EB: Nem elég a kormány módosítása Erasmus-ügyben, marad az alapítványi egyetemek kizárása

  • narancs.hu
  • 2024. december 16.

Belpol

Az Európai Bizottság fenntartja a közérdekű vagyonkezelő alapítványokra vonatkozó szankciókat. 

Az Európai Bizottság (EB) hétfőn úgy döntött, hogy nem elégséges a kormány által a Bizottságnak december elején benyújtott módosítás azzal kapcsolatban, hogy a alapítványosított egyetem kuratóriumaiban ülő 

A kormány tervezett változtatásairól korábban itt írtunk hosszan: 

 

Az EB a közleményében felidézte, hogy az uniós tagállamok vezetőiből álló Tanács az EB javaslatára 2022 decemberében döntött úgy, hogy felfüggeszti a Magyarországnak járó felzárkóztatási támogatások közel egyharmadát, vagyis 6,3 milliárd forintot. Ekkor tiltották meg az uniós intézményeknek azt is, hogy támogatást adjanak a magyar közérdekű vagyonkezelő alapítványoknak (KEKVA), és az általuk fenntartott szerveknek. Ez azt jelentette, hogy a "modellváltott" egyetemeket kizárták az uniós Erasmus- és Horizont-programokból is, ugyanis a KEKVA-k és a hozzájuk tartozó szervek nem köthetnek új szerződéseket sem az uniós forrásokra. 

Az EB a közleményében azt írja, most december 2-án kaptak hivatalos értesítést a magyar kormánytól arról, hogy hogyan módosítják az uniós kifogásoknak megfelelően a KEKVA-k szabályait. A kormány ezzel párhuzamosan azt is kérte, hogy a Tanács törölje el a felfüggesztésről szóló döntést. 

Az EB azonban arra jutott, hogy a magyar kormány módosításai nem elégségesek ahhoz, hogy a KEKVA-kat érintő aggályokat eloszlassák, főleg az alapítványi kuratóriumi tagok összeférhetetlenségével kapcsolatban.

Az EB ezért úgy döntött, hogy a KEKVA-kra vonatkozó szankciókat fenntartják

Hozzátették azt is, hogy a Bizottság amúgy egyértelműen felvázolta azokat a kiigazításokat, amelyek szükségesek lennének a helyzet megfelelő orvoslásához.

Emellett a közlemény szerint a kohéziós alapok egy részét felfüggesztő tanácsi intézkedés is érvényben marad, mert a kormány ezekkel kapcsolatban sem jelentett be jogorvoslati lehetőséget, magyarul a jogállami aggályokat nem sikerült eloszlatni. 

Azt is írták, hogy Magyarországnak bármikor megvan a lehetősége, hogy módosítson a vonatkozó problémás jogszabályokon. Hozzátették, a a magyar helyreállítási terv is számos "szuper-mérföldkövet" tartalmaz, ezek teljesítéséig nem lehetséges a kifizetési kérelmek teljesítése, tehát az uniós források egy részéhez továbbra sem férhet hozzá Magyarország. 

Maradjanak velünk!


Mi a Magyar Narancsnál nem mondunk le az igazságról, nem mondunk le a tájékozódásról és a tájékoztatás jogáról. Nem mondunk le a szórakoztatásról és a szórakozásról sem. A szeretet helyét nem engedjük át a gyűlöletnek – a Narancs ezután is a jó emberek lapja lesz. Mi pedig még többet fogunk dolgozni azért, hogy ne vesszen el végleg a magyar igazság. S közben még szórakozzunk is egy kicsit.

Ön se mondjon le ezekről! Ne mondjon le a Magyar Narancsról!

Vásárolja, olvassa, terjessze, támogassa a lapot!

Figyelmébe ajánljuk