"Õrült nyilatkozatok hangzanak el" (Hoitsy György halászati felügyelő a Tiszáról)

  • Szerbhorváth György
  • 2000. március 16.

Belpol

Az ökológiai katasztrófának nincs pontos definíciója, mondja Hoitsy György, az agrártárca Borsod megyei halászati felügyelője, aki emellett 12 éve folytat halfaunisztikai kutatásokat a térségben. Ez azonban nem jelenti azt, hogy ne történt volna katasztrófa (a múlt héten is), viszont az sem igaz, hogy pár éven belül ne regenerálódhatna a folyó. Hoitsy optimista, feltéve, hogy nem a laikusok határozzák meg, mi történjék.
Az ökológiai katasztrófának nincs pontos definíciója, mondja Hoitsy György, az agrártárca Borsod megyei halászati felügyelője, aki emellett 12 éve folytat halfaunisztikai kutatásokat a térségben. Ez azonban nem jelenti azt, hogy ne történt volna katasztrófa (a múlt héten is), viszont az sem igaz, hogy pár éven belül ne regenerálódhatna a folyó. Hoitsy optimista, feltéve, hogy nem a laikusok határozzák meg, mi történjék.

MaNcs: A tiszai kormánybiztos ama reményének adott hangot, hogy őszig újjáéledhet a folyó. Van-e alapja reménykedésének?

Hoitsy György: Egyrészt meg se halt, de ha úgy vesszük, akkor meg a Tisza már most újraéledt, a jelenlegi fito- és zooplankton-állomány - noha 90-95, illetve 80-85 százaléka elpusztult - a szennyeződés előttinek felel meg. Több próbahalászatot végeztünk, fogtunk már azeluszrákokat, szitakötőket, nagyon sok csigát, kagylót, kérészlárvát és több esetben halat is; Tokaj fölött kevesebbet, de alatta már harcsát, dévért, nyurgapontyot, csukát is. Ezek, azt hiszem, tiszai halak, és nem a vízgyűjtőterületről kerültek a folyóba. A kifogott halakat leadtuk vizsgálatra, de eredmény még nincs arról, mennyire is mérgeződtek meg ciánnal és nehézfémekkel. Ez főleg igaz most, hogy újabb, a hírek szerint tízezer tonnányi nehézfémekkel szennyezett iszap került a Tiszába. A nehézfémekkel az a probléma, hogy kumulálódik a szervezetben, és nehezen ürül ki. Közvetlen toxikus hatása nincs se a halakra, se az élővilágra, tehát újabb pusztulás nem következik be, viszont pár éven belül érezhető lesz majd a hatása, amikor beépül a táplálékláncba. A Sajón láthattuk korábban, mit jelent ez: torz halakat, szúnyoglárvákat.

MaNcs: A cián ellen nem védekezett senki sem. Mit lehet most tenni a nehézfémek ellen?

HGY: Szerintem Kiskörénél és Tiszalöknél meg kellene nyitni a tározókat, nagyobb víztömeg által elérhető, hogy a szennyeződés a mederben maradjon, és amennyi lehet, levonuljon belőle, mert ha kiülepszik az ártérre, akkor beépül az élő szervezetekbe; később az emberbe is, ha halat fogyaszt.

MaNcs: Vita folyik a halászati tilalomról is, egyesek szerint azonnal fel kellene oldani.

HGY: Nemcsak halászati tilalmat rendeltünk el, hanem horgászati és haltelepítési tilalmat is, s nemsak a Tiszára, hanem az öntésterületre, a hullámtérben lévő holtágakra és egyes mellékfolyók bizonyos szakaszaira is, ahol a halbölcsők vannak. A haltelepítési tilalomnak az a lényege, hogy előbb minél pontosabb képet kaphassunk a szennyeződés mértékéről, a kárról. Arról nem is beszélve, hogy eredeti, őshonos állományt szeretnénk telepíteni. Nem a busát kell siratni, ahogyan azt a tévék teszik, mert jó nagy darabok és látványosak. Lehet, hogy a halászok emiatt megölnének, de a busa kipusztulása ökológiai szempontból nem tragédia, mert nem a Tiszába való.

