Magyarországon működő német tulajdonú cégek a magyar miniszterelnökhöz köthető vállalatoktól felvásárlási ajánlatokat kaptak, és annak is van jele, hogy törvényekkel próbálják kiszorítani Magyarországról a külföldi tulajdonú cégeket – írja a Spiegel című német lap.
A cikk általánosságban Orbán Viktor miniszterelnök és a német ipar viszonyáról szól, konkrétan pedig arról, hogy a Heidelberg Materials és a Schwenk Zement vezetői levelet kaptak egy kormányközeli magyar vállalkozótól, miszerint felvásárolná a két cég magyarországi leányvállalatát, a Duna-Dráva Cement Kft.-t. A levélből az derült ki, a magyar vevőjelölt nem is gondolt arra, hogy az ajánlatát visszautasítják, kérte, minél hamarabb kezdjék meg a tárgyalást.
A Spiegel szerint a magyar kormány által bevezetett árstop, annak betartatása és a szabály megszegésének szankcionálása is arra utal, a magyar kormánynak szúrja a szemét, hogy a hazai kiskereskedelem piacát a Lidl, az Aldi és a Spar uralja.
A Magyarországon működő német cégek 18 százaléka egy felmérés szerint a jogbiztonságban látja a legnagyobb kockázatot. Látnivaló a cikk szerint, hogy előbb rendeletekkel lehetetlenítenek el egy céget, aztán pedig megjelenik egy jó szándékú kormányközeli üzletember a vételi ajánlattal.
A Spiegelnek nyilatkozik Orbán Viktor egyik kritikusa, a kereszténydemokrata CDU politikusa, Gunther Kristbaum. Azt állítja, ez a módszer, a cégek ellehetetlenítése és fölvásárlása olyan maffiamódszer, amely az Európai Unióban eddig nem volt jellemző.
A magyar kormány a cikkben leírt állításokra nem reagált, csak annyit közölt, a német–magyar gazdasági kapcsolat továbbra is sikeres.