Az orosz közösségi médiából beszerzett arcképekkel álprofilokat hoz létre valamilyen szervezet a Facebookon, és ezekkel budapesti és környékbeli Facebook-csoportokba belépve megosztja a Mandiner, a Magyar Nemzet és a Bors cikkeit, amelyek Karácsony Gergely főpolgármesterről szólnak – olvasható az Átlátszó oldalán, a Political Capital blogjában.
A jelenségre egy kerületi ügyekkel foglalkozó, civilek által működtetett csoport adminisztrátora hívta fel a blog szerzőinek figyelmét.
A Fővárosi Önkormányzatot bíráló írásokat helyi adok-veszek csoportban éppúgy megosztották, mint lokálpatrióta közösségekben.
A Political Capital jó ideje kutatja az „inautentikus online viselkedést”, és az eddig bevált módszerei alapján most 123 olyan, a Fővárosi Önkormányzatot rendszeresen támadó profilt azonosított, amelyekről nyilvánvaló, hogy mesterséges kreálmányok. Ez azonban csak a töredéke lehet az egy füst alatt létrehozott trollhadsereg létszámának.
Kiszűrni úgy lehetett őket, hogy bár magyar név szerepel a személy Facebook-oldalán, az URL-jében idegen név található, például a Novák Ábel néven futó profil eredetileg Iulechka Elfimováé.
A profilokban semmilyen más személyes információ nincs, és 71-nél a profilképet június 5-én és 6-án állították be. A profil- és borítóképek – ezt képkereséssel lehet megállapítani – orosz közösségiamédia-oldalakról valók. Lehet, hogy ezek egykor létező személyek profiljai voltak, amelyeket feltörtek, elloptak, aztán a dark weben eladtak. Valaki nálunk megvette, átnevezte, magyarosította és bevetette őket.
Központi koordinációt sejtet az a körülmény, hogy ezek az álprofilok nyáron épültek be a nyilvános Facebook-csoportokba, és kommentár nélkül osztották meg szinte ugyanazokat a cikkeket. Ezt a trollmelót a cikk szerint néhány ember el tudja végezni, mozgatva az álprofilokat. Valószínű, hogy a munka a tesztfázisnál tart, az önkormányzati választásokra ez a tevékenység felerősödik.
Ez nem új találmány: