Cikkünk frissül.
A parlamentben hétfőn az azonnali kérdések órájában Orbán Viktor miniszterelnöknek is válaszolnia kellett több ellenzéki képviselő kérdéseire. Arató Gergely, a DK országgyűlési képviselője azt mondta, ketyeg az óra, 400 milliárd forint uniós támogatást veszíthet el a kormány a hónap végén, ha nem teljesíti a vállalt kötelezettségeket, pedig ennek a pénznek lenne helye a kórházakban, a közlekedés fejlesztésében. Nem jön a pénz, mert „a fideszes milliárdosok lenyúlják”, az Európai Uniónak (EU) ennek elege van. Ugyanez a helyzet az Erasmus-pénzek esetében Arató szerint – épp hétfőn derült ki az is, hogy az Európai Bizottság szerint a kormány módosításai nem elegendőek ahhoz, hogy az alapítványi egyetemek újra részt vehessenek az Erasmus-programokban. Arató azt mondta, a korrupció elleni küzdelem esetén jöhetnének a támogatások, de akkor nem lennének a fideszes vagyonok.
Orbán Viktor válaszában annyi kastélyt kívánt Aratónak, amennyi neki is van, majd azt mondta, jelenleg 12 milliárd euró van Magyarország brüsszeli számláján, amit bármikor bevonhat a kormány, ha átmegy az elszámolási rendszeren, vagyis ha a közbeszerzéseket, kivitelezéseket végrehajtják, akkor lehet benyújtani a számlát. „Nyugodjon meg, egyetlen fillért sem fogunk elveszíteni” – mondta.
Arató erre azt felelte, igaz, hogy vannak források, de ez nem változtat azon, hogy Magyarország 10 milliárd forintot fog elveszíteni, amit már nem tud visszaszerezni. „Hogyan tudja elviselni, hogy kivesznek a magyarok zsebéből családonként 100 ezer forintot?”. Erre Orbán azt mondta, nem kivesznek, hanem betesznek pénzt a zsebekbe, mert a családi adókedvezményt megduplázzák. Megismételte, hogy egyetlen forint sem marad Brüsszelben. „Kár, hogy ebben a harcban az ellenféllel vannak” – szúrt oda a DK-s képviselőnek.
Komjáthi Imre megemlítette, hogy legutóbb Orbán Viktor Romániába küldte „tanulmányi útra” az MSZP-s képviselőt. Komjáthi elmondta, hogy országjárásra indult, megfordult a Tolna megyei Csikóstöttösön is, ahol szigeteletlen, rosszul fűtött házak vannak, a posta bezárt, a boltban nem tudnak vásárolni a magas árak miatt. Dombóváron meghirdettek egy munkahelyet, a településről kétszázan jelentkeztek rá. De szerinte lehetne említeni Borsod megyét is, ahonnan Szlovákiába járnak át vásárolni inkább, akkora az infláció.
Orbán szerint amíg háború lesz, addig az árak sem fognak lemenni, ezért szerinte a béke lenne az infláció és az árak csökkenésének az előfeltétele. Kérte a képviselőket, hogy segítsék a békéért folytatott küzedelemben. Az infláció elleni küzdelemmel kapcsolatban megemlítette, hogy korábban árstopokat vezettek be és emelik a béreket os, majd megdicsérte Komjáthit, akivel szerinte számos kérdésben 100 százalékos az egyetértése. Az MSZP-s képviselő szerint társadalmi békére és igazságosságra van szükség, és felhívta a figyelmet a Menczer-Magyar-csörtére, és kérte a miniszterelnököt, hogy ne szítsa tovább a tüzet az országban. Orbán – régi szokásához híven – felsorolta, hogy egyes területeken mennyit fordítottak különböző kiadásokra 2010 óta.
Bedő Dávid, a Momentum frakcióvezetője Lázár Jánostól idézett, miszerint „nincs pénz fejlesztésre” a közlekedésben. Szerinte ezért kuncsorog a kormány az uniónál a pedagógusok béremelése végett, illetve állami beruházásokat állítottak le, kínai hitelekkel adósítják el az országot, miközben adóemeléseket jelentettek be. Majd elmondta, hogy miközben üres a kassza, a kormány olimpiát akar rendezni. „Mikor fog végre arra koncentrálni, hogy az ország működjön?” – kérdezte.
