Tiszteletet parancsoló győzelemként jellemezte a Fidesz-KDNP európai parlamenti (EP-) választási eredményét Orbán Viktor miniszterelnök pénteken a Kossuth rádió Jó reggelt, Magyarország! című műsorában.
|
A hvg.hu tudósítása szerint Orbán olyan embert fog támogatni EB-elnöknek, aki a keresztény kultúra támogatója és megvédője, bevándorlásellenes, de neveket nem mondott, a V4-ek pedig egységesek ebben a kérdésben a kormányfő szerint. „Kezet adtunk egymásnak néhány személyi kérdésben.” A munkája szellemileg kiemelkedő részének nevezte, hogy összeállítsa az európai vezetőkkel, milyen irányvonalat vesz a közösség. Saját és pártja jövőjéről azt mondta: a Néppárthoz számolva a Fideszt is, nincs többség akkor sem, ha a Néppárt összeáll a szocialistákkal, kezdett okfejtésbe Orbán, szerinte jelenleg az Európai Néppárt tagja a Fidesz, ha a „magyar emberek érdekének megfelel, maradunk.”
A kormányfő úgy fogalmazott: "A magyar emberek az EP-választáson kikövetelték maguknak a tiszteletet, és ezt meg is kapták" - mondta. Érdekesnek nevezte továbbá, hogy "a Soros-féle alapítványi rendszer, civil szervezetek, liberális médiahálózat" által támadott országok vezető pártjai szerepeltek a legsikeresebben az EP-választáson.
Hozzátette: a visegrádi négyek egységesek lesznek a személyi döntések során.
A hazai ellenzék EP-választási szereplésével kapcsolatban gratulált nekik az eredményhez, úgy fogalmazott, "jól van ez így". Megismételte: a kampányban érezte, hogy az emberek elégedetlenek az ellenzékkel.
Az ellenzéken belül olyan erők kaptak most nagyobb támogatást - mondta -, amelyekkel már "birkózott" eleget az elmúlt 30 évben, miattuk hívták vissza a Fidesz-KDNP-t 2010-ben, a 2002-2010 között kormányzók ugyanis tönkretették az országot.
A szerdai kormányülésen elfogadott gazdaságvédelmi akciótervre rátérve a kormányfő kifejtette, két okból volt szükség az intézkedésre: egyrészt mert a magyar gazdasági gyorsulás egy lassuló európai gazdasági térben történik, és ez utóbbi biztosan hatni fog Magyarországra, ezért a magyar növekedési potenciál fenntartásához szükséges néhány változtatás. Másrészt Brüsszelben rendre születnek olyan gazdasági döntések - tette hozzá -, amelyek kifejezetten előnytelenek a magyar gazdaságnak, ezek miatt is kell az akcióterv.
Arról is beszélt, hogy Magyarországnak szüksége van a legmodernebb technológiát is magában foglaló külföldi beruházásokra, mert aki kimarad az ilyen versenyből, az hátrányba kerül.