Orbáni „maffiamódszerekről” ír a Spiegel

  • narancs.hu
  • 2023. április 2.

Belpol

A lap szerint német cégek „visszautasíthatatlan ajánlatokat” kaptak a magyar kormányfőhöz kötődő vállalatoktól.

Magyarországon működő német tulajdonú cégek a magyar miniszterelnökhöz köthető vállalatoktól felvásárlási ajánlatokat kaptak, és annak is van jele, hogy törvényekkel próbálják kiszorítani Magyarországról a külföldi tulajdonú cégeket – írja a Spiegel című német lap.

A cikk általánosságban Orbán Viktor miniszterelnök és a német ipar viszonyáról szól, konkrétan pedig arról, hogy a Heidelberg Materials és a Schwenk Zement vezetői levelet kaptak egy kormányközeli magyar vállalkozótól, miszerint felvásárolná a két cég magyarországi leányvállalatát, a Duna-Dráva Cement Kft.-t. A levélből az derült ki, a magyar vevőjelölt nem is gondolt arra, hogy az ajánlatát visszautasítják, kérte, minél hamarabb kezdjék meg a tárgyalást. 

A Spiegel szerint a magyar kormány által bevezetett árstop, annak betartatása és a szabály megszegésének szankcionálása is arra utal, a magyar kormánynak szúrja a szemét, hogy a hazai kiskereskedelem piacát a Lidl, az Aldi és a Spar uralja.

A Magyarországon működő német cégek 18 százaléka egy felmérés szerint a jogbiztonságban látja a legnagyobb kockázatot. Látnivaló a cikk szerint, hogy előbb rendeletekkel lehetetlenítenek el egy céget, aztán pedig megjelenik egy jó szándékú kormányközeli üzletember a vételi ajánlattal.

A Spiegelnek nyilatkozik Orbán Viktor egyik kritikusa, a kereszténydemokrata CDU politikusa, Gunther Kristbaum. Azt állítja, ez a módszer, a cégek ellehetetlenítése és fölvásárlása olyan maffiamódszer, amely az Európai Unióban  eddig nem volt jellemző. 

A magyar kormány a cikkben leírt állításokra nem reagált, csak annyit közölt, a német–magyar gazdasági kapcsolat továbbra is sikeres.

Maradjanak velünk!


Ez a Narancs-cikk most véget ért – de még oly sok mindent ajánlunk Önnek! Oknyomozást, riportot, interjúkat, elemzést, okosságot – bizonyosságot arról, hogy nem, a valóság nem veszett el, még ha komplett hivatalok és testületek meg súlyos tízmilliárdok dolgoznak is az eltüntetésén.

Tesszük a dolgunkat. Újságot írunk, hogy kiderítsük a tényeket. Legyen ebben a társunk, segítse a munkánkat, hogy mi is segíthessünk Önnek. Fizessen elő a Narancs digitális változatára!

Jó emberek írják jó embereknek!

Figyelmébe ajánljuk

Az egészségügy színvonalával és az utak állapotával a legelégedetlenebbek a magyarok

A Policy Solutions közszolgáltatások megítélését vizsgáló kutatása szerint az elmúlt három évben az oktatás területén észlelték a legerősebb romlást az emberek, olyan közszolgáltatás pedig nincs, aminek tizenöt év alatt kiugróan javult volna a minősége az állampolgárok szemében. A megkérdezettek relatív többsége szerint a kormányváltás sok mindent megoldana.

A kutya mellett

A filmművészetben a Baran című, egyszerre realista és költői remekmű (Madzsid Madzsidi) jóvoltából csodálkozhatott rá a világ először az iráni afgán menekültek sorsára.

Iszony

Kegyetlen, utálatos film Veronika Franz és Severin Fiala legújabb munkája (ők a felelősek a 2014-es, hasonlóan bársonyos Jó éjt, anyu! című horrorért).

Elvis gyémánt félkrajcárja

  • - turcsányi -

Van a Hülye Járások Minisztériumának egy vígjátéki alosztálya, ott írták elő, hogy ha valaki el akarja kerülni a helyzetkomikumok – művészileg nyilván szerfelett alantas – eszköztárának használatát, hősét úgy kell járatnia (lehetőleg a medence partján), hogy a mozgása végig magán hordozza a szerepét.

Saját magány

A Comédie-Française évszázadok óta egyre bővülő, immár többezresre duzzadt repertoárjából most a klasszicista szerző modern köntösbe bújt, Guy Cassiers rendezésében újragondolt változatát hozták el Budapestre – pár hónappal a premier után.

Az én bilincsei

A Losoncról származó Koós Gábor (1986) a Képzőművészeti Egyetem grafikaszakán végzett, és még tanulmányai idején monumentális, több mint két méter magas munkáival lett ismert.

Kihaltunk volna

Ez az átfogó nőtörténeti mű nem Hatsepszut, az egyiptomi fáraónő, vagy Endehuanna, a sumér költőnő, és még csak nem is a vadászó férfi, gyűjtögető nő meséjével kezdődik, hanem egy mára kihalt, hüvelykujjnyi, rovarevő, tojásrakó, pocokszerű lénytől indulunk el, amely még a dinoszauruszok lába mellett osonva vadászott.

Megint vinnének egy múzeumot

Három évvel ezelőtt a Múzeumok Nemzetközi Tanácsa, az ICOM hosszas viták után olyan új múzeumi definíciót alkotott, amelyről úgy vélték, hogy minden tekintetben megfelel a kor követelményeinek. Szerintük a társadalom szolgálatában álló, nem profitorientált, állandó intézmények nevezhetők múzeumnak, amelyek egyebek közt nyitottak és befogadók, etikusak és szakszerűek…

A vezér gyermekkora

Eddig csak a kerek évfordulókon – először 1999-ben, a rejtélyes okból jócskán túlértékelt első Orbán-kormány idején – emlékeztek meg szerényen arról, hogy Orbán Viktor egy nem egész hét (7) perces beszéddel 1989-ben kizavarta a szovjet hadsereget Magyarországról.

Alexandra, maradj velünk!

"Alexandra velünk marad. S velünk marad ez a gondolkodásmód, ez a tempó is. A mindenkin átgázoló gátlástalanság. Csak arra nincs garancia, hogy tényleg ilyen vicces lesz-e minden hasonló akciójuk, mint ez volt. Röhögés nélkül viszont nehéz lesz kihúzni akár csak egy évet is."

Netanjahu háborúja

Izrael, vagy inkább az országot önmagával azonosító Benjamin Netanjahu miniszterelnök háborút indított Iránnal. Az akció deklarált célja az Izraelt létében fenyegető iráni atomprojekt felszámolása.