Orbán beismerte: a klímaváltozás veszélyes

  • narancs.hu
  • 2020. február 16.

Belpol

A miniszterelnök-pártelnök szerint nem kell pánikolni, de eljött a cselekvés ideje. Az évértékelő beszédében klímavédelmi akciótervet jelentett be, igaz, nem sok újdonsággal szolgált.

Orbán Viktor januári évnyitó nemzetközi sajtótájékoztatóján azt ígérte, kormánya kidolgoz egy akciótervet, hogyan készítsék fel Magyarországot a globális felmelegedés kihívásaira. Akkor azt mondta, ennek részleteit majd a februári évértékelőjén fogja ismertetni.

A miniszterelnök-pártelnök ugyan hosszasan beszélt a klímaválságról, de nem sok újat mondott ahhoz képest, amit januárban már bejelentett. Igaz, jelentős fordulat, hogy eddig a jobboldali újságírók publicisták és propagandisták egyenesen tagadták a felmelegedés tényét, trumpi színvonalon beszéltek róla, gúnyolták Greta Thunberget, illetve a tavalyi EP-választáson jelentős sikereket elért zöld baloldalt. Most viszont Orbán arról beszélt, el kell kezdeni a felkészülést, mert a jövőben a klímaválság komoly gondokat okozhat.

false

 

Fotó: MTI/Szigetváry Zsolt

A részletek ismertetése nélkül a következő programot mutatta be. A kormány arra készül, hogy

  • egyszer használatos műanyagokat betiltja;
  • júliustól elkezdődik az illegális szemétlerakók felszámolása;
  • visszaválhatóvá teszik a műanyag- és a fémdobozokat;
  • megvédik a folyókat;
  • minden újszülött után 10 fát ültetnek;
  • csak elektromos buszokat vesznek;
  • naperőműveket telepítenek;
  • bevezetik a zöld államkötvényt lengyel mintára.

A felsorolásban a faültetés és a zöld államkötvény jelentett csak újdonságot.

Figyelmébe ajánljuk

A fejünkre nőttek

Az incel kifejezés (involuntary celibates, önkéntes cölibátus) má­ra köznevesült (lásd még: Karen, woke, simp); egyszerre szitokszó, internetes szleng és a férfiak egy csoportjának jelölése.

Visszatér

  • - turcsányi -

Johnny Cashnek van egy ilyen című száma, az 1994-es American Recordings című albumán. Nem is az övé, egy Nick Lowe nevű zenészé, aki egy ideig Cash rokona volt – az ő eredeti változatát használta például a pilot vége főcíméhez a Maffiózók (The Sopranos).

Tökéletes egyenlőség

Egy viking törzsfőnökről szóló animált tanmesével indul a film, aki népe minden tagjának (beleértve önmagát is) levágatta a bal kezét (szolidaritásból, mivel a fia bal keze odalett az ellenségtől menekülve), így akarván megőrizni az egységet.

A rossz dolog

Kínálta magát a trauma jelenkori uralmáról szóló kritikai panaszáradat Eva Victor debütfilmje kapcsán. A film több elemzője kiemelte, hogy a Bocs, kicsim erőssége éppen abban rejlik, hogy ellenáll e narratív toposznak.

Perkusszív vérvonal

A cimbalom története valódi sikersztori: az 1870-es években a cseh származású, Budapesten letelepedett hangszergyáros, Schunda Vencel József megalkotta kora népszerű kocsmai hangszerének tökéletesített változatát, a pedálcimbalmot, 1906-ban pedig már a tízezredik (!) példányt szállították ki a Magyar utcai manufaktúrából.

Suttogó szó-képek

  • Dékei Krisztina

A 2016-tól Berlinben élő, de idén hazaköltöző művész viszonylag korán, 2012-ben megtalálta egyéni kézjegyének alapelemét, a pixelt (talán a legismertebb ilyen műve a 2014-es Akadémiai pénisz), majd az ezen alapuló színezést: interaktív alkotásai csak akkor váltak láthatóvá, ha a közönség kiszínezte a tényleges pixeleket.

Fejszék és haszonnövények

  • Molnár T. Eszter

A táncos székekből összetolt emelvényen lépked. A székek mozognak, csúsznak, dőlnek, billennek, a táncos óvatos, de hiába, végül így is legördül.

Madártávlat

Ép és értelmi fogyatékkal élő színészek játszanak együtt a MáSzínház inkluzív előadásai­ban, a repertoárjukon ezek mellett színházi nevelési előadások és hagyományos színházi produkciók is szerepelnek. A közös nevező mindegyik munkájukban a társadalmilag fontos és érzékeny témák felvetése.

Ki a pancser?

  • Domány András

Budapestről üzent Tusk lengyel miniszterelnöknek a Kaczyn´ski-kormányok volt igazságügyi minisztere: nem kaptok el! Zbigniew Ziobrót 180 millió złoty, vagyis 17 milliárd forintnyi költségvetési pénz szabálytalan elköltése miatt keresik a lengyel hatóságok. Ki ez az ember, és hogyan taszította káoszba hazája igazságszolgáltatását?