Orbánizmus és állami vagyon – Szivek Norbert-portré az új Narancsban

  • Rácz Tibor
  • 2017. július 13.

Belpol

Mintegy 15 milliárd forintos hitellel stafírozta ki a Szivek Norberthez, a Magyar Nemzeti Vagyonkezelő (MNV) vezetőjéhez kötődő cégeket az állami tulajdonú Eximbank. Már maga a tény aggályos, hogy egy állami bank támogat ilyen üzleteket, viszont a Magyar Narancs e heti számában más összefonódásokat is feltárt az MNV-vezér céghálója és az Eximbank között: az V. kerületi, tehát Rogán Antal „birodalmához” tartozó Hercegprímás utca 12. alá bejegyzett vállalkozások csúcscége, a Lexan Holding Vagyonkezelő vezetője, Szivek intézője a Bázis Holding Zrt. nevű vagyonkezelőben együtt ül az igazgatóságban Lenk Géza Györggyel, aki egyben tulajdonosa is a Bázis Holdingnak. Ezért érdekes kérdést vet fel a Szivek Norberthez és a miniszterelnök vejéhez, Tiborcz Istvánhoz köthető ingatlanbefektető cégcsoportnak nyújtott Eximbank-hitel, Lenk Géza ugyanis az Eximbank igazgatósági tagja is.

false

A Sziveket körbefonó céghálóban egy olyan név is feltűnt, amely rámutathat a kapcsolatra, ami miatt egy másik állami kötődésű pénzintézet, a félig állami Gránit Bank is előszeretettel finanszírozza a Szivekhez kapcsolódó üzleteket: Vagács András, az állam fővagyonkezelőjének ingatlanjaival foglalkozó cég portfóliójában szintén feltűnik, korábban együtt vezette a jelenleg felszámolás alatt álló Zugló Irodacentrum Ingatlanforgalmazó Kft.-t azzal a Germán Istvánnal, aki 2012-től 2016 januárjáig a Gránit Bank vezető tisztségviselője volt. A két ingatlanos együtt dolgozott a budapesti Le Meridien Hotelt korábban tulajdonló Central European Estates nevű cégnél, ahol akkoriban Germán vezető pozíciót töltött be. A Gránit Bank akkor pumpált bele kétmilliárd forintot a Szivek-féle ingatlanügyletekbe, amikor Germán éppen vezető pozícióban volt a pénzintézetnél.

Az e heti Magyar Narancs cikkében arról is szó van, hogy Szivek kétezres évek elejei üzletei hogyan fonódnak össze az évtized egyik legnagyobb lehúzásával, amikor a bankok túlzott hitelezési kedvét kihasználva az Újpest fociklub korábbi tulajdonosi köre, a Taverna-csoport vezetése csalárd módon megvezette a CIB Bankot. Szivek egy régi ismeretsége is feltűnik még abból az időből, amikor az üzletember egykori cége, az azóta már felszámolás alatt álló Club Siófok Kft. CIB-hitelt vett fel, hogy megvegye a soproni Hotel Maronit. Kunszt Kázmér vette át a Club Siófokot Szivektől, közvetlenül a hitelfelvétel előtt. Az a Kunszt, aki nemrég a seregélyesi kastélyhotelt Sziveknek passzolta át, majd az állam jelenlegi fővagyonkezelőjétől a kastély Orbán Viktor vejének, Tiborcz Istvánnak a birodalmába olvadt.

A teljes cikket a ma megjelent Magyar Narancsban olvashatják.

Figyelmébe ajánljuk

A képekbe dermedt vágy

Az Aspekt című feminista folyóirat társ­alapítója, Anna Daučíková (1950) meghatározó alakja a szlovák és a cseh feminista és queer művészetnek és a kilencvenes évektől a nemzetközi szcénának is. Munkássága középpontjában a normák, a hatalmi technológiák, a queer identitás, valamint a magánélet és az intimitás politikájának kérdései állnak.

Emberarcú

Volt egy történelmi pillanat ’56 után, amikor úgy tűnt: a szögesdrótot ha átszakítani nem lehet ugyan, azért átbújni alatta még sikerülhet.

Fától fáig

  • - turcsányi -

A Broke olyan, mint egy countrysláger a nehéz életű rodeócowboyról, aki elvész valahol Montanában a méteres hó alatt, s arra ébred, hogy épp lefagyóban a lába.

Kis nagy érzelmek

Egyszerű és szentimentális, de mindkettőt büszkén vállalja Baltasar Kormákur filmje. Talán az Előző életek volt utoljára ilyen: a fordulatok és a hősök döntései néha elég vadak, de sosem annyira, hogy megtörjék az azonosulás varázsát, az érzelmek őszintesége pedig mélységes hitelességet kölcsönöz a filmnek.

Nincs bocsánat

Az előadás Balássy Fanni azonos című kötetéből készült. A prózatöredékekből összeálló, műfajilag nehezen besorolható könyv a 2020-as években felnőtté váló fiatalok életkezdési pánikhelyzetéről ad meglehetősen borús képet.

Az individuum luxusa

  • Balogh Magdolna

Igazi szenzációnak ígérkezett ez a láger­napló, hiszen a mű 1978-ban csak erősen megcsonkítva jelenhetett meg a szerző magán­kiadásában, többszöri kiadói elutasítás és a publikálás jogáért folytatott 12 évnyi küzdelem után. 

Megbillenve

Eddig csak a fideszes médiagépezet és a kormányzati, állami propaganda folytatott lélektani hadviselést (is) Magyar Péter ellen, ám jó ideje működik ez már visszafele is – úgy tűnik, nem is hatástalanul.

Nem pontosan ugyanaz a szem

Ötvenhét turistabusz áll a parkolóban. A sofőrök dohányoznak, beszélgetnek, múlatják az időt, míg várnak az utasaikra. Akik nagyjából másfél óra alatt végeznek; előbb Auschwitz 1-et járják körbe, aztán jön Birkenau, oda át kell vinni őket, mert az cirka 3 kilométerrel távolabb van, ott aztán újabb egy-másfél órát eltöltenek majd.

Dőlve halnak

Lóhalálában terjesztették be és fogadták el egy salátatörvénybe csomagolva a védett erdők könnyebb letarolását lehetővé tevő módosításokat a kormánypárti képviselők. Az erdőkért aggódó szakemberek is csak találgatnak, kinek sürgős a várható erdőirtás.