MaNcs: És meddig kell érvényben lennie a tilalomnak?

HGY: Az ívás időszakáig mindenképpen. A kérdés az, lesz-e a halaknak táplálékuk, szaporodnak-e az algák, planktonok stb. Ha én most odatelepítek nagyobb halakat, akkor azok tömegük, agresszivitásuk miatt fel fogják zabálni a kisebbek elől az eleséget, ezért kell pontosan felmérni a tápláléklánc állapotát. Határozatlan időre vezettük be ezt a tilalmat, mert nagyon kevés információval rendelkezünk még.

MaNcs: Ez valószínűleg nem nyugtatja meg azokat, akik a halászatból élnek.

HGY: A megyében huszonegy halász van. ´ket kártalanítani próbálják majd, illetve olyan munkát találunk nekik az újratelepítés során, ami perspektívát jelent számukra. A területet kell most megőrizni mindenféle szempontból. Ilyen kritikus helyzetekben mindig a zavarosban halászók indulnak meg először, akik ezt a kevés halat is képesek kihalászni. A hivatásos halászokból tehát halőrök lesznek, akik így nem is kárpótlást kapnak, hanem új munkalehetőséget.

MaNcs: Az orvhalászok eddig mekkora problémát jelentettek?

HGY: Tavaly ötszáz esetben szabtunk ki bírságot orvhalászat miatt, ez csak egy töredéke, legfeljebb a harmada, negyede lehet a ténylegesnek. Potencionálisan tehát nagyon nagy a veszély, hogy ez tovább folytatódik, már kötöttünk is a rendőrséggel egy együttműködési szerződést.

MaNcs: És mi történhetett az elvermelt halakkal?

HGY: Nagy a valószínűsége, hogy nagy részük túlélte a szennyezést, mert a cianidos víz elhúzott a fejük fölött. Másrészt a halak vélhetően megérezték a cián keserűmandula szagát, ezért elkezdtek menekülni előle. Az bizonyos, hogy vannak halak, amelyek túlélték a szennyeződést. Hogy mennyire mérgeződtek meg, az most fog kiderülni. Azt sem tudjuk még, hogy a cián okozott-e komolyabb elváltozást a halakban. A cián egy általános sejtméreg, ami a petefészekre, a herére is gyakorolhat hatást, így még nem tudjuk, fognak-e a halak szaporodni.

MaNcs: Ha lényegében semmiféle pontos információ nincs a szennyeződés mértékéről, arról, hogyan hat az egész táplálékláncra, akkor stratégiát sem nagyon lehet kiépíteni, márpedig most mindenki erről beszél.

HGY: A ciánról tudni kell, hogy ha nem öli meg mondjuk a halat, akkor - ahogyan az emberi szervezet is - elkezdi lebontani, átalakul, majd távozik a szervezetből. Nehézfémekkel is több tízszeres mértékben szennyeződött a környezet, de még erről sincsenek pontos információk, nemhogy most az újabb nehézfém-szennyeződésről. Ezeket különben is sokkal nehezebb és költségesebb kimutatni, meg hosszabb ideig is tart. Ettől függetlenül vannak bizonyos tapasztalatok, amik alapján kiépíthetünk egy stratégiát. Igen sok nehézfémszennyeződés volt már; itt a Sajó, amelyet éveken át súlyosan szennyeztek, volt nap, amikor hat kilogram higany került bele, a Sajó úgy működött, mint egy hőmérő. Viszont ma az ország egyik legjobb vize, negyvenhárom halfajta található benne. Ahogy megszűnik a szennyeződési forrás, átmosódik az iszap, kikerül a táplálékláncból a méreg, néhány év alatt regenerálódik a folyó. Azt hiszem, ellentétben a sajtóban megjelent véleményekkel, hogy három-négy év alatt rendbe jöhet a Tisza is, és nem kell húsz év. Ez az újabb szennyeződés után is elmondható, bár hangsúlyozom, hogy egyelőre nincsenek megbízható adataink.

