Orbán: Nem kell az EU-ból kilépni, szétesik magától

  • narancs.hu
  • 2025. február 14.

Belpol

Dicsőség Trumpnak és a Németországban előretörő szélsőjobbnak, hamarosan széteső EU – ezekről beszélt Orbán a Kossuth Rádióban. 

Szokásos péntek reggeli rádióinterjújában is Donald Trump amerikai elnököt dicsérte Orbán Viktor magyar miniszterelnök, akinek új elnökségével szerinte az Egyesült Államok egy új pályára helyezi a nyugati világ gondolkodásmódját.

Orbán ide sorolta az ukrajnai háborúval kapcsolatban a béke kérdését, amit szerinte eddig csak Magyarország és a Vatikán képviselt, de most már egy "elefánt" is. Szerinte már a migrációval kapcsolatban is megváltozott a gondolkodás, illetve a klíma- és zöld ügyekben, ahol szerinte eddig azt mondták, hogy a minden más szempontot megelőző zöld politika a jó, és "a genderrel, amikor azt mondták, hogy vége a bináris világnak, mert vannak mindenféle köztes, választható állapotok, de az amerikaiak azt mondják, hogy van a férfi és a nő", valamint a családdal és a kereszténységgel is. Orbán megint megismételte, hogy "trumpok voltunk Trump előtt is", Magyarországnak szerinte a gondolkodás megváltozása visszaigazolást jelent. 

Ukrajnával kapcsolatban megint kárhoztatta az európai szankciókat, majd kifejtette, hogy szerinte "ha jön az amerikai elnök, békét teremt, szerintem Oroszországot visszaintegrálják a világgazdaságba, az európai biztonsági rendszerbe, sőt még az európai energiarendszerbe is, az Magyarországnak egy óriási lökést ad. Nagy lehetőség, sokat nyerünk a békén" – fejtegette. 

Orbán azt is mondta, szerinte az ukrán békefolyamatnál az Európai Unió helye nem egyértelmű, mert "a tárgyalóasztalnál nem osztják a helyeket", ki kell harcolni azt, az EU viszont szerinte eddig háborút akart, ezért miért kapna helyet? Magyarország viszont mindenhol ott lesz, ahol magyar érdekről van szó – ígérte. 

Orbán ezután a migrációval kapcsolatban sorosozott, azt mondta, nem örül neki, de igaza lett, mert Soros György közzétett egy Soros-tervet, aminek a létezését a "baloldal" tagadja, bár ő a saját szemével látta, ebben az állt, hogy az EU-nak minden évben be kell engednie egymillió migránst, ez Orbán szerint így is történt, 9 év alatt 9 millió migráns jött Európába, tehát a Soros-terv működik, és ezzel ide nem való, nem békés szándékkal érkező, a mi pénzünkön megélni akaró emberek érkeztek.

Arról beszélt, hogy a németek ugyan sokáig azt mondták, hogy ez előnyös lesz, de helyette terrorizmus, erőszak, romló közbiztonság lett, Orbán pedig boldog, hogy ebből Magyarország kimaradt, mert szerinte a migráció "egy olyan európai betegség, ami Magyarországot nem fertőzte meg". Hozzátette, hogy "föllázadtunk a migrációs paktum ellen", és szerinte még mindig olcsóbb befizetni a napi egymillió eurós büntetést a menekültülgyi szabályozás miatt, mintha beengednék a migránsokat, és annak a következményeit kellene finanszírozni. Ráadásul szerinte ebben a kérdésben elválik az emberek és az elit álláspontja Európában, ami egy demokráciaproblémát is felvet, mert szerinte például a németek 70 százaléka szigorúbb bevándorláspolitikát szeretne. 

Szó volt Orbán találkozójáról Alice Weidellel, a német szélsőjobboldali AfD vezetőjével, Orbán szerint ugyanis korrigálni fog a német politikai rendszer, és azokat a szereplőket emeli fel, akik alapvető kérdésekben a nép oldalán állnak. Azt is mondta, hogy Weidel ő a jövő, és szerette volna tudni, hogy amit ő képvisel, az milyen következményekkel jár Magyarországra, emellett megismételte, hogy az AfD előretörése jó lenne Magyarország számára. 

Ezután arról beszélt, hogy az EU-nak hamarosan vége, mert ő már 2010-11-ben látta, hogy komoly bajok vannak vele, új pályára kellene állítani, de ha így megy tovább minden, akkor "nem kell ebből kilépni, szétesik ez magától is", ezért a kilépés erőltetése vagy felvetése egy értelmetlen javaslat, bár azért hozzátette, hogy szerinte még Magyarországnak "inkább belül kell lennie", az EU viszont így nem tud megmaradni. 

Két sürgős problémáról beszélt: egyrészt szerinte az energiaárakat csökkenteni kell, különben tönkremegy a gazdaság, az energiaárakat szerinte alapvetően a zöld átállás hajtotta fel; másrészt létre kell hozni az európai tőkepiacot, erről azt mondta, hogy a riválisok ráveszik az európai cégeket, hogy máshol fektessenek be és fejlesszenek, ezért jobb ajánlatot kell tenni, rá kell venni a cégeket, hogy Európában fejlesszenek.

Orbán ezt támogatná, de látja Európa kapálózását, ezért szerinte olyan gazdaságpolitikát kell kialakítani, ami nincs kiszolgáltatva az európai gazdaságnak, hanem máshol is lehetőségeket keres. Orbán szerint a világgazdaság sorsát már amúgy sem Európában alakítják, hanem Ázsiában és az arab világban, esetleg Amerikában, ha Trump sikeres lesz.

Végül erről tért át a magyar valóságra, azt mondta, támogatni kell a magyar kis és középvállalatokat például abban, hogy külföldi kapcsolatokat tudjanak kialakítani. A héten a nyugdíjasok megkapták a 13. havi nyugdíjat, de a vártnál rosszabb, januári inflációs adatok alapján felmerült, hogy akár korrigálni is lehetne a nyugdíjakat, azt is mondta, hogy a magyar kormány és a nyugdíjasok között erős szövetség van. Persze rémisztgetett azzal is, hogy "Brüsszel" eltörölné a 13. havi nyugdíjat és emelné a nyugdíjkorhatárt, illetve hogy az energiaszolgáltatók szabadon állapítsák meg az árakat, de a kormány természetesen nem hagyja magát. 

(Forrás: hvg.hu, 24.hu, Telex)

Maradjanak velünk!


Mi a Magyar Narancsnál nem mondunk le az igazságról, nem mondunk le a tájékozódásról és a tájékoztatás jogáról. Nem mondunk le a szórakoztatásról és a szórakozásról sem. A szeretet helyét nem engedjük át a gyűlöletnek – a Narancs ezután is a jó emberek lapja lesz. Mi pedig még többet fogunk dolgozni azért, hogy ne vesszen el végleg a magyar igazság. S közben még szórakozzunk is egy kicsit.

Ön se mondjon le ezekről! Ne mondjon le a Magyar Narancsról!

Vásárolja, olvassa, terjessze, támogassa a lapot!

Figyelmébe ajánljuk

Lehetett volna "Kedves s*ggfej" is

  • Pálos György

Virginie Despentes francia írónő indulásakor komoly indulatokat gerjesztett Franciaországban és külföldön is. Ahhoz képest a Kedves idióta szinte szelíd, a kiegyezés útjait kereső regény.