„A világ legnagyobb gazdaságokkal rendelkező országai is nagy kihívásokkal néznek szembe. Le kell számolnunk az illuziókkal: hosszú védekezésre kell berendelkeznünk” – mondta Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter hétfőn a parlamentben.
A tárcavezető elmondta, három dologra kell koncentrálnia a kormánynak: az emberek egészségének a védelmére, a külföldön ragadt magyar állampolgárok hazahozatalára, és a gazdaság újraindítására.
Szijjártó hozzátette, minden ország Kína ajtaján kopogtat, hogy egészségügyi védőfelszereléseket szerezzen. „A szabadkereskedelem és a szabadrablás határa kezd elmosódni” – mondta.
A külügyminiszter szerint Magyarország megkötötte még idejében a szükséges szerződéseket, aminek következtében a múlt héten Kínából 7 repülőgép szállított eszközöket, ezen a héten 20 gépet várnak: 10 millió maszk, 2,5 millió gyorsteszt, 100 ezer védőruha, 300 ezer pár kesztyű, valamint 2000-nél több lélegeztetőgép jöhet. Elmondta azt is, hogy eddig 5583 magyar állampolgárt hozott haza a Külügyminisztérium külföldről, és további 2026 hazahozatalán dolgoznak.
Szijjártó Péter végül elmondta, a kormánynak meg kell védenie azt a pozícióját, hogy Közép-Európa legvonzóbb befektetési központja, ezért a vállalkozások számára új hitellehetőségeket léptetnek életbe.
|
Rossz minőségű eszközök
A frakcióknak 2 percben volt lehetőségük reagálniuk a külügyminiszter beszédére. Lukács László György (Jobbik) arról beszélt, hogy a legfontosabb intézkedéseket helyben kell meghozni, de a jövőben szükség lesz a nemzetközi együttműködésekre.
Arra kérte Szijjártót, hogy az koronavírus-járvány elleni védekezés miatt felállított operatív törzsnek vesse fel, hogy legyenek Magyarországon kötelező maszkviselési szabályok, főleg a munkahelyekre, közösségi terekre vonatkozóan, amelyeknek költségét az állam finanszírozza.
Kocsis-Cake Olivio (Párbeszéd) arra hívta fel a figyelmet, hogy a kínai szállítmányokkal minőségbeli problémák vannak, ezért tegyenek lépéseket azért, hogy megfelelő termékek érkezzenek. Továbbá arra kérte a kormányt: érje el, hogy azok a multinacionális vállalatok, amelyek hatalmas állami támogatásban részesültek, ne bocsássanak el embereket.
Mesterházy Attila (MSZP) méltatta a Külügyminisztérium azon erőfeszítéseit, hogy a külföldön ragadt magyarokat hazahozza. Hozzátette, nem csak újra kell indítani a gazdaságot, hanem meg is kell védeni azt, ami már van. Szerinte a gazdasági kedvezményeket ki kell terjeszteni a kis- és középvállalkozásokra, hogy az emberek egzisztenciáját meg lehessen védeni.
Varju László (DK) örül a gazdasági enyhítéseknek és egyetért abban Szijjártóval, hogy a szabadrablás és a szabadkereskedelem között az átjárás egyre aktívabb, de úgy látja, ebben kormányközeli vállalkozók is érintettek. Arra kérte a kabinetet, hogy vizsgálja meg ezt a kérdést, valamint ő is leszögezte, hogy a kínai védelmi eszközökkel problémák vannak.
Keresztes László Lóránt (LMP) szerint döbbenetes mértékű lesz a válság, sokkal mélyebb, mint amilyen a 2008-as gazdasági volt. Úgy látja, mélyebb intézkedéseket kell hozni, sokkal több forrást kell igénybe venni, és a munkanélkülieket támogatni kell.