A Karmelita Kolostorban tartott nemzetközi sajtótájékoztatót Orbán Viktor, három nappal azután, hogy a Fidesz ismét kétharmadot szerzett a parlamentben, Orbán pedig ötödjére alakíthat kormányt.
A legfontosabb dolgok röviden:
- Orbán az EU-ban és a NATO-ban képzeli el Magyarország jövőjét.
- Hosszan beszélt Vlagyimir Putyin orosz elnökkel szerdán, aki gratulált neki, de többször is hangsúlyozta, hogy Oroszország támadta meg Ukrajnát.
- Azonnali tűzszünetet és európai békekonferenciát javasolt Ukrajna ügyében.
- Nem kizárt, hogy Lázár János visszatér a kormányba, Szijjártó Péter maradása viszont csak a minisztertől függ. Május végére állhat össze az új kormány.
- Az EU-tól azt várja, hogy lépjenek az energiaárak növekedésének megfékezéséért.
- Ha az uniós helyreállítsi pénzek nem érkeznek meg, nagyobb arányban fordulnak majd a pénzpiacokhoz.
- A megszorításokat kizárta, szerinte a gazdaság helyzete stabil, sőt, pedagógus-béremelést ígért.
- Az új európai pártszövetségének alakításával megvárja a francia választások eredményét.
- A Liget projekt eddig fefüggesztett épületeit meg fogják építeni.
- Lengyelországgal meg kell erősíteni a szövetséget.
Orbán úgy fogalmazott, úgy érzi, az a helyes, ha a választások után néhány nappal rendelkezésre áll. Leszögezte, ez minden idők legjobb választási eredménye, visszanézte a rendszerváltásig a számokat, és nem volt még ilyen nagyarányú győzelem.
Elmondta azt is, hogy saját elemzése szerint minek köszönhetik a győzelmet. Három okot említett:
- Az első, hogy a magyarok békét akarnak. A szomszédunkban háború zajlik, az emberek pedig arra szavaztak, aki garantálja a békét. Azt is mondta, ő a békemissziót már februárban megkezdte, ekkor járt Moszkvában Vlagyimir Putyinnál, majd ugyanezt tették a németek és a franciák is, de "mindig a kicsit küldik előre". Hangsúlyozta, hogy Magyarországnak ragaszkodnia kell a békéhez, ezt többször elmondta már.
- A második, hogy Magyarország egy sikeres ország. Európa ma két sikeres országa szerinte Lengyelország és Magyarország, sikeres a gazdaság.
- A harmadik ok pedig szerinte az volt, hogy azt gondolja az ellenzékről, hogy csak a hatalomért alakult koalíció volt, ami tisztességtelen volt a választókkal szemben. Mert a választás az emberekről van szó, aki ezt elfelejti, csak bukás lehet a vége. A Fidesz a szív és az ész kampányát folytatta – fogalmazott.
Orbán ezután tért rá a következő teendőkre, azt mondta, szeretné megerősíteni, hogy a kormánynak a víziója Európáról változatlan: hisz a nemzetállamban, hisz abban, hogy ez jó dolog, "értelmünk fundamentuma". Hozzátette, hiszenk abban is, hogy ennek reneszánsza lesz a jövőben, a sorscsapások ugyanis globálisak (járvány, válság), a válaszok ezekre viszont lokálisak, nemzetiek kell, hogy legyenek.
Közölte, továbbra is az EU-n belül képzelik el az ország jövőjét, ennek megfelelően fognak dolgozni az EU-n belül is. A NATO tagja is maradunk, ez nem kérdés – jelentette ki.
Felsorolta az első legsürgősebb teendőket is:
- Először is béke kell, hogy legyen. Azt ígérte, ezért minden befolyásunkat latba fogják vetni. Mint fogalmazott, tűzszünet kell, hogy legyen, majd jönnie kell egy európai békekonferenciának.
- A családok védelme is a legfontosabbak között van. Gazdasági válság van kialakulóban, ami mindenkit érinteni fog, de mindent meg fognak tenni, hogy megmentsék a magyar csakládokat.
- A magas energiaárak miatt tenni kell európai szinten. Amíg a háború tart, minden korábbi döntést fel kell függeszteni, amelyek erre vonatkoztak, fel kell függeszteni a kibocsátás-kereskedelmi, úgynevezett ETS rendszert, azt a szabályozást is, ami a villamosenergia árát összekapcsolja a gáz árával, és fel kell függeszteni azt is, hogy biorészt kell az üzemanyaghoz adni, ami növeli az üzemanyag árát.
Ezután következtek a sajtó kérdései.
