Szijjártó: „A szabadkereskedelem és szabadrablás határa kezd elmosódni”

  • BM
  • 2020. március 30.

Belpol

20 repülőgépnyi védőeszközt, köztük 2000-nél több lélegeztetőgépet vár a kormány a héten.

„A világ legnagyobb gazdaságokkal rendelkező országai is nagy kihívásokkal néznek szembe. Le kell számolnunk az illuziókkal: hosszú védekezésre kell berendelkeznünk” – mondta Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter hétfőn a parlamentben.

A tárcavezető elmondta, három dologra kell koncentrálnia a kormánynak: az emberek egészségének a védelmére, a külföldön ragadt magyar állampolgárok hazahozatalára, és a gazdaság újraindítására.

Szijjártó hozzátette, minden ország Kína ajtaján kopogtat, hogy egészségügyi védőfelszereléseket szerezzen. „A szabadkereskedelem és a szabadrablás határa kezd elmosódni” – mondta.

A külügyminiszter szerint Magyarország megkötötte még idejében a szükséges szerződéseket, aminek következtében a múlt héten Kínából 7 repülőgép szállított eszközöket, ezen a héten 20 gépet várnak: 10 millió maszk, 2,5 millió gyorsteszt, 100 ezer védőruha, 300 ezer pár kesztyű, valamint 2000-nél több lélegeztetőgép jöhet. Elmondta azt is, hogy eddig 5583 magyar állampolgárt hozott haza a Külügyminisztérium külföldről, és további 2026 hazahozatalán dolgoznak.

Szijjártó Péter végül elmondta, a kormánynak meg kell védenie azt a pozícióját, hogy Közép-Európa legvonzóbb befektetési központja, ezért a vállalkozások számára új hitellehetőségeket léptetnek életbe.

Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter napirend előtt szólal fel az Országgyűlés plenáris ülésén 2020. március 30-án.

Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter napirend előtt szólal fel az Országgyűlés plenáris ülésén 2020. március 30-án.

Fotó: MTI/Máthé Zoltán

Rossz minőségű eszközök

A frakcióknak 2 percben volt lehetőségük reagálniuk a külügyminiszter beszédére. Lukács László György (Jobbik) arról beszélt, hogy a legfontosabb intézkedéseket helyben kell meghozni, de a jövőben szükség lesz a nemzetközi együttműködésekre.

Arra kérte Szijjártót, hogy az koronavírus-járvány elleni védekezés miatt felállított operatív törzsnek vesse fel, hogy legyenek Magyarországon kötelező maszkviselési szabályok, főleg a munkahelyekre, közösségi terekre vonatkozóan, amelyeknek költségét az állam finanszírozza.

Kocsis-Cake Olivio (Párbeszéd) arra hívta fel a figyelmet, hogy a kínai szállítmányokkal minőségbeli problémák vannak, ezért tegyenek lépéseket azért, hogy megfelelő termékek érkezzenek. Továbbá arra kérte a kormányt: érje el, hogy azok a multinacionális vállalatok, amelyek hatalmas állami támogatásban részesültek, ne bocsássanak el embereket.

Mesterházy Attila (MSZP) méltatta a Külügyminisztérium azon erőfeszítéseit, hogy a külföldön ragadt magyarokat hazahozza. Hozzátette, nem csak újra kell indítani a gazdaságot, hanem meg is kell védeni azt, ami már van. Szerinte a gazdasági kedvezményeket ki kell terjeszteni a kis- és középvállalkozásokra, hogy az emberek egzisztenciáját meg lehessen védeni.

Varju László (DK) örül a gazdasági enyhítéseknek és egyetért abban Szijjártóval, hogy a szabadrablás és a szabadkereskedelem között az átjárás egyre aktívabb, de úgy látja, ebben kormányközeli vállalkozók is érintettek. Arra kérte a kabinetet, hogy vizsgálja meg ezt a kérdést, valamint ő is leszögezte, hogy a kínai védelmi eszközökkel problémák vannak.

Keresztes László Lóránt (LMP) szerint döbbenetes mértékű lesz a válság, sokkal mélyebb, mint amilyen a 2008-as gazdasági volt. Úgy látja, mélyebb intézkedéseket kell hozni, sokkal több forrást kell igénybe venni, és a munkanélkülieket támogatni kell.

Figyelmébe ajánljuk

Gombaszezon

Michelle a magányos vidéki nénik eseménytelen, szomorú életét éli. Egyetlen barátnőjével jár gombászni, vagy viszi őt a börtönbe, meglátogatni annak fiát, Vincent-t.

Világító árnyak

A klasszikus balett alapdarabját annak leghíresebb koreográfiájában, az 1877-es Marius Petipa-féle változatában vitte színre Albert Mirzojan, Ludwig Minkus zenéjére.

Huszein imám mártíromsága

Az Izrael és Irán között lezajlott tizenkét napos háború újra rádöbbentette a régió népeit: új közel-keleti hatalmi rend van kialakulóban. Az egyre élesebben körvonalazódó kép azonban egyre többeket tölt el félelemmel.

„A lehetőségek léteznek”

Úgy tűnik, hogy az emberi történelem és politika soha nem fog megváltozni. Kőbalta, máglyán égő „eretnekek”, százéves háborúk, gulágok… Vagy­is mi sohasem fogunk megváltozni. Reménytelen.

Taxival Auschwitzba

Idén áprilistól a francia közszolgálati televízió közel kilenc­órányi dokumentumfilm-folyamban mutatta be azt a három történelmi pert, amelyek során 1987 és 1998 között a náci kollaboráns Vichy-rezsim egykori kiszolgálóinak kellett számot adniuk bűneikről. A három film mindegyike más-más oldalról mutatja be a megszállás időszakát. A YouTube-on is hozzáférhető harmadiknak van talán a leginkább megszívlelendő tanulsága.

Lábujjhegyen

A hízelgéseknek, a geopolitikai realitásoknak és a szerencsének köszönhetően jól zárult a hágai NATO-csúcs. Azonban az, hogy a tagállamok vezetői jól tudják kezelni az Egyesült Államok elnökének egóját, nem a transzatlanti kapcsolatok legszilárdabb alapja.

Milliókat érő repedések

Évekig kell még nézniük a tátongó repedéseket és leváló csempéket azoknak a lakóknak, akik 2016-ban költöztek egy budafoki új építésű társasházba. A problémák hamar felszínre kerültek, most pedig a tulaj­donosok perben állnak a beruházóval.

Egyenlőbbek

Nyilvánosan megrótta Szeged polgármestere azokat a képviselőket – köztük saját szövetségének tagjait –, akik nem szavazták meg, hogy a júliustól érvényes fizetésemelésük inkább a szociális alapba kerüljön. E képviselők viszont azt szerették volna, hogy a polgármester és az alpolgármesterek bérnövekménye is közcélra menjen.

Pillanatnyi nehézségek

Gyors viták, vetélkedő erős emberek, ügynöközés és fele-fele arányban megosztott tagság: megpróbáltuk összerakni a szép reményekkel indult, de a 2026-os választáson a távolmaradás mellett döntő liberális párt történetét.