MaNcs: Mindebből az is következik, hogy a jelenlegi halállomány már fogyasztható?

HGY: Igen, ez mind a cián-, mind a nehézfém-szennyeződés szempontjából így van, bár most megint nem ajánlatos tiszai halat enni, bár halászni is tilos. Magától a ciánszennyeződéstől, hogy az megszűnt, nyugodtan lehetne. A Köjál emiatt talán neheztelne rám, de az agonizáló halakban 3,5 mg volt a ciántartalom. Az emberre a halálos dózis 60 mg.

MaNcs: De hát a tévében, újságokban döglött kutyákat, lótetemeket mutogattak.

HGY: Ez kabaré. Nekem meg kéne ennem húsz kiló mérgezett halat, hogy földobjam a bakancsot. A húszkilós kutyának egy ültő helyében hat kiló halat kellene ehhez befalnia. Hogy a tévének az az érdekes, hogy három cigány gyerek egy döglött kutyát vonszol, és azt mondják, hogy a ciántól hullott el; ez őrültség. Öszvérről, medvéről, őzről beszéltek, aztán kiderült, hogy másról van szó: az őz felfázott, és a folyó mellett hullott el. Egy ló, egy szarvas, egy őz nem fog beleinni a koszos vízbe. Más a helyzet a gyorsabb anyagcseréjű állatokkal, mint a sas, a kárókatona, amelyek súlyukhoz képest sokat esznek - mit esznek, zabálnak -, főleg télen.

MaNcs: Fölfáztak-e a halak, mint azt az ausztrálok állítják?

HGY: Ez az ügy elbagatellizálása. Ilyen alapon én is illetékes lehetek bányaügyben. Bár elképzelhető, hogy egy hal fölfázzon - ezt sem lehet azért csak úgy kifigurázni, mert elvileg megtörténhet, hogy annyira lehül a víz, hogy a halban megdermed a zsír, és ettől elbódul -, de ez az adott esetben elképzelhetetlen volt.

MaNcs: Egyes nyugati országokban pontos ajánlást adnak, mennyit ehet meg egy ember évente mondjuk a rajnai halból mindenféle káros következmény nélkül.

HGY: A hetvenes-nyolcvanas években fontos lett volna tájékoztatni a Sajó mentén élőket ebből a szempontból, de ilyen gyakorlat nálunk a mai napig sincs. Remélem, hogy ez hamarosan ki fog alakulni, és ezt addig el is fogom mondani, amíg nyilatkozhatom. Vannak egyes körök, amelyek ezt nem akarják.

MaNcs: Milyen körök ezek, mi a céljuk?

HGY: Azt nem tudom. De az fontos, hogy nyilvánosságra kerüljön, hogy nyugodtan ehetünk halat. De a tiszai halakat nem a szennyeződés miatt nem kell megenni, hanem hogy a folyó regenerálódhasson: ha még tudnak szaporodni, szaporodjanak, ha már túlélték. Ez a célja a halászati tilalomnak a pontos kárfelmérés mellett. Nem szabad addig várnunk, amíg elkészülnek a pontos felmérések. A Duna esetében is az volt, hogy elkezdték a felmérést, közben meg telepítettek is - azaz a helyzet folyamatosan változott. A felméréshez szükség van egy fél évre, utána lehet konkrétan lépni.

MaNcs: Ebből viszont az következik, hogy a különféle civil szerveződések bár jóindulatúak, mégis haszontalanok.

HGY: Pontosan, bár a pénzgyűjtés nem az. ´rült nyilatkozatok hangzanak el. Dr. Szalma Elemér hidrobiológus - akiről a szakma semmit sem tud - telekiabálta a szegedi tévét, hogy itt húsz évig nem lesz semmi, noha még a Tisza partjára se battyogott le. Ezek után nem csoda, ha a laikusok még kevésbé értik a helyzetet. Valamelyik polgármester kitalálta, hogy minden magyar vigyen egy halat a Tiszába. Ez egyszerűen nevetséges; előbb a táplálékláncot kell alulról felépíteni; ha most bedobnánk tízmillió halat, a java éhen döglene. Ráadásul törvénytelen is; haltelepítéssel csak azok foglalkozhatnak, akik erre engedélyt kapnak.

