Szijjártó: „A szabadkereskedelem és szabadrablás határa kezd elmosódni”

  • BM
  • 2020. március 30.

Belpol

20 repülőgépnyi védőeszközt, köztük 2000-nél több lélegeztetőgépet vár a kormány a héten.

„A világ legnagyobb gazdaságokkal rendelkező országai is nagy kihívásokkal néznek szembe. Le kell számolnunk az illuziókkal: hosszú védekezésre kell berendelkeznünk” – mondta Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter hétfőn a parlamentben.

A tárcavezető elmondta, három dologra kell koncentrálnia a kormánynak: az emberek egészségének a védelmére, a külföldön ragadt magyar állampolgárok hazahozatalára, és a gazdaság újraindítására.

Szijjártó hozzátette, minden ország Kína ajtaján kopogtat, hogy egészségügyi védőfelszereléseket szerezzen. „A szabadkereskedelem és a szabadrablás határa kezd elmosódni” – mondta.

A külügyminiszter szerint Magyarország megkötötte még idejében a szükséges szerződéseket, aminek következtében a múlt héten Kínából 7 repülőgép szállított eszközöket, ezen a héten 20 gépet várnak: 10 millió maszk, 2,5 millió gyorsteszt, 100 ezer védőruha, 300 ezer pár kesztyű, valamint 2000-nél több lélegeztetőgép jöhet. Elmondta azt is, hogy eddig 5583 magyar állampolgárt hozott haza a Külügyminisztérium külföldről, és további 2026 hazahozatalán dolgoznak.

Szijjártó Péter végül elmondta, a kormánynak meg kell védenie azt a pozícióját, hogy Közép-Európa legvonzóbb befektetési központja, ezért a vállalkozások számára új hitellehetőségeket léptetnek életbe.

Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter napirend előtt szólal fel az Országgyűlés plenáris ülésén 2020. március 30-án.

Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter napirend előtt szólal fel az Országgyűlés plenáris ülésén 2020. március 30-án.

Fotó: MTI/Máthé Zoltán

Rossz minőségű eszközök

A frakcióknak 2 percben volt lehetőségük reagálniuk a külügyminiszter beszédére. Lukács László György (Jobbik) arról beszélt, hogy a legfontosabb intézkedéseket helyben kell meghozni, de a jövőben szükség lesz a nemzetközi együttműködésekre.

Arra kérte Szijjártót, hogy az koronavírus-járvány elleni védekezés miatt felállított operatív törzsnek vesse fel, hogy legyenek Magyarországon kötelező maszkviselési szabályok, főleg a munkahelyekre, közösségi terekre vonatkozóan, amelyeknek költségét az állam finanszírozza.

Kocsis-Cake Olivio (Párbeszéd) arra hívta fel a figyelmet, hogy a kínai szállítmányokkal minőségbeli problémák vannak, ezért tegyenek lépéseket azért, hogy megfelelő termékek érkezzenek. Továbbá arra kérte a kormányt: érje el, hogy azok a multinacionális vállalatok, amelyek hatalmas állami támogatásban részesültek, ne bocsássanak el embereket.

Mesterházy Attila (MSZP) méltatta a Külügyminisztérium azon erőfeszítéseit, hogy a külföldön ragadt magyarokat hazahozza. Hozzátette, nem csak újra kell indítani a gazdaságot, hanem meg is kell védeni azt, ami már van. Szerinte a gazdasági kedvezményeket ki kell terjeszteni a kis- és középvállalkozásokra, hogy az emberek egzisztenciáját meg lehessen védeni.

Varju László (DK) örül a gazdasági enyhítéseknek és egyetért abban Szijjártóval, hogy a szabadrablás és a szabadkereskedelem között az átjárás egyre aktívabb, de úgy látja, ebben kormányközeli vállalkozók is érintettek. Arra kérte a kabinetet, hogy vizsgálja meg ezt a kérdést, valamint ő is leszögezte, hogy a kínai védelmi eszközökkel problémák vannak.

Keresztes László Lóránt (LMP) szerint döbbenetes mértékű lesz a válság, sokkal mélyebb, mint amilyen a 2008-as gazdasági volt. Úgy látja, mélyebb intézkedéseket kell hozni, sokkal több forrást kell igénybe venni, és a munkanélkülieket támogatni kell.

