Péntek reggel megint szokásos módon interjút adott Orbán Viktor a Kossuth rádió Jó reggelt, Magyarország! című műsorában. A miniszterelnök azzal kezdte, hogy
a hadsereg megléte szükséges, azok hiánya vezet a háborúhoz, a háború oka a gyengeség
– mikor a közmédia újságírója a "háborúpárti Nyugatról" kérdezte. "Ha békét akarsz, készülj a háborúra" – vette elő a miniszterelnök azt az érvelést, amelyet már Szalay-Bobrovniczky Kristóf honvédelmi miniszter is kifejtett korábban.
Orbán szerint Oroszország nem bírel Ukrajnával, ha nem lenne erős az ukrán ellenállás, már rég legyűrték volna. A NATO ereje azonban nem összehasonlítható Ukrajnáéval – így folytatta a miniszterelnök, aki szerint háborúra való előkészület az esetleges orosz támadás emlegetése a Nyugat részéről, majd történeti kitekintésbe kezdett a második világháború elejéről, amivel "riasztóan sok hasonlóságot" lát.
Ami most Brüsszelben és Washingtonban történik, az hangulati előkészítése Európa háborúba lépésének"
– tette hozzá azzal, pontosítva, hogy ebbe beleérti a politikusok nyilatkozatait és a média tartalmait is.
Bár katonákat még nem küldött a Nyugat Ukrajnának, de hónapról hónapra egyre közelebb sodródunk az ukrajnai háborúhoz, hiszen légvédelmi rakétákat már kapott segélyként Kijev, Orbán szerint ez jól mutatja, hogyan viszonyul többek között Németország a háborúhoz. "A harcot az ukránok vívják a frontvonalon, mi pedig küldjük rá a pénzt. De van rá becslésünk, hogy még mennyit kell küldenünk?
Mennyi pénz és mennyi hadieszköz kell ahhoz, hogy kiszorítsák az oroszokat Ukrajna területéről?"
– tette fel a költői kérdést a miniszterelnök, aki nagyon hiányolja az uniós becsléseket. Megemlítette, veszélyes a helyzet, Oroszországnak ugyanis van atomfegyvere. A NATO védelmi szövetség, azért volt rá szükség a kezdetektől kezdve, mert a korábbi ilyen jellegű szövetségek nem működtek – mondta.
Orbán Viktor elmondása szerint a NATO brüsszeli központjában munkacsoportok dolgoznak azon, hogyan vehet részt a NATO a háborúban, ebben azonban szerinte Magyarország nem vesz részt, annak ellenére, hogy tagként jelen van ezekben a bizottságokban. Teljesen kimaradni nem lehet, mert az a szövetségben betöltött szerepünkre is hatással lenne, de hogyan lehet kikerülni a NATO területén kívüli jelenlétet, azon a magyar diplomácia dolgozik, hiszen a politika a lehetőségek művészete – magyarázta a miniszterelnök.
(Ne felejtsük el, kampány van.)
Orbán szerint az utókor úgy fogja látni, hogy ezen az EP-választáson dőlt el a háború és béke kérdése, de ugyanilyen jelentősége van az őszi amerikai elnökválasztásnak is.
A közmédia riportere dolgához híven alákérdezett Orbánnak, hogy mégis kinek állhat érdekében a háború, így lehetősége nyílt a kormányfőnek arra, hogy gazdasági spekulánsokról beszéljen, de nyilván hamar előkerült Soros György neve és a magyar baloldal is, amelyről a miniszterelnök azt mondta "megvették kilóra" a nyugatiak – ahogy az a propagandaplakátokon is látható.
Nem csak felháborító, hanem egyenesen vérlázító Orbán számára, hogy az unió szankciókkal sújtja Magyarországot amiatt, mert a déli határzár szembemegy az uniós törvényekkel – bár ezt ő maga nem épp így értelmezte. Hanem jött a narratíva, hogy valaki más akarja megmondani Magyarországnak, kit engedjen be a határain, miközben a magyar katonák védik az uniót a migrációtól, "még hátba is lövik Brüsszelből".
A miniszterelnök ebben az újabb interjúban megint egy szóval sem említette az alig több mint két hét múlva esedékes önkormányzati választásokat, kizárólag a háború és béke kérdéseként próbálta beállítani az EU-s és az önkormányzati szavazást.