A horgász, a halász pár évig nem tud majd halászni, de az idegenforgalom szempontjából sokkal végzetesebb lehet, ha felelőtlenül nyilatkozgatnak. A turisztika terén drasztikus visszaesés várható, pedig a víz most sem szennyezettebb, mint volt.

MaNcs: Ön szerint nyáron már nyugodtan mehetünk a Tiszára kajakozni?

HGY: Persze, nyugodtan - feltéve, ha nem lesz újabb szennyeződés. Ezt gondoltam a ciánszennyeződés után, meg most, a nehézfém-szennyeződés után is, mert addig újra átmosódik az iszap, a nehézfémekre más rétegek kerülnek rá. Az viszont biztos, hogy ez az újabb eset súlyosabban érinti a turizmust, az emberek nem fogják elhinni, hogy fél év múlva ez már nem lesz akkora gond, hiszen a ciánról nem volt tapasztalatuk, a nehézfémek kapcsán viszont mindenki láthatja, hogy az ólmozott benzin mit tesz az útmenti környezettel.

Szerbhorváth György

Figyelmébe ajánljuk

„Boldog békeévek”

A több mint kétszáz műtárgyat felvonultató kiállítás fókuszában a szecessziós plakátművészet és reklámgrafika áll, a magyar művészetnek az az aranykora, amikor összhangba került a nyugati művészeti törekvésekkel, radikálisan modernizálva a kiegyezést követő évtizedek (fél)feudalista, konzervatív, a historizmus béklyóiba zárt világát.

Nem tud úgy tenni, mintha…

„Hányan ülnek most a szobáikban egyedül? Miért vannak ott, és mióta? Meddig lehet ezt kibírni?” – olvastuk a Katona József Színház 2022-ben bemutatott (nemrég a műsorról levett) Melancholy Rooms című, Zenés magány nyolc hangra alcímű darabjának színlapján.

Nyolcadik himnusz az elmúlásról

Egy rövid kijelentő mondattal el lehetne intézni: Willie Nelson új albuma csendes, bölcs és szerethető. Akik kedvelik a countryzene állócsillagának könnyen felismerhető hangját, szomorkás dalait, fonott hajával és fejkendőkkel keretezett lázadó imázsát, tudhatják, hogy sokkal többről van szó, mint egyszeri csodáról vagy véletlen szerencséről.

Szobáról szobára

Füstös terembe érkezünk, a DJ (Kókai Tünde) keveri az elektronikus zenét – mintha egy rave buliba csöppennénk. A placc különböző pontjain két-két stúdiós ácsorog, a párok egyikének kezében színes zászló. Hatféle színű karszalagot osztanak el a nézők között. Üt az óra, a lila csapattal elhagyjuk a stúdiót, a szín­skála többi viselője a szélrózsa más-más irányába vándorol.

Séta a Holdon

A miniszterelnök május 9-i tihanyi beszédével akkora lehetőséget kínált fel Magyar Péternek a látványos politikai reagálásra, hogy az még a Holdról is látszott.

Elengedték őket

Ukrajna belső, háború sújtotta vagy veszélyeztette területeiről rengetegen menekültek Kárpátaljára, főleg a városokba, az ottani magyar közösség emiatt szinte láthatatlanná vált sok helyen. A napi gondok mellett a magyar kormány hülyeségeire senkinek nincs ideje figyelni.

Egyszerű világpolgár, hídépítő

  • Mártonffy Marcell

Észak-amerikai pápára senki sem számított. Íratlan szabály volt – állítják bennfentesek –, hogy jezsuita és amerikai szóba sem jöhet. A szilárd alapelv egyik fele 2013-ban, másik fele 2025. május 8-án dőlt meg. A Chicago környékéről származó Robert Francis Prevost bíboros a megbízható szakértők listáján sem szerepelt a legesélyesebbek között. A fehér füst azonban meglepően hamar előgomolygott a Sixtus-kápolna ideiglenes kéményéből.