebben csillogó 13 napját sikerült az aljas napi propaganda kommunikáció oltárán feláldozni”. „Orbán Balázs ezen mondataival lábbal tiporta a magyar alkotmányosság és függetlenség alapjait is” – írta a Tisza Párt elnöke. Magyar Péter szerint

„ilyen ember nem tölthet be közhivatalt a magyar miniszterelnök mellett, távoznia kell még október 23. előtt.”

A műsorban elhangzottakra Gyurcsány Ferenc, a Demokratikus Koalíció (DK) elnöke videóüzenetben reagált. Szerinte a politikai igazgató kijelentése azt jelenti, hogy „az Orbán-kormány ellenállás nélkül átadná Magyarországot az oroszoknak.”

Török Gábor politikai elemző Orbán Balázs nyilatkozata után szintén a Facebookon azt írta: „Brüsszelt elfoglalnánk, de itt nem védekeznénk… Nekem ez tűnik eddig az év legnagyobb politikusi hibájának.” Rácz András Oroszország-szakértő bejegyzésében úgy fogalmazott: „most már tudjuk is, amit eddig csak sejtettünk: a kormány nem védené még Magyarországot egy orosz támadással szemben.” Szerinte, ha Ukrajna nem védekezett volna az orosz agresszióval szemben, akkor még többet veszített volna, „konkrétan az ország függetlenségét és szuverenitását.”

Maradjanak velünk!


Ez a Narancs-cikk most véget ért – de még oly sok mindent ajánlunk Önnek! Oknyomozást, riportot, interjúkat, elemzést, okosságot – bizonyosságot arról, hogy nem, a valóság nem veszett el, még ha komplett hivatalok és testületek meg súlyos tízmilliárdok dolgoznak is az eltüntetésén.

Tesszük a dolgunkat. Újságot írunk, hogy kiderítsük a tényeket. Legyen ebben a társunk, segítse a munkánkat, hogy mi is segíthessünk Önnek. Fizessen elő a Narancs digitális változatára!

Jó emberek írják jó embereknek!

Figyelmébe ajánljuk

Két óra X

Ayn Rand műveiből már több adaptáció is született, de egyik sem mutatta be olyan szemléletesen az oroszországi zsidó származású, ám Amerikában alkotó író-filozófus gondolatait, mint a tőle teljesen független Mountainhead.

Megtörtént események

  • - turcsányi -

A film elején megkapjuk az adekvát tájékoztatást: a mű megtörtént események alapján készült. Első látásra e megtörtént események a 20. század második felének délelőttjén, az ötvenes–hatvanas évek egymásba érő szakaszán játszódnak, a zömmel New York-i illetékességű italoamerikai gengsztervilág nagyra becsült köreiben.

Élet-halál pálinkaágyon

Óvodás korunktól ismerjük a „Hej, Dunáról fúj a szél…” kezdetű népdalt. Az első versszakban mintha a népi meteorológia a nehéz paraszti sors feletti búsongással forrna össze, a második strófája pedig egyfajta könnyed csúfolódásnak tűnik, mintha csak a pajkos leánykák cukkolnák a nyeszlett fiúcskákat.

0–24

A hétköznapi és ünnepnapi fasizmus letagadásának megvannak a magyarban is a kulcsmondatai, közbeszédbéli szállóigéi. Kivétel nélkül önleleplező mondatok, melyek igen gyakran egyeznek is a közlő szándékaival.

Egy fölényeskedő miniszter játékszere lett a MÁV

A tavalyi és a tavalyelőtti nyári rajtokhoz hasonlóan a vasúttársaság most sem tudott mit kezdeni a kánikula, a kereslet és a körülmények kibékíthetetlen ellentétével, s a mostani hosszú hétvégén ismét katasztrofális állapotok közt találhatták magukat az utasok.

Szép, új, szintetikus világ

  • Váradi András

Egy jó kép többet mond, mint ezer szó. Közhelyes, de attól még igaz bon mot. Robert Capa még rá is duplázott, amikor azt mondta: el tud képzelni egy olyan képet (fotót), amely akkora hatással van az emberekre, hogy soha többé nem lesz háború.

Közös pont híján

Hosszú ideig az évszázad üzleteként hirdették a német fegyvergyártásra alapozó hazai védelmi ipari fejlesztéseket. Ám a pénz elfogyott, exporttal nem számolhatunk, ráadásul a Merz-kormány nem lesz olyan elnéző Orbán Viktor bomlasztó politikájával szemben, mint amilyen Angela Merkel volt.