Összecserélődtek a betegek Szegeden

  • narancs.hu
  • 2025. január 26.

Belpol

Visszérfestésre érkezett, hamarabb ment be másvalaki helyett, akinek tüdődaganata van. Megműtötték.

Az RTL Híradó riportja egy 77 éves férfiról szól, aki korábban pincér volt. Az álló munka miatt visszeres lett a lába, fájlalta a bal vádliját. Orvoshoz ment, és a javasolt további vizsgálat érfestés volt. Erre január 14-én reggel ment be a Szegedi Tudományegyetem klinikájára. Az orvosok ott addig egy tüdődaganatos beteggel foglalkoztak. Az érfestésre érkezett páciensnek egy másik várakozó beteg mondta, hogy hogy ő következik, menjen csak be a műtőbe.

Bement. Bár ott, állítja, elmondta, hogy érfestésre jött, ennek a jelek szerint először nem tulajdonítottak jelentőséget, mert elvégezték rajta azt a beavatkozást, ami a tüdődaganatos betegnek szántak eredetileg. Végül aztán nyilvánvalóvá vált az orvosnak is, hogy mi történt, és elvégezte a betegnek az érfestést is. 

Az esetről jegyzőkönyv készült, azt a beteg elvitte a klinika vezetőségéhez. Elnézést kértek tőle, de jelezték, nem tehetnek arról, hogy ez történt. A jegyzőkönyv szerint a másik beteget szólították, nem őt, és amikor bement, nem is nagyon tiltakozott a beavatkozás ellen. 

A személyazonosságát nem ellenőrizték még egyszer.

Az egykori pincér ügyvédet fogadott, mert azóta is vannak fájdalmai a feleslegesen végrehajtott beavatkozás miatt. A tévécsatorna kereste a klinikát is, de mivel még vizsgálják az esetet, nem nyilatkoztak.

 

Szegeden húsz évvel ezelőtt majdnem ugyanilyen eset játszódott le, de nem ugyanabban az intézményben, hanem a városi kórházban. A sürgősségi betegellátó osztályon a beteghordó 2004 júliusában nem ellenőrizte egy beteg személyazonosságát, úgy vitte el CT-vizsgálatra. A tévedés nyomán nem azt a beteget műtötték meg, akit kellett volna, és ő néhány nap múlva meghalt. 

 

Maradjanak velünk!


Ez a Narancs-cikk most véget ért – de még oly sok mindent ajánlunk Önnek! Oknyomozást, riportot, interjúkat, elemzést, okosságot – bizonyosságot arról, hogy nem, a valóság nem veszett el, még ha komplett hivatalok és testületek meg súlyos tízmilliárdok dolgoznak is az eltüntetésén.

Tesszük a dolgunkat. Újságot írunk, hogy kiderítsük a tényeket. Legyen ebben a társunk, segítse a munkánkat, hogy mi is segíthessünk Önnek. Fizessen elő a Narancs digitális változatára!

Jó emberek írják jó embereknek!

Figyelmébe ajánljuk

Magyar Péter szupersztár

Napok alatt tökéletesen összeállt a Tisza Párt által koordinált zarándokút, Magyar Péter speciális országjárás keretében gyalogol el Budapestről Nagyváradra. De miért nem a sajtószabadsággal foglalkozik? Elmondta.

Erőltetett párhuzamok

Mi lehetne alkalmasabb szimbóluma a női létezésnek, mint a haj? Úgy élettanilag (a másik nemre gyakorolt vonzereje a minden individuális szempontot megelőző fajfenntartást szolgálja), mint kulturálisan (a néphagyomány gazdag, még az életet szervező világképre vonatkozó szimbolikájától a jelenkori társadalmak meglehet partikuláris, de mindenképpen jelentéssel bíró ún. trendjeiig) vagy spirituálisan (minden tradíció megkülönböztetett jelentőséget tulajdonít a hajnak).

Prokrusztész-ágy

A francia-algériai rendező filmjének eredeti címe (L’air de la mer rend libre – a tengeri levegő szabaddá tesz) a középkori német jobbágyok ambícióinak szabad fordítása (Stadtluft macht frei – a városi levegő szabaddá tesz).

Felelős nélkül

  • - turcsányi -

Van az a némileg ásatag, s nem kicsit ostoba vicc, amely szerint az a mennyország, ahol angol a rendőr, olasz a szakács, francia a szerető, német a szerelő, svájci a szervező. A pokol meg az, ahol… és itt máshogy rendezik egymáshoz a fenti szerepeket és nemzetiségeket. Nos, ez a – színigaz történetet dramatizáló – négyrészes brit sorozat még ennyi viccelődést sem enged a nézőinek.

Mozgó falak

  • Molnár T. Eszter

Négy férfi üldöz egy nőt. Ha a hátak eltúlzott görbülete, az előrenyújtott kezek vonaglása nem lenne elég, a fejükre húzott piros papírcsákó félreérthetetlenül jelzi: ez őrület. Kétszer megkerülik a színpad közepén álló mobil falat, majd ahogy harmadszor is végigfutnak előtte, a nő megtorpan.

Mahler-liturgia

„Én valóban fejjel megyek a falnak, de legalább jókora lyukat ütök rajta” – mondta egy ízben Gustav Mahler, legalábbis a feminista brácsaművész, Natalie Bauer-Lechner emlékiratai szerint. Ez a konok, mániákus attitűd az egyik legnagyszabásúbb művében, a Feltámadás-szimfóniában is tetten érhető.