A köztévé kérdéseire válaszolva Orbán elmondta, kedden beszélt Donald Trump volt amerikai elnökkel,
ma pedig Vlagyimir Putyinnal elég hosszan.
Egy későbbi kérdésre kiderült, hogy Putyin hívta őt, ahogy mindenki más is, aki gratulált neki.
Arról beszélt, hogy Magyarország speciális helyzetben van, mert egy "határvilág", van tapasztalatunk háború és megszállás tekintetében. Orbán azt mondta, azt javasolta Putyinnak, hogy azonnal legyen tűzszünet, és hogy jöjjenek el Budapestre, tartsanak megbeszélést Volodimir Zelenszkij ukrán elnökkel, a német kancellárral, és más európai vezetőkkel, illetve azonnali ukrajnai tűzszünetről szülessen megállapodás. (Bár később egy kérdésre közölte, hogy nem gondolja, hogy a német és francia vezetők tudnak erről a javaslatáról.)
Elmondása szerint Putyin válasza pozitív volt, de azt is mondta, hogy ennek feltételei vannak. Orbán szerint ebbe ő már nem tud belefolyni, ezt az ukrán elnökkel kell tisztáznia Putyinnak.
Egy későbbi kérdésre hozzátette, Magyarország a NATO és az EU tagja, "korrekt ország", és "mi most jelenleg szembenállunk Oroszországgal. Ezt ők is tudják, nem fognak semmit kérni, tudomásul veszik a realitást" – fogalmazott.
Azt is mondta, felépítettek egy jól működő kapcsolatrendszert, ami jelenleg sérül. Orbán próbálja menteni a menthetőt, meglátja, mi marad belőle. "Egy biztos, Oroszrszág lesz, és Magyarország is lesz a jövőben is."
Az AFP kérdéseire válaszul Orbán azt mondta,
az európai frakcióalakítási terveivel megvárja a francia választás eredményét.
Egy másik kérdésre azt válaszolta, hogy nincs véleménye arról, hogy a szélsőjobboldali Marine Le Pen francia elnökjelölt pénzt kapott egy Mészáros-közeli banktól. Az is kiderült, hogy nem érzi magát elszigeteltnek a külpolitikában, mert a keleti vezetők gratuláltak neki, Erdogan török elnök, a Türk Tanács országai, stb.
Az Origo kérdéseire válaszul elmondta, csak titkos reménye volt, hogy ekkora győzelmet arasson a Fidesz, de a fiatalok választási preferenciáit firtató kérdésre azt mondta, nem akar elemzővé válni, ez nem az ő szerepe.
A Reuters kérdéseire elmondta, Magyarországnak nem okoz gondot, hogy ha az oroszok azt kérik, akkor rubelben fizessenek a gázért. A Paks 2-vel kapcsolatos kérdésre azt mondta, ez nem erről szól. Az oroszpolitikájával kapcsolatban arról beszélt, hogy már 2008-ban eldőlt, hogy a NATO nem akarta felvenni az ukránokat és a grúzokat, ekkor Orbán megértette, hogy változás jön, Oroszország része lesz az "európai biztonsági architektúrának", és "értelmes oroszpolitikát kellett kialakítani". Ez a mostani háború szerinte újabb változást hoz, de még Orbán sem érti, mi ez, viszont figyel, felméri a helyzetet. Szerinte kérdés, hogy hogy lesz elgondolva az európai biztonsági rendszer, mi lesz benne az oroszok szerepe, és Ukrajna ütköző állam lesz-e.
A Mediaworks az "ellenzéki választási csalásról" kérdezett, Orbán is arról beszélt, hogy kollégái nem adták meg az ellenzéknek az adataikat, mégis hívogatták őket, szerinte ezt most a jogászoknak kell megvizsgálnia. Hozzátette, Magyarországnak olyan országnak kellene lennie, ahol az emberek a saját adataik felett rendelkeznek, de ezt most megsértették, ki kell vizsgálni.
Kifejtette azt is, hogy nem rejtette véka alá eddig sem, hogy nem ért egyet az uniós szankciós politikával, de mivel egy kör tagjai vagyunk, az unióban alkalmazkodtak eddig. Ez az alkalmazkodás addig tarthat, amíg mindez nem ellenkezik a magyar érdekekkel. Paks 2 megépülésének egyelőre szerinte nincs akadálya, még nincs olyan szankció, ami érintené, az eneriahordozókat nem érintik egyelőre a szankciók. Hozzátette,
úgy volt, hogy 2023-ra lehet új atomerőmű, ez biztos, hogy tolódik, a kérdés, csak annyi, hány évet.
