Orbán trianonozva vágott bele az évértékelőjébe

  • narancs.hu
  • 2020. február 16.

Belpol

A Fidesz elnöke 22-dik alkalommal értékelte az évet. A Várkert Bazárban tartotta előadását népes közönség előtt. Ám nem sok újat mondott, persze a sorosozás most sem maradhatott el.

"Kész szerencse, hogy nem száz évvel ezelőtt kellett évértékelőt tartanom, azért mondom, mert idén lesz 100 éves a trianoni békediktátum" - kezdte évértékelő beszédét Orbán Viktor vasárnap délután arra utalva, hogy 100 évvel ezelőtt nem sok jót mondhatott volna a közönségének.

Orbán Viktor vasárnap tartotta 22. évértékelő beszédét a Várkert Bazárban. Mint korábban is, most is számos fideszes és kormányzati politikus, illetve a párttal nyíltan rokonszenvező értelmiségi, vállalkozó jelent meg az eseményen. Tavaly fekete kordonokkal takarták el a szervezők a bejáratot, hogy ne lehessen látni, kik mennek be az épületbe, illetve a sajtó ne tudjon a közelükbe férkőzni, most szorosan egymás mögé parkolt buszok miatt nem lehetett látni a kaput, illetve az oda vezető utat.

A januárban tartott évnyitó sajtótájékoztatóján azt ígérte, a gazdasági akcióvédelmi tervről, illetve a kormány klímavédelmi programjáról is szót ejt majd. De szóba került az a két téma is, amire egy hónapja húzták fel a kormány legújabb kampányait: a gyöngyöspatai szegregáció cigányellenes éllel, illetve a bírósági ítéletek elleni kirohanások. Mint közismert, ebben a két témában kíván a kormány újabb nemzeti konzultációt indítani.

Orbán szerint van igazság a Fideszt ért kritikákban

Évente legalább egyszer nemcsak a lakájmédia, de újságírók is kérdezhetik a kormányfőt. Kérdés, mire mennek vele. A miniszterelnök azzal kezdet sajtótájékoztatóját - amit igen ritkán szokott tartani -, hogy beszámolt arról, milyen információkat kapott a honvédelmi minisztertől az iráni ügyben. Arról beszélt, a magyar katonák biztonságban vannak, készen állnak a kontingens gyors evakuálására Irakból, ha szükséges.

Száz éves ív

Orbánt a szervező pártalapítvány vezetője, a volt emberminiszter, Balog Zoltán és a frissen megválasztott győri polgármester, Dézsi Csaba András beszéde vezette fel. Az utóbbi megköszönte, hogy Orbán helyreállította "az egyensúlyt" a városban. A polgármester arról is beszélt, hogy a nemzeti-keresztény-polgári hármas jelszó igen ígéretes, a fiatalok számára is befogadható. Balog pedig felelevenítette, hogy az elmúlt húsz évben hol önbizalomtól fűtve, hogy csalatkozva a választási eredményekben, hol pedig a sikerektől elkényelmesedve gyűltek össze meghallgatni Orbánt. (Balog az évértékelő végén bejelentette: utoljára konferálta fel Orbánt, jövőre már nem ő végzi ezt a feladatot.)

100 év, 10 év magány

A miniszterelnök-pártelnök azzal kezdte, hogy felidézte a Trianon utáni helyzetet: vérveszteség a háborúban, területek elvesztése, minden harmadik magyar a határon túlra került, ellenséges országok vettek körbe. "Ma, 100 évvel később azt jelenthetem, élünk, és Magyarország még mindig megvan. Nemcsak élünk, de ki is szabadultunk az ellenséges gyűrű szorításából" - fejtegette Orbán.

Ezt követően párhuzamot vont a 100 évvel ezelőtti trauma és válság, illetve a 10 évvel ezelőtt kezdődött NER között. Azt hangsúlyozta, mindkét korszak mélyről indult, majd Donald Trump és Boris Johnson képviselte irányzat felemelkedését példaként idézve azt mondta: "minden politikai sikertörténet az önbecsülés megerősödésével kezdődik". "Vagy találunk egy utat, vagy csinálunk egyet. A brüsszeli utak nem voltak járhatóak, hát csináltunk egyet" - beszélt a 2010 utáni gazdasági válságkezelésről azt hangsúlyozva, hogy az IMF-től is megszabadultak, nem ezt a receptet követte az ország.

A NER dicsőítése

Ezt követően sorolta, hogy szerinte miben alkotott jelentőset a NER: családok támogatása, 850 ezer munkahely létrehozása, az utóbbi években a magyar gazdaság nőtt a legnagyobbat a kontinensen.

false

 

Fotó: MTI/Szigetváry Zsolt

"Ilyen, mint a mi államrendszerünk nincs máshol, talán Lengyelországban. Bebizonyítottuk: liberális okoskodás nélkül is lehet államot vezetni" - tett hitet újból az illiberalizmus mellett, igaz, most magát a kifejezést nem használta. Majd kijelentette, szerinte olyan, hogy liberális nincs is, akit így neveznek, az valójában "diplomás kommunista" - így fitymálta le a rendszerét bíráló értelmiséget. Szerinte, ha megfogadták volna a tanácsukat, akkor most Magyarország az IMF kezében lenne és Soros kezelné a csapokat.

Sorosozás ezerrel

Ezt követően nekiállt sorosozni. Azt mondta: saját szemével látta, hogy Soros György háromszor akarta kifosztani az államot. Először is  fel akarta vásárolni a magyar államadósságot, ám Antall József ezt megakadályozta. 1994-ben az OTP-t próbálta megszerezni, szinte minden magyar pénze egyetlen kézbe kerülhetett volna, ám ezt Horn Gyula védte ki. A harmadik kísérletre már a fiatalok is emlékezhetnek - mondta.

"2015-ben emberjogi szervezetek bőrébe bújt emberkereskedők migránshordákát hoztak a határra" - állította Orbán Viktor előkapva azt az összeesküvés-elméletet, miszerint maga az amerikai milliárdos és az általa támogatott civil szervezetek szerveznék a migrációt, s annak semmi köze nem lenne ahhoz, hogy Szíriában évek óta véres polgárháború dúl, amelyben Orbán szövetségesei, Törökország és Oroszország főszerepet játszanak.

A sorosozást folytatta akkor is, amikor rátért a legújabb nemzeti konzultációra. Ugyanis értelmezése szerint Soros civiljei "rárepültek" a gyöngyöspatai helyzetre, illetve a börtönhelyzet miatt indított perekre. Azt mondta, a gyöngyöspatai szegregáció ügyében a bírósági ítélet "megzavarta a békét", merthogy a kormány elkezdett munkát adni a cigányoknak, elindult a felzárkózás, erre az ítélet egymás ellen fordította a kisebbséget és a többséget, merthogy a többség kiakadt a munka nélkül járó bánatpénzeken. "Nem tűrjük, hogy a származási stigma előnyt jelentsen, a pénzért mindenkinek meg kell dolgoznia" - fejtegette.

Túl sokáig voltak lent?

Ezt követően Hobót idézte. "Oly sokáig voltunk lent, nem tudjuk milyen fent" - mondta az a miniszterelnök, akinek családtagjai, jóbarátai, oligarcha ismerősei az elmúlt 10 évben százmilliárdokat szereztek azzal, hogy az állami megbízásokat megkapták és ma olyan színvonalon élnek, mint a leggazdagabbak Nyugaton. "Nem hiszünk a saját szemünk sem: a siker siker…" - magyarázta, mire vonatkozik a Hobó-idézet.

Ezt követően megint a sikerekről beszélt: a kormány szerinte munkahelyeket teremtett, felszámolta a szegénységet, hiszen szerinte nálunk a legkisebb a vagyoni különbség a felső és az alsó osztályok között. Siker szerinte a keleti nyitás, hiszen tavaly a legnagyobb beruházások 60 százaléka keletről jött.

Németh Szilárd és néhány katonatiszt az évértékelőn

Németh Szilárd és néhány katonatiszt az évértékelőn

Fotó: MTI/Szigetváry Zsolt

Majd a bírálóihoz fordult: figyelmeztette őket, hogy több tiszteletet kellene kapjanak a magyar munkások, mérnökök, pedagógusok, mert nekik köszönhetőek ezek a sikerek. Arról is beszélt, hogy folyik a hadsereg megújítása, mert erős honvédség nélkül nincs erős nemzet, kell az erős hadsereg, amely képes megvédeni a nemzetet érő támadásokat - de hogy mire gondol, azt nem fejtette ki. (Merthogy támadás legfeljebb Oroszország irányából jöhet, de Orbán jóban van Putyinnal, vagy a szomszédok irányából, de azokat az országokat a mostani beszédében szövetségesekként emlegette.)

"Megtanultuk azt is Európa nem Brüsszelben van. Nem kell megfeleni" - mondta a miniszterelnök, majd hozzátette: "Európa a jövőnk, mi vagyunk Európa, és magyarnak lenni jó, felemelő".

Veszélyes idők jönnek

Üzent a saját táborának is: azt mondta, vannak, akik már úgy gondolják, itt az aranykor, ám szerinte még nagyon nehéz időszak áll az ország előtt, veszélyes a közeljövő. És itt hirtelen arról kezdett el beszélni, aminek létezését a jobboldali, kormánypárti sajtó még az utóbbi napokban is tagadta.

Orbán riadót fújt, szerinte Áder Jánosnak van igaza, amikor a klímaváltozás negatív hatásaitól óvja a nemzetet. Azt fejtegette, nem ért egyet azokkal, akik riogatnak, és azt vallják, még gyereket sem szabad vállalni, mert akkor kiknek őrizzük meg a Földet? De mégis úgy gondolja, cselekedni kell. Ezt követően elismételte azokat a vállalásokat, amiket januárban is tett:

  • egyszer használatos műanyagok betiltása;
  • júliustól elkezdődik az illegális szemétlerakók felszámolása;
  • visszaválhatóvá teszik a műanyag- és a fémdobozokat;
  • megvédik a folyókat;
  • minden újszülött után 10 fát ültetnek;
  • csak elektromos buszokat vesznek;
  • naperőműveket telepítenek;
  • bevezetik a zöld államkötvényt lengyel mintára.

Ezt követően ismét átváltott kormánya dicsőítésére felelevenítve, milyen sikeresek voltak a tavalyi bejelentései a családvédelmi akcióterv keretében. Bölcsődék épültek, államosították a lombikprogramokat, egyre többen kötnek házasságot. Igaz, azt is megjegyezte, hogy továbbra is fogy a magyar.

A veszélyekről beszélve kiemelte: az eurózóna növekedése megállt, a magyar gazdaság pedig ezekbe az országokba exportál, így függünk tőlük, nem mindegy tehát, merre tartanak ezek az államok. Ezért Orbán szerint a kulcskérdés: tudunk-e idén fejlődni úgy, hogy az EU gazdasága összességében nem, vagy csak kis mértékben növekszik. Ezért a magyar kormány:

  • csökkenti a kisvállalkozók adóját;
  • megőrzi a nyugdíjak vásárlóerejét;
  • megőrzi és korszerűsíti a munkahelyeket.

Ezt követően megismételte azt, amit a januári sajtótájékoztatóján mondott: nem kell a 2022-es választásokra figyelni, most a kormányzásra kell koncentrálni. Az ellenzékről pedig megjegyezte, ők készülnek persze, de olyanok, amilyenek: kisnyilas nadrágot és szivárványos kitűzőt viselnek.

"Az a feladat, hogy a nemzetet felkészítsük a ránk váró kihívásokra, tele legyen a kamra és a puskaporos hordó" - mondta beszéde végén a miniszterelnök. Majd hozzátette: meg kell mutatni, aki Magyarországnak vermet ás, maga esik bele. "Az Úristennek még tervei vannak ezzel az országgal, hisz’ itt állunk, készen állunk a következő 100 évre is" - fejtegette, majd a szokásos "Hajrá Magyarország, hajrá magyarok!" felkiáltással zárta évértékelőjét.

Figyelmébe ajánljuk

„Nem attól lesz valaki fényművész, hogy egy épületre vetít”

Kilencedik alkalommal rendezték meg Pécsett a Zsolnay Fényfesztivált július elején. A város 28 pontján hazai és külföldi alkotók mutatták be helyszínspecifikus munkáikat, amiket négy nap alatt több mint százezer ember látott. Szervezőkkel és művészekkel beszélgettünk az esemény hazai és nemzetközi jelnetőségéről, az utóbbi években egyre népszerűbbé váló fényművészetről, valamint a mesterséges intelligencia e területen történő hasznosításának lehetőségeiről.

Jancsics Dávid korrupciókutató: Az Orbán család vagy a Matolcsy-klán működése új jelenség

Jancsics Dávid a Leukémia zenekar gitárosaként a hazai underground zenetörténethez is hozzátette a magáét, majd szociológusként az Egyesült Államokba ment, azóta a San Diego-i egyetem professzora. A magyarországi korrupcióról szóló doktori disszertációját átdolgozva idén magyarul is kiadták A korrupció szociológiája címmel. Erről beszélgettünk.

Újabb mérföldkő

  • Harci Andor

Mi lett volna, ha 1969-ben, az amougies-i fesztiválon Frank Zappa épp másfelé bolyong, s nem jelentkezik be fellépőnek a színpadon tartózkodó Pink Floyd tagjai mellé?

Vándormozi

  • - turcsányi -

John Maclean nem kapkodja el, az előző filmje, a Slow West (A nyugat útján) 2015-ben jött ki.

Mi, angyalok

Egyesével bukkannak elő a lelátó hátsó részét határoló cserjésből a zenekar tagjai (Tara Khozein – ének, Bartek Zsolt klarinét, szaxofon, Darázs Ádám – gitár, Kertész Endre – cselló) és a táncos pár (Juhász Kata és Déri András).

Új válaszok

A művészet nem verseny, de mégiscsak biennálék, pályázatok, díjak és elismerések rendezik a sorokat. Minden országnak van egy-egy rangos, referenciaként szolgáló díja.