„Ez a Momentum már elmúlt” – vágott vissza Orbán. Hozzátette, az olimpia már nem a kormányra vonatkozik, hanem a fővárosra, amit ott elfogadnak, azt a kormány is el fogja fogadni. Bedő emlékeztetett, hogy nem igaz, hogy elmúlt a momentum, mert 2017 után nyolc évvel később újra felmerült az olimpia kérdése. „Hol vannak a prioritások? Oktatás, egészségügy, közlekedés?” – kérdezte. „Ez a fővárosi közgyűlésre tartozik. Milyen kár, hogy ezt ott nem tudja elmondani, mert nem jutottak be” – mondta erre Orbán Viktor a Momentum önkormányzati választáson elért eredményére utalva.
Lukács László György a Jobbik-frakcióból azt hozta fel, hogy hosszúak a várólisták az egészségügyben, ami egyébként duplán fizetős, hiszen ha nem jó az ellátás, akkor az emberek átmennek a magánorvosokhoz. Ezért azt javasolta, hogy a TB „legyen hordozható”, vagyis ha valaki nem jut be az államiba, az hadd finanszírozza a TB-fedezetéből a magánellátást. Orbán megint felsorolta, hogy mennyi mindent tettek az egészségügyben (béremelés, felújítás stb.), de azt elismerte, hogy a sorállás probléma, főleg a diagnosztikai eljárások esetében. Ugyanakkor szerinte amennyiben bevezetnék a Lukács által említett rendszert, abba tönkremenne az egészségügy.
A Párbeszéd-frakciótag Jámbor András a gyermekvédelemről kérdezett: mint mondta, a 40 év alatti hajléktalan emberek fele a gyermekvédelmi rendszerből kerül ki Budapesten. Az ágazatban dolgozók nehéz helyzetben vannak, fontos lenne a béremelésük, valamint hogy az ellátott gyerekek több pénzből tudjanak gazdálkodni, reggelizni, ebédelni és vacsorázni, illetve emeljék meg a zsebpénzüket. Orbán válaszában erre azt mondta, szigorították a gyermekvédelmi rendszerben a kinevezéseket az ellenőrzésekkel, és 2010 óta háromszorosára emelték a működtetésre vonatkozó forrásokat. Továbbá 2026-ban várható egy jelentős béremelés a szociális szférában dolgozók számára.
Toroczkai László, a Mi Hazánk elnöke megkérdezte Orbántól, hogy rendelt-e mostanában házhoz ételt? Ugyanis azt már nem magyar emberek hozzák ki, hanem vendégmunkások, Toroczkai szerint egy lakosságcsere zajlik Magyarországon, miközben nő a munkanélküliség is. Orbán a válaszában azt mondta, csak 65 ezer vendégmunkás jöhet Magyarországra, pont annyi, amennyi a betöltetlen állások száma, de ennél kevesebben jöttek eddig, és ha lejárt a szerződésük, akkor menniük kell haza. Toroczkai szerint viszont számoljon le a miniszterelnök azzal a hiú ábránddal, hogy hazamennek a távol-keletiek, mert majd megtalálják a kiskapukat és itt maradnak. Orbán erre azt mondta, hogy amíg ők lesznek kormányon, mindenki haza fog menni.
Az LMP-s Kanász-Nagy Máté arról beszélt, hogy a kormány 99 évre magánképbe adná a budapesti pályaudvarokat, ami helytelen szerinte. Orbán szerint a pályaudvarok felújítása sok pénzbe kerül, az pedig most mindenhonnan hiányzik, és erre most nem is lesz pénz. Ezért szerinte azt kell támogatni, hogy azok kapják meg, akiknek van pénzük és képesek felújítani őket. „Nem a vasutat adjuk állami pénzbe, hanem azokat az épületeket”, melyekre nincs pénz. Kanász-Nagy szerint furcsak, hogy 2124 igen messze van, amit mégis elő tudtak írni, a szigorú előírásokat a befektetőkkel szemben viszont nem várnak ellen. Nem úgy, mint a reptérnél. Orbán azt mondta, ezek szerint a képviselő vasúti-állomási illetéket vezetne be, és a reptér pénzt hoz, a vasútállomás pedig pénzt visz.