A német Frankfurter Allgemeine Zeitung kérdésére megerősítette, hogy az ukrajnai háborút Oroszország indította, ez agresszió.
A Magyar Nemzet az ellenzékről kérdezett, Orbán erre azt mondta, ő is vesztette elég választást, 16 évig volt ellenzékben, ezért érti, hogy nehéz dolog mit kezdeni a vereséggel. Úgy fogalmazott, hogy
Magyarországnak szüksége van olyan parlamentre, ahol különböző hangok vannak, versenyre szükség van.
"Az lenne mindenkinek a jó, ha magas szintű kérdésekkel foglalkozhatnánk közösen. Szedjék össze magukat, azt kívánom nekik" – mondta, hozzátéve, hogy azt azért nem, hogy választást is nyerjenek.
Az ellenzéken belüli viszonyokról azt mondta, a sikernek sok anyja van, a vereség meg árva, így járt Márki-Zay Péter is. Azt is fejtegette, hogy tudni lehetett, hogy ha a Jobbik összeáll egy Gyurcsány-féle párttal, annak következménye lesz, ezt fizette meg a Jobbik a szavazatok elvesztésével.
Az ATV rákérdezett arra is, hogy válságkormányzás következik-e, Orbán erre azt mondta, a kormány 2021 októbere után lecsökkentette a költségvetési hiányt és az államadósságot, de senki nem mond ezért köszönetet, ez egy ilyen szakma. Hangsúlyozta, hogy felelős kormány, mely az ország stabilitását szem előtt tartja, és mindent meg fog tenni, hogy megvédje a családokat. Hogy milyen lesz a válság mérete, az az európai helyzettől, gazdaságtól függ. Arra a kérdésre nem válaszolt, meddig tart a benzinárstop, az egyéb hatósági ár tartása, marad-e a rezsicsökkentés.
A Financial Times az Európai Bizottság lépéseire, a jogállamisági mechanizmus megindítására és az uniós források kifizetésére kérdezett rá. Orbán válaszként közölte, a szövetséget Lengyelországgal meg kell erősíteni, jól kell helytállni, stratégiai kérdés az együttműködés, mert közösen kell helytállni a viharban, az EU-n belüli önvédelem a kérdés.
Azt is mondta, nem érti, mi a jogállamisági eljárás alapja, ezért megvárja, hogy megkapják a levelet. Majd közölte, hogy a nyomásgyakorlás ellenére sem fog Magyarroszág fegyvert szállítani Ukrajnába, "nem engedünk a nyomásgyakorlásnak, nem engedünk a gendernyomásnak", és nem mennek bele olyan szankciók megszavazásába, amelyek az orosz gázt érintenék, mert az hatással van a magyar gazdaságra, anélkül összeomlana.
"A legnagyobb probléma a genderügy"
– hangsúlyozta Orbán, szerinte az Európai Bizottság ezért gyakorol nyomást. Ehhez még hozzájárul szerinte a háború ügye, a szankciók kérdése. Hozzátette, a háborús bűnöket ki kell vizsgálni, anélkül nem lehet véleményt mondani, de a hágai bíróság joghatóságát Oroszország és az Egyesült Államok nem fogadja el. Az Oroszországhoz fűződ viszonyról azt mondta, nem annyira "bizalmi", mint inkább "korrekt".
A Mandiner kérdésére Orbán kifejtette, korábban a családtámogatások kiterjesztése lett volna a cél, erről konkrét elképzelése is van, de a háború egyelőre közbeszólt. A főváros és a kormány viszonyát firtató kérdésre közölte,
a Liget Projekt felfüggesztett épületeit meg fogják építeni, ez a választási eredménnyel eldőlt.
A New York Times arra a kérdésére, hogy menne-e Magyarország békefenntartónak Kárpátaljára, ha az oroszok ezt kérnék, Orbán azt mondta, Magyaroszág NATO-tagállam, és nem mozdul ki közös döntés nélkül.
"Aki el akar menni Magyarországról annak azt üzenem, ez a legjobb hely, nagy hiba lenne elmenni."
Hozzátette, amikor 16 évig ellenzékben volt, ő akkor sem ment el. Választás utáni feladat a nemzet újraegyesítése, szerinte pártállás nélkül ilyen a genderkérdés, a családtámogatás, mert a népszavazáson többen szavaztak nemmel, mint ahányan a Fideszre szavaztak. Közölte, megpróbálja az összefogást létrehozni, Magyarországon az emberek mindig vehemensen nem értenek egyet, pedig "a békés egymás meg nem értés kultúrája" lenne a fontos. Hozzátette, szeretne "normális vérnyomású országban" élni, és az lenne a legjobb, ha olyan választás lehetne, ami nem sorsfordító. Ehhez még szerinte lehet, hogy nyerni kell néhány választást.
