Orbán mérgező eszméket terjeszt, mondja az ENSZ emberi jogi biztosa

  • narancs.hu
  • 2017. március 9.

Belpol

Hírünk a nagyvilágban: az ENSZ emberi jogi főbiztosa Orbánt hozta negatív példaként az Európában zajló aggasztó folyamatokra.

Zeid bin Ra’ad főbiztos szerdai beszédében a magyar miniszterelnököt azzal vádolta, hogy az etnikai homogenitás „toxikus eszméjét” terjeszti. „Nincs homogén társadalom, főleg nem Közép-Európában. Az etnikai homogenitás hírhedt fogalma egy olyan korszakot idéz fel, ami sokaknak okozott borzasztó szenvedést” – mondta.

Menetelés Budapesten, 2015 szeptemberében

Menetelés Budapesten, 2015 szeptemberében

Fotó: Németh Dániel

Hozzátette: a menekültek magyarországi kezelése, továbbá a menedékkérőkre vonatkozó, kedden elfogadott törvény nem felel meg a nemzetközi sztenderdeknek, továbbá Lengyelországhoz hasonlóan a magyar kormány is folytatja a civil szféra ellehetetlenítését, és növeli a kormány befolyását a médiára.

Két negatív példa: Trump és Orbán

Az ENSZ éves jogi konferenciáján tartott beszédében Zeid bin Ra’ad a Trump-adminisztrációt és Trump beutazási tilalmát is bírálta. Az ENSZ-től ő az első, aki nyilvánosan beszél arról, hogy a Trump-adminisztráció lépései és kommunikációja idegenellenes indulatokat gerjesztenek.

Az emberi jogi főbiztos aggodalmát fejezte ki általában is amiatt, ahogyan a menekültkérdést kezelik az európai politikusok, akik szerinte „hátborzongatóan közömbösek” a menekültek sorsa iránt. Ezek után emelte ki a magyar példát és Orbán Viktor intézkedéseit. A beszéd egyéb globális és lokális konfliktusokra is kitért, a főbiztos összesen 40 országot említett ebben az összefüggésben.

A kedden elfogadott javaslat szerint a rendőrség minden Magyarországon jogellenesen tartózkodó külföldit visszakísérne a határkerítés túloldalára. Azokat a menedékkérőket, akiket beengednének a tranzitzónába, kötelezően fogva tartanák, és a tranzitzónát csak „a kiléptető kapun keresztül”, Szerbia vagy Horvátország felé hagyhatnák el.


 

 

(GuardianNationIndependent)

Figyelmébe ajánljuk

Hieronymus Bosch világa

  • - turcsányi -

Michael Connelly nem egy író, inkább egy regénygyár, rosszabb esetben áruvédjegy – az efféle státus persze nem oly ritka zsiráf manapság.

„Rodrigo”

A világ legnagyobb és legrangosabb színházi fesztiválja az avignoni. Jelentős társulatok seregszemléje, illetve már maga a fesztiválmeghívás jelentőssé tesz társulatokat. Aki a hivatalos programban van, az számít valakinek.

Félúton

Egykori nagymenő, aki a csúcsról lepottyanva már csak árnyéka önmagának; féktelen csodagyerek, akinek csak kemény munkára és iránymutatásra van szüksége, hogy azzá a sztárrá váljon, akit a végzete elrendelt neki – a sportfilmek talán legnagyobb kliséi ezek, a Stick pedig épp erre a kettőre épül.

Dinók a budoárban

Ötévesen, egy tollseprűtánccal indult Karácsonyi László (1976) művészi karrierje, diplomáját 2003-ban pedig egy lovagi páncélzatban védte meg. (A páncél maga volt a diplomamunkája.)

Léda a Titanicon

  • Molnár T. Eszter

Ki ne szeretné a Balatont? Főleg, ha csak a szépre emlékszik? Arra, hogy a vonat vidáman, sőt pontosan fut be a hűs állomásra, a papucs nem töri a lábat, a naptej megvéd a leégéstől, és van hely az árnyékban a kempingszéknek és a gumimatracnak.

Angyalszárnycsikorgás

Nagy luxus olyan kis kultúrának, mint a magyar, nem megbecsülni a legjobbjait. Márpedig Halasi Zoltán a kortárs magyar költészet szűk élmezőnyébe tartozik, ám a szakma mintha nem tartaná számon érdemeinek megfelelően, a nagyközönség számára pedig minden bizonnyal ismeretlen.

Miért hallgat Erdő Péter?

2025 júliusának egyik forró szerda éjjelén Konrád-Lampedúza Bence betanított kémia­tanár hazafelé ballagott Ráczboldogkőn, a Kistücsök névre hallgató alma materéből. Nem volt ittas egy cseppet sem, de megviselte a nehéz levegő, amikor szembejött vele egy kormányzati óriásplakát.