Figyelmébe ajánljuk

Szálldogálni finoman

Úgy hírlik, a magyar könyvpiacon újabban az a mű életképes, amelyik előhúz egy másik nyuszit egy másik kalapból. A szórakoztatás birodalmában trónfosztott lett a könyv, az audiovizuális tartalom átvette a világuralmat. Ma tehát a szerző a márka, műve pedig a reklámajándék: bögre, póló, matrica a kisbuszon. 

Ja, ezt láttam már moziban

Dargay Attila ikonikus alkotója volt a világszínvonalú magyar animációs filmnek. A Vukot az is ismeri, aki nem olvasta Fekete István regényét, de tévésorozatain (Pom Pom meséi, A nagy ho-ho-horgász stb.) generációk nőttek fel, halála után díjat neveztek el róla. Dédelgetett terve volt Vörösmarty klasszikusának megfilmesítése. 

Desperados Waiting for the Train

  • - turcsányi -

Az a film, amelyikben nem szerepel vonat, nos, bakfitty. S még az a film is csak határeset lehet, amelyikben szerepel vonat, de nem rabolják, térítik vagy tüntetik el. Vannak a pótfilmek, amelyekben a vonatot buszra, tengerjáróra, repülőgépre, autóra/motorra, egészen fapados esetben pedig kerékpárra cserélik (mindegyikre tudnánk több példát is hozni). 

Lentiből a világot

Nézőként már hozzászoktunk az előadások előtt kivetített reklámokhoz, így a helyünket keresve nem is biztos, hogy azonnal feltűnik: itt a reklám már maga az előadás. Kicsit ismerős az a magabiztosan mosolygó kiskosztümös nő ott a képen, dr. Benczés Ágnes Judit PhD, MBA, coach, csak olyan művien tökéletesre retusálták, kétszer is meg kell nézni, hogy az ember felismerje benne Ónodi Esztert.

Crescendo úr

A Semiramis-nyitánnyal kezdődött koncert, és a babiloni királynőről szóló opera szimfonikus bombákkal megtűzdelt bevezetője rögtön megalapozta az este hangulatát. Szépen adta egymásnak a dallamokat a klarinét, a fuvola, a pikoló, a jellegzetes kürttéma is könnyed fesztelenségét domborította Rossini zenéjének, akit a maga korában Signore Crescendónak gúnyoltak nagy ívű zenekari hegymászásai okán. A Danubia Zenekarra a zárlatban is ilyen crescendo várt.

A miniszter titkos vágya

Jövőre lesz tíz éve, hogy Lázár János a kormányinfón közölte, megépül a balatoni körvasút abból az 1100 milliárd forintból, amit a kormány vasútfejlesztésekre szán. A projektnek 2023-ban kellett volna befejeződnie, és egy ideig a gyanús jelek mellett is úgy tűnt, hogy minden a tervek szerint alakul: 2021. június 18-án átadták az észak-balatoni vasútvonal Szabadbattyán és Balatonfüred közötti 55 kilométeres, villamosított szakaszát.

Ahol mindenki nyer

Orbán Viktor magyar miniszterelnök hétfőn baráti látogatáson tartózkodott a szomszédos Szlovákiában, ahol tárgyalásokat folytatott Robert Fico miniszterelnökkel és Peter Pellegrini államfővel. Hogy miről tárgyaltak, arról sok okosságot nem lehetett megtudni, az államfő hivatala nem adott ki közleményt, posztoltak egy kényszeredett fotót és lapoztak; a miniszterelnök, Orbán „régi barátja” ennél egy fokkal udvariasabbnak bizonyult, amikor valamiféle memorandumot írt alá vendégével; annak nagyjából annyi volt a veleje, hogy Fico és Orbán matadorok, és reményeik szerint még sokáig azok is maradnak (Robert Fico szíves közlése).

„Inkább magamat választom”

A Budaörsi Latinovits Színház fiatal színésze a versenysport helyett végül a színház mellett döntött, és ebben nagy szerepe volt Takács Vera televíziós szerkesztőnek, rendezőnek is. Bár jelentős színházi és ismert filmes szerepek is kötődnek hozzá, azért felmerülnek számára a színház mellett más opciók is.

Az irgalom atyja

Megosztott egyházat és félig megkezdett reformokat hagyott maga után, de olyan mintát kínált a jövő egyházfőinek, amely nemcsak a katolikusoknak, hanem a világiaknak is rokonszenves lehet. Ügyesebb politikus és élesebb nyelvű gondolkodó volt, mint sejtenénk.