A HírTV az új kormány fő célkitűzéseire kérdezett rá, Orbán azt mondta, a pénzügyi stabilitást meg kell őrizni, csak sikerrel lehet talpon maradni. Szerinte olyan gazdasági szerkezettel rendelkezik Magyarország, amihez pénzügyi stabilitás kell, ezt még Matolcsy Györgytől tanulta. A cél az, hogy emellett a gazdasági növekedés meghaladja az EU átlagát. Magyarország szerinte halad egy úton, demográfiai növekedést szeretnének a gazdasági célok mellett, ehhez kell a családtámogatás is.
A BBC kérdéseire Orbán közölte, "Ukrajna létezik, ismerjük, Magyarország szomszédja", és hogy nem meglepetés számára, hogy az ukránok védik a hazájukat, ő mindig is tudta, hogy jó katonák. A magyarokat szerinte sokat bántották az ukránok az elmúlt években, de egy intelligens, keresztény ország ezt most nem emlegeti fel, ennek nem most van itt az ideje. Az viszont fenyeget bennünket, hogy a háború és a korábbi sérelmek áttolnak magyarokat az anyaországba az "ősi földről", ahol eddig éltek, ez nagyon szomorú lenne, ha el kellene hagyniuk embereknek az otthonukat.
Az RTL árstopot firtató kérdésére azt mondta, az árkorlátozó intézkedéseknek van határideje, tárgyalnak a meghosszabbításról. Addig megpróbálják megtartani, amíg ilyen a gazdasági helyzet, az infláció. A rezsicsökkentésen is dolgoznak.
A csatorna rákérdezett a külügyminisztériumot ért orosz hackertámadásra is, és arra, hogy ennek fényében Szijjártó Péter marad-e külügyminiszter. Orbán ezt azzal kente el, hogy
minden más minisztérium is támadás alatt áll, nem csak a külügy, és minden oldalról.
A TV2 kérdéseire Orbán azt fejtegette, hogy az Európai Bizottság és a Parlament döntéseit rendszeresen baloldali motivációk mozgatják, ezek mögött az áll, hogy Magyarország ahhoz a kisebbségekhez tartozik, mely keresztény, demokratikus nemzetállam. Meg kell magunkat szervezni, és meg kell védeni magunkat, "nem leszünk jámbor lúzerek" – közölte.
Kérdésre Orbán azt is mondta, hogy nem lesz gyors kormányalakítás, május végénél hamarabb ez nem várható, mert meg kell érteni, mik azok a nagy kérdések, amik Magyarországra várnak a következő 4 évben. Azt is fejtegette, hogy bár nincs arra szabály, hogy a győztes párt elnökét kell felkérni miniszterelnöknek, de reméli, hogy így lesz.
Azt is mondta, hogy hálás azért, hogy nem kell minősítenie az ellenzék választási eredményét, mert az embereket nem szabad lenézni, pontosan tudják, ki a főnök (szerinte Gyurcsány). Hozzátette, neki is van, ami fájt a kampányban, az, hogy Márki-Zay Péter azt mondta, pénzért büszke pedofil is lenne. De azt is mondta, azzal foglalkozik inkább, ami előttünk van.
A magyar törvények szerint nem lehetséges kormánypénzből kampányolni, az Állami Számvevőszék ezt ellenőrzi – mondta arra, hogy az állam és a Fidesz kampánya összefolyt.
Szóba került a pedagógus-béremelés, Orbán azt mondta, vállalták, hogy ebben az évben és a következő kettőben is lesz 10 százalékos. A tanárok ezt keveslik, de ez a gazdaság tevékenységén múlik, ő maga többet is adna.
"Nem lehetetlen" – mondta arra, hogy Lázár akár vissza is térhet a kormányba,
és ugyanez volt a válasza arra is, hogy akár az is a feladata lehet, hogy a hazai kiskereskedelmi láncok piaci részesedését növelje.
Az uniós pénzek kapcsán azt mondta, elfogadhatatlan versenytorzító lépés, hogy a helyreállítási alapból egyes országok már megkapták a pénzeket, a magyarok és még néhány ország még nem. A gazdaság szerinte egyébként rendben van, Magyarország a pénzpiacokról is hozzá tud jutni forrásokhoz, az nem lehet, hogy Magyarországnak ne lennének forrásai. Ha hozzáférnek az uniós helyreállítási alapból járó pénzekhez, akkor kisebb, ha nem férnek hozzá, akkor nagyobb lépéseket kell tenni a pénzpiacokon.
Nehezíti a lengyel-magyar kapcsolatokat az ukrajnai háború, mert néhány kérdésben különböző az álláspont, az egyik ilyen a légtérzár, a magyarok nem akarnak ilyet, mert ez légi háborút jelent, a NATO lelövi az ott tartózkodó gépeket. A másik vitás kérdés szerinte az, hogy a lengyelek ki akarják terjeszteni az oroszok elleni szankciókat a gázra és az olajra, de a lengyeleknek van tengere, Magyarországnak meg nincs, itt csak a csövekből lehet szerinte energiához jutni. De a visegrádi szövetség szerinte nem is azért jött létre, hogy közös külpolitkájuk legyen, hanem hogy az EU-n belül a közös ügyeket tudják képviselni, ez továbbra is jól működik.
Azt is mondta, 2030-ra, ha sikerül beüzemelni Paks 2-t és növelni a napelemre való támaszkodást, akkor lehet csökkenteni az orosz gázfüggőséget, körülbelül 10 százalék körülire.
"Nagyszerű eredményt értünk el a népszavazáson, soha ennyien nem szavaztak egy irányba népszavazáson, mint most",
a NATO-csatlakozásnál és az EU-cstalakozásnál sem – mondta. Szerinte ez erős politikai felhatalmazás, amit a kormánynak végre kell hajtania. Érti a civilek álláspontját, hogy nem lett érvényes a népszavazás, de ő inkább azzal ért egyet, hogy soha ennyien nem szavaztak egy irányba.
A Nemzetközi Befektetési Bank (más néven "orosz kémbank") helyzetével kapcsolatos kérdésre Orbán arról beszélt, hogy ez egy nemzetközi, fontos és értékes bank, amit meg akarnak tartani, az oroszok kisebbségben vannak benne, a nemzetbiztonsági kockázatokat pedig elhárítják.
Az orosz hosszútávú gázszállítási szerződéssel kapcsolatban Orbán azt fejtegette, hogy egy bonyolult képlet alapján határozzák meg az orosz gázárat, de szerinte ez jobb ár, mint ami korábban volt. Arról, hogy ez piaci ár-e, Orbán azt mondta, "nem az az elsőszámú cél, hogy olcsóbb legyen a gázár", hanem az, hogy hosszútávon mindig legyen ellátás. Neki meggyőződése, hogy a jövőben csak azoknak lesz gáza, akiknek van hosszútávú gázszállítási szerződése.
Szólt a budapetsi eredményekről is, hangsúlyozta, hogy több szavazatot kaptak úgy is, hogy amúgy kevesebb mandátumot szereztek.
Orbán azt is elmondta, Kínával tervezik tovább a "selyemút" építését, de az orosz konfliktus kiterjedhet a kínai kapcsolatokra is. Orbán szerint kérdés, hogy az Emmanuel Macron francia elnök vezette EU milyen politikát kíván folytatni a jövőben. Azt is mondta, Benjamin Netanjahu izraeli volt kormányfő is támogatja.
A Mi Hazánkról azt mondta, ez egy új helyzet, neki ez a legmeglepőbb fordulata a választási eredménynek, hogy "a Jobbik helyén kinőtt valami", de egyelőre nem tudja, hogy jelent-e a párt fenyegetést a kisebbségekre. Szerinte ugyanakkor zéró tolerancia van az antiszemitizmussal kapcsolatban, de ez más kisebbségek védelmére is igaz.
"Kizárható" – mondta röviden arra, hogy lesznek-e megszorítások.
Orbán szerint attól, hogy az emberek nem értenek egyet egymással, még nem kell polgárháborús hangulatnak lennie, ő is igyekszik jó példával elöljárni.
"Egyetlen győzelem sem végleges, és egyetlen vereség sem végzetes"
– üzente Orbán rövid gondolkodás után azoknak, akik nem rá szavaztak vasárnap.
Végül az esetleges új adókkal kapcsolatban azt mondta, a multikat terhelő esetleges új adók az EU döntésétől függnek, mert ha az EU nem tudja megfékezni az energiaárak növekedését, akkor lépni kell.
Kedves Olvasónk!
Elindult hírlevelünk, ha szeretné, hogy önnek is elküldjük heti ajánlónkat, kattintson ide a feliratkozásért!
A Magyar Narancs független, szabad politikai és kulturális hetilap.
Jöjjön el mindennap: fontos napi híreink ingyenesen hozzáférhetők! De a nyomtatott Narancs is zsákszám tartalmaz fontos, remek cikkeket, s ezek digitálisan is előfizethetők itt.
Fizessen elő, vagy támogassa a független sajtót! Olvassa a Magyar Narancsot!