Orbán: "Egyetlen agyafúrt birodalom sem győzhet le minket"

  • narancs.hu
  • 2019. március 15.

Belpol

A miniszterelnök idén is a Nemzeti Múzeum kertjében emlékezett az 1848-as forradalomra. Persze kemény brüsszelezéssel tarkítva beszédét.

A miniszterelnök ünnepi beszéde elején köszönetet mondott a lengyeleknek, mert szerinte különleges helyet foglalnak el a magyarok szívében, nélkülük nem lett volna szabadság 1989 után Kelet-Európában. „Tudjuk, hogyan kell barátnak lenni nehéz időkben” – mondta Orbán.

Most egy másik jövőre, egy magasba lendítő közép-európai reneszánszra készülünk – mondta Orbán ünnepi beszédében. És alighogy elkezdte, perceken belül előkerült a brüsszelezés is: azt mondta, amikor támadják a lengyeleket a "birodalomépítők", akkor a magyarokat is támadják, ezért aztán számíthatnak a támogatásunkra (ugyanis a lengyel kormányt évek óta éles kritikák érik a jogállamiság leépítése miatt – a szerk.).

Ezt követően azt skandáltatta a nézőkkel, hogy "rabok tovább nem leszünk". Idézte a 12 pont bevezetőjét ("Mit kiván a magyar nemzet. Legyen béke, szabadság és egyetértés"), ami szerinte arra emlékezteti az embereket, hogy az oly' sok féle magyart összeköti egy fontos eszme, az egyetértésre való vágy. A miniszterelnök arról is beszélt, hogy az 1848 óta eltelt időben kiderült, mi az igazság: a magyaroknak joguk van a saját életükhöz.

"Erős európai vezetőket akarunk"

Szerinte nem lesz soha olyan "agyafúrt" birodalom sem, amely ezen változtatni tudna. Hiába szenvedtünk vereséget 1849-ben is, a miniszterelnök szerint nem győzték le a magyarokat, és azt hangsúlyozta, hogy ez a jövőben is így lesz, végül győzünk a "birodalmak" felett. (Nem volt nehéz ebből kihallani, hogy Orbán az Európai Néppárttal folyó vitájára utalgat, mintegy azt sugallva, lehet, hogy ki lesznek zárva, de ettől a Fidesz nem kell, hogy úgy érezze, legyőzték - a szerk.)

false

 

"Azt kívánjuk Európa népeinek, hogy essen le a hályog a szemükről, különben keresztény kultúra nélkül Európa nem lesz az európaiaké." Ezt követően arról értekezett, hogy egy liberális Európai Egyesült Államok nem lehet a jövő. Kitért a májusi EP-választásokra is, ahol szerinte a magyaroknak el kell dönteniük, mit szeretnének a jövőtől, Európától. Szerinte a magyarok erős vezetőket akarnak az EU élén látni, "új kezdetet", hogy megállítsák "Európa hanyatlását".

Arról is beszélt, hogy a nemzet szabadsága nem cél, hanem az út, amin eljuthatunk a céljainkhoz. Orbán szerint a magyarok céljai egyszerűek, a szabadság nem idea, hanem a mindennapok megélése. "A ránk váró évek be fogják bizonyítani: a magyarok nem elszenvedni, hanem megélni akarják az életet" - mondta, majd a szokásos "Hajrá Magyarország, hajrá magyarok!" szlogennel zárta a beszédét.

Turul és sas

A rendezvényen egyébként az ünnepi műsort követően először a vendég, a lengyel miniszterelnök beszélt, aki csak Viktorként emlegette a magyar kormányfőt. A 2017-ben kinevezett Mateusz Morawiecki azt mondta, a lengyel-magyar barátság már ezer éve tart, még Szent István időszakára vezethető vissza. Ezt követően felidézte a középkortól kezdve, hogy milyen kapcsolatok voltak a két ország között, felelevenítette a közös küzdelmeket, így az 1948-1849-es szabadságharc lengyel hőseit.

Mateusz Morawiecki

Mateusz Morawiecki

Fotó: MTI/Szigetváry Zsolt

 

Majd arról beszélt, most is a szabadságáért küzd a két nemzet, ahogy régen is, mert ezek a nemzetek nem tűrték el a diktátumokat. Bár az '48-49-es szabadságharc nem volt győzedelmes, a fegyvert letevők a lelkükben nem adták meg magukat, így például a zászlókat is elrejtették otthonaikban, hogy ne kelljen átadni az ellenségnek, illetve hogy így őrizzék a hitet. „Most újra együtt harcolunk a jövőnként” – utalt ezzel arra, hogy a két kormány állandó harcban van Brüsszellel „a jobb Európáért”.

„A turul és a lengyel fehér sas el fog vezetni az igazsághoz” – fejtegette Morawiecki, a Kaczyński-féle Jog és Igazságosság nevű kormánypárt miniszterelnöke.

(Borítóképünkön: Orbán Viktor miniszterelnök az 1848/49-es forradalom és szabadságharc emléknapja alkalmából tartott állami ünnepségen a Múzeumkertben 2019. március 15-én.
MTI/Máthé Zoltán)

Figyelmébe ajánljuk

Erőltetett párhuzamok

Mi lehetne alkalmasabb szimbóluma a női létezésnek, mint a haj? Úgy élettanilag (a másik nemre gyakorolt vonzereje a minden individuális szempontot megelőző fajfenntartást szolgálja), mint kulturálisan (a néphagyomány gazdag, még az életet szervező világképre vonatkozó szimbolikájától a jelenkori társadalmak meglehet partikuláris, de mindenképpen jelentéssel bíró ún. trendjeiig) vagy spirituálisan (minden tradíció megkülönböztetett jelentőséget tulajdonít a hajnak).

Prokrusztész-ágy

A francia-algériai rendező filmjének eredeti címe (L’air de la mer rend libre – a tengeri levegő szabaddá tesz) a középkori német jobbágyok ambícióinak szabad fordítása (Stadtluft macht frei – a városi levegő szabaddá tesz).

Felelős nélkül

  • - turcsányi -

Van az a némileg ásatag, s nem kicsit ostoba vicc, amely szerint az a mennyország, ahol angol a rendőr, olasz a szakács, francia a szerető, német a szerelő, svájci a szervező. A pokol meg az, ahol… és itt máshogy rendezik egymáshoz a fenti szerepeket és nemzetiségeket. Nos, ez a – színigaz történetet dramatizáló – négyrészes brit sorozat még ennyi viccelődést sem enged a nézőinek.

Érzések és emlékek

A magyar származású fotóművész nem először állít ki Budapesten; a Magyar Fotográfusok Házában 2015-ben bemutatott anyagának egy része szerepel a mostani válogatásban is, sőt a képek installálása is hasonló (ahogy azonos a kurátor is: Csizek Gabriella).

Mozgó falak

  • Molnár T. Eszter

Négy férfi üldöz egy nőt. Ha a hátak eltúlzott görbülete, az előrenyújtott kezek vonaglása nem lenne elég, a fejükre húzott piros papírcsákó félreérthetetlenül jelzi: ez őrület. Kétszer megkerülik a színpad közepén álló mobil falat, majd ahogy harmadszor is végigfutnak előtte, a nő megtorpan.

Mahler-liturgia

„Én valóban fejjel megyek a falnak, de legalább jókora lyukat ütök rajta” – mondta egy ízben Gustav Mahler, legalábbis a feminista brácsaművész, Natalie Bauer-Lechner emlékiratai szerint. Ez a konok, mániákus attitűd az egyik legnagyszabásúbb művében, a Feltámadás-szimfóniában is tetten érhető.

Akkor és most

Úgy alakultak dolgaink, hogy az 1991-ben írt, a 80-as évek Amerikájában játszódó epikus apokalipszis soha korábban nem volt számunkra annyira otthonos, mint éppen most. Néhány évvel ezelőtt nem sok közünk volt az elvekkel és mindennemű szolidaritással leszámoló, a nagytőkét a szociális háló kárára államilag támogató neoliberalizmushoz.

Gyurcsány abbahagyta

Arra, hogy miért, és hogy miért pont most hagyta abba, lehet racionális magyarázatot találni a külső szemlélőnek is, azzal együtt, hogy e személyes döntés valódi okairól biztosat egyetlen ember tudhat; esetleg kettő. A DK (is) csúnyán megbukott a tavaly júniusi EP-választáson, és bejött a képbe Magyar Péter és a Tisza; és a vak is látta, hogy ha van jövő az ellenzéki oldalon, az a Tiszáé. Ha valaki, akkor a Tisza kanyarítja be az addig ilyen-olyan ellenzéki pártokkal rokonszenvező és mérsékelt lelkesedéssel, de rájuk szavazó polgárokat.

Lengyel Tamás: A hallgatás igen­is politizálás!

Elegem van abból, hogyha elhangzik egy meredek kijelentés, amelytől, úgy érzem, kötelességem elhatárolódni, vagy legalábbis muszáj reagálnom, akkor felcímkéznek, hogy én politizálok – míg aki csak hallgat, az nem politizál – mondja interjúnkban a színész, aki azt is elárulta, hogy melyik politikusra hajaz leginkább a kormánypárti